Zdrowy Białystok

Niedziela, 05 04 03:21

Ostatnia modyfikacja:niedziela, 5 04 2020

Bez cukru – na zdrowie

Cukier budzi i karmi raka! Naukowcy nie mają wątpliwości - na eliminacji cukru można wyłącznie skorzystać. Tzw. podatek cukrowy wyjdzie Polakom na zdrowie.
We wtorek, 4 lutego, rząd przyjął projekt ustawy ministra zdrowia, która wprowadza podatek od słodkich napojów jak również opłaty za alkohol sprzedawany w małych butelkach. Dzięki temu Polska może wkrótce dołączyć do grona 39 państw z całego świata, które opodatkowały słodzone napoje.
- Wprowadzenie podatku cukrowego nie ma celu fiskalnego. W tym wszystkim najważniejsze jest nasze zdrowie, bo zdrowie to proste, codzienne decyzje - czy np. pijemy słodki napój czy wodę – mówi Rafał Tomaszczuk, rzecznik podlaskiego NFZ.
W ciągu ostatnich 10 lat aż o blisko 12 kg rocznie wzrosła przeciętna ilość cukru spożywanego przez jednego mieszkańca Polski. Choć jemy mniej cukru tradycyjnego (białego), wzrasta konsumpcja cukru w napojach i wysokoprzetworzonych produktach.
Nadmierne spożycie cukru, szczególnie w napojach gazowanych, jest jedną z głównych przyczyn otyłości. W 2016 r. w Polsce wśród osób powyżej dwudziestego roku życia aż 53% kobiet i 68% mężczyzn miało nadwagę, a 23% kobiet i 25% mężczyzn było otyłych. W przypadku dzieci nadwagę miało 20% dziewcząt i 31% chłopców, a 5% dziewcząt i 13% chłopców było otyłych. Prognozy nie są optymistyczne - szacuje się, że w 2025 r. w Polsce otyła będzie co czwarta dorosła kobieta i co trzeci mężczyzna.
-Niewłaściwa dieta z dużą ilością cukru ukrytego w napojach, jogurtach, a nawet wędlinach jest przyczyną tego, że 3 miliony Polaków choruje na cukrzycę. Wszyscy, który mają nadwagę i otyłość narażeni są nie tylko na tę chorobę, ale również na choroby układu krążenia i nowotwory – alarmuje dr Marzena Juczewska – onkolog i zastępca dyrektora ds. medycznych podlaskiego NFZ. Naukowcy odkryli, że cukier budzi i stymuluje rozwój komórek nowotworowych. Osobom ze zdiagnozowanym nowotworem lekarze zalecają całkowitą rezygnację z cukru.

Szybki kontakt

  • Adres: ul. Bema 11, lok. 80, II piętro
    15-369 Białystok
  • Tel: 85 745 42 72
Jesteś tutaj: Strona główna Aktualności Bez cukru – na zdrowie