Zdrowy Białystok

Wtorek, 11 08 20:15

Ostatnia modyfikacja:wtorek, 11 08 2020

30 lat minęło jak jeden dzień

kriobank0819W 1987 r. w Białymstoku zespół młodych, ambitnych lekarzy naukowców pod kierownictwem prof. Mariana Szamatowicza doprowadza do narodzin pierwszego w Polsce dziecka poczętego metodą in vitro. Jednym z członków tego zespołu jest dzisiejszy prof. Waldemar Kuczyński, właściciel Kliniki Kriobank Centrum Leczenia Niepłodności Ginekologia i Położnictwo.
- To były ciężkie czasy. W sklepach pusto, dotacji żadnych, sprzętu brak – wspomina prof. Waldemar Kuczyński. - Wiele rzeczy robiliśmy sami, np. „produkowaliśmy” wodę. Najpierw badaliśmy studnie w regionie. Potem z wybranych, w 200 l beczkach, przywoziliśmy wodę do laboratorium. Po ok. 20 tygodniach z jednej beczki uzyskiwaliśmy 100 ml naprawdę czystej wody, w której przygotowywaliśmy odczynniki. Wszystko robiliśmy sami - igły punkcyjne, zestawy do pobierania komórek jajowych, katetery do transferu zarodków itd. Byliśmy silni, ambitni, nie żałowaliśmy siebie, swojego czasu ani sił...
1989 rok
Założenie Kriobanku, pierwszego w Polsce prywatnego ośrodka leczenia niepłodności oraz banku nasienia. Placówka mieściła się w wynajętym lokalu przy ul. Wesołej w Białymstoku.
1992 rok
Zatrudniony zostaje pierwszy pracownik - Piotr Sieczyński, który zostaje odpowiedzialny za prowadzenie Banku Nasienia. Obecnie dr n. biol. Piotr Sieczyński jest kierownikiem Pracowni Embriologicznej oraz pełnomocnikiem ds. Systemu Zarządzania Jakością.
1993 rok
Kriobank kupuje najnowszej generacji urządzenie do określania parametrów nasienia - Hobson Sperm Tracker. Jest to wówczas jedyny taki egzemplarz w Europie Środkowej i Wschodniej.
1994 rok
Zastosowanie unikalnej metody pozyskiwania nasienia od mężczyzn z uszkodzonym rdzeniem kręgowym. Plemniki pobierane są na drodze biopsji jądra w znieczuleniu miejscowym lub ogólnym. Mogą być one użyte do procedur wspomaganej prokreacji lub zamrażane w celu zachowania płodności na przyszłość.
1995 rok
Wykonywane są pierwsze badania hormonalne nowatorską metodą immunoenzymatyczną, polegającą na wykrywaniu określonych białek w badanym materiale, z użyciem przeciwciał poliklonalnych lub monoklinalnych, skoniugowanych z odpowiednim enzymem.
1996 rok
Do zespołu Kriobanku dołączają ówcześni - dr Jacek Szamatowicz, dr Grzegorz Mrugacz i dr Tadeusz Wasilewski, którzy są obecnie znanymi lekarzami w Polsce.
1997 rok
Zakup nowego kriostatu do mrożenia nasienia o doskonałych parametrach i bogatych możliwościach programowania temperatury schładzania.
1998 rok
Klinika Kriobank zostaje przeniesiona do kamienicy przy ul. Stołecznej 11 w Białymstoku. Oprócz nowoczesnego sprzętu i profesjonalnych laboratoriów, znajdują się tam też pokoje gościnne, co znacząco wpływa na komfort pacjentów przyjeżdżających do kliniki z całej Polski.
1999 rok
Rozpoczęto pierwsze procedury in vitro. Kriobank jest bogato wyposażony w odpowiedni sprzęt, kadrę i laboratoria niezbędne do przeprowadzenia pełnej procedury in vitro.
2000 rok
Prowadzone są prace naukowe na temat działania przeciwbakteryjnego, przeciwzapalnego i przeciwutleniającego na parametry płodności nasienia człowieka.
2004 rok
Kriobank zostaje zakwalifikowany do realizacji badań klinicznych MERID, w których pacjenci mają możliwość wykonania procedury in vitro bezpłatnie. Od tamtej pory w Kriobanku zostaje wykonanych ok. 12 programów klinicznych.
2005 rok
Zastosowanie unikalnej metody oczyszczania nasienia u pacjentów seropozytywnych. Metoda ta pojawiła się w wytycznych Światowej Organizacji Zdrowia w 2010 r., jako metoda, która powinna być stosowana w wysoko specjalistycznych i doświadczonych ośrodkach medycznie wspomaganej prokreacji.
2006 rok
Do zespołu Kriobanku dołącza dr Agnieszka Kuczyńska, wybitna lekarka, córka prof. Kuczyńskiego.
2007 rok
Uzyskanie certyfikatu Zarządzania Jakością i Środowiska na normy ISO 9001 i ISO 14001.
2008 rok
Kriobank jest w posiadaniu VIDAS – urządzenia do oznaczania hormonów.
2009 rok
Do zespołu dołącza dr n. med. Dariusz Grochowski (obecnie docent).
2011 rok
Kriobank zostaje partnerem kampanii „Tata - najważniejszym słowem dla mężczyzny” Stowarzyszenia Nasz Bocian. Jej celem było upowszechnianie wiedzy na temat niepłodności jako choroby społecznej, która w równym stopniu leży po stronie mężczyzn i kobiet lub dotyczy obojga partnerów.
2013 rok
Kriobank zawiera umowę z Ministerstwem Zdrowia na realizację programu „Leczenie Niepłodności Metodą Zapłodnienia Pozaustrojowego na lata 2013-2016” Przez cały okres trwania programu z procedury in vitro skorzystało 477 par.
2014 rok
Kriobank podsumowuje 25-lecie działalności. Dzięki pomocy specjalistów z kliniki na świat przyszło 7 tys. dzieci. Ponadto Kriobank zajmuje pierwsze miejsce w rankingu klinik in-vitro, przygotowanym przez Gazetę Wyborczą. Klinika prowadzi też roczną kampanię „Pomyśl o dziecku”, która ma na celu uświadamianie pacjentkom jak poprawić swoją płodność.
2015 rok
Kriobank zapoczątkowuje innowacyjną terapię z stosowaniem leku przeciw czynności skurczowej macicy. Rozszerza się też działalność kliniki. Kriobank Centrum Leczenia Niepłodności Małżeńskiej zmienia się na Kriobank Centrum Leczenia Niepłodności Ginekologia i Położnictwo.
2016 rok
Dr Agnieszka Kuczyńska uzyskuje tytuł specjalisty w zakresie Ginekologii i Położnictwa z najlepszym wynikiem w kraju, w tej sesji.
2018 rok
Kriobank jest współautorem programu „Czekając na cud” wspierającego pacjentów w walce o dziecko. Projekt ma na celu pomoc parom, które z uwagi na finanse nie mogą podjąć diagnostyki oraz ewentualnego leczenia niepłodności.

Szybki kontakt

  • Adres: ul. Bema 11, lok. 80, II piętro
    15-369 Białystok
  • Tel: 85 745 42 72
Jesteś tutaj: Strona główna Aktualności 30 lat minęło jak jeden dzień