Zdrowy Białystok

Wtorek, 11 08 20:35

Ostatnia modyfikacja:wtorek, 11 08 2020

Zadbaj o zdrowie stóp swojego dziecka

cop0819W Centrum Ortopedyczno-Protetycznym w Białymstoku ruszyły bezpłatne badania stóp dla dzieci. Od 1 sierpnia do końca września br. fizjoterapeuci pomagają w doborze butów do szkoły, a w razie konieczności, proponują specjalną wkładkę korygującą lub kierują na dodatkowe konsultacje ze specjalistami.
Rodzice przywiązują coraz większą uwagę do obuwia, w jakim chodzą ich dzieci. Niestety, kapcie czy buty na zmianę do przedszkola lub szkoły dalej są traktowane po macoszemu. A to wielki błąd, ponieważ młodzi ludzie noszą je nawet przez dziewięć godzin dziennie.
Dobre buty powinny być idealnie dopasowane do stopy, zarówno na długość, jak i szerokość. Ważne też, aby były lekkie, przewiewne i wykonane z naturalnych materiałów. Ponadto warto sprawdzić czy mają elastyczną podeszwę, która zapewnia naturalne ruchy i sprawia, że wszystkie mięśnie i więzadła odpowiednio pracują.
- Buty muszą być stabilne, ale już wbrew powszechnym opiniom, niekoniecznie za kostkę. Wysokie obuwie wskazane jest wtedy, gdy istnieje potrzeba dodatkowej stabilizacji, np. dziecko stawia koślawo stopy. Ale nic to nie da, jeśli wewnątrz stopa będzie miała zbyt dużo luzu - tłumaczy Grzegorz Tomkiewicz, fizjoterapeuta z Centrum Ortopedyczno-Protetycznego w Białymstoku. - Odpowiednie obuwie ma ogromne znaczenie także dla kręgosłupa, dlatego przede wszystkim warto postawić na profilaktykę, która zapobiegnie późniejszym dolegliwościom.
Z myślą o przedszkolakach i uczniach, Centrum Ortopedyczno-Protetyczne zorganizowało akcję „Z nowym rokiem zdrowym krokiem”, podczas której fizjoterapeuci będą udzielać fachowych porad dotyczących zdrowia stóp i kręgosłupa. Pomogą także wybrać odpowiednie obuwie (Centrum Ortopedyczno-Protetyczne ma w swojej ofercie wiele ciekawych modeli), zlecą dodatkowe badania, a w razie potrzeby zaproponują wkładkę korygującą lub dadzą zalecenia dotyczące ćwiczeń korekcyjnych. Badanie trwa kwadrans i jest całkowicie bezbolesne.
W tym roku do akcji włączył się także Ośrodek Rehabilitacji Armedis, który specjalizuje się w leczeniu wad postawy.
- Dzięki współpracy z Armedis porada będzie kompleksowa - eksperci wezmą pod uwagę nie tylko stopy, ale także ich stan oraz sposób chodzenia, który ma wpływ na sprawność całego ciała - tłumaczy Marta Malesza-Sitarek, koordynatorka akcji.
Wszyscy zainteresowani bezpłatnymi konsultacjami w ramach akcji mogą dokonać rezerwacji, dzwoniąc pod numer 500 59 59 47. Badania odbywać się będą w siedzibie Centrum Ortopedyczno-Protetycznego przy ul. Ryskiej 1 bud. E w Białymstoku.
Oprac. MB, Fot. Centrum Ortopedyczno-Protetyczne

Szybki kontakt

  • Adres: ul. Bema 11, lok. 80, II piętro
    15-369 Białystok
  • Tel: 85 745 42 72
Jesteś tutaj: Strona główna Aktualności Zadbaj o zdrowie stóp swojego dziecka