Zdrowy Białystok

Sobota, 29 01 13:35

Ostatnia modyfikacja:sobota, 29 01 2022

Czas na wiosenne porządki

Wiosenne porządki już za tobą i wydaje ci się, że wszystko jest już czyste... Ale czy na pewno udało ci się posprzątać cały zalegający kurz, nawet z najmniejszych zakamarków? Mikrobiolog z firmy Dyson zdradza, w jakich trudno dostępnych miejscach gromadzi się kurz, trudny do usunięcia nawet za pomocą odkurzacza. Poznaj rady eksperta, dzięki którym dowiesz się, jak dokładnie posprzątać miejsca, o których nieraz zapominamy i jak skutecznie usunąć nagromadzony kurz.
Podczas globalnego badania na temat kurzu, 3/5 badanych przyznało, że sprząta obecnie częściej niż przed wybuchem pandemii Covid-19. Co więcej, okazało się, że są miejsca w naszych domach, które często pomijamy podczas generalnych porządków. Dennis Mathews, mikrobiolog z firmy Dyson, wyjaśnia, o jakich miejscach najczęściej zapominamy przy dokładnym sprzątaniu i radzi, jak skutecznie usunąć zarówno ten widoczny jak i niewidoczny kurz z trudno dostępnych miejsc.
- Bardzo niewielu z nas zastanawia się, ile kurzu znajduje się w naszych domach. A jak się okazuje, regularne odkurzanie przez cały rok jest ważne dla utrzymania czystości w domu, a czas wiosennych porządków to doskonała okazja, by pozbyć się widocznego i niewidocznego kurzu z najróżniejszych zakamarków, o których często zapominamy podczas codziennego sprzątania – tłumaczy Mathews. – Niedawno firma Dyson przeprowadziła po raz pierwszy globalne badanie na temat kurzu. Ponad 10 tysięcy osób odpowiedziało na pytania związane z tym, jak w ich domach wyglądają generalne porządki. Ku naszemu zaskoczeniu okazało się, że niektóre miejsca, w których może gromadzić się naprawdę dużo kurzu, bywają zaniedbywane. Odkurzanie materaców, legowisk dla zwierząt oraz ścian może wydawać się nieoczywiste, jednak to między innymi tam może znajdować się kurz i mogą rozwijać się bakterie oraz inne drobnoustroje.
Warto dodać, że kurz domowy składa się z wielu różnych rodzajów materii organicznej, w tym martwego naskórka, włosów, roztoczy oraz ich odchodów, bakterii, pleśni, małych owadów, a także innych włókien i cząstek. Wiele z tych cząstek nie jest widocznych gołym okiem. Nic dziwnego więc, że nie wszyscy zdają sobie sprawę, co tak naprawdę znajduje się w domowym kurzu. Tymczasem liczne składniki kurzu domowego mogą wywoływać alergie i negatywnie wpływać na nasze samopoczucie.
Uważa się, że 65–130 milionów ludzi na całym świecie jest uczulonych na roztocze kurzu domowego, co więcej badania sugerują, że częstsze przebywanie w domach z powodu pandemii przyczynia się do zaostrzenia objawów u alergików. Alergie na roztocze są również niezwykle powszechne wśród osób cierpiących na astmę, różne rodzaje zapalenia skóry lub częste zapalenia zatok. Badania sugerują, że narażenie na wysoki poziom niektórych alergenów (m.in. karaluchów, myszy i roztoczy kurzu domowego), szczególnie we wczesnym okresie życia, zwiększa ryzyko rozwoju alergii.
Dlatego tak ważne jest regularne i dokładne sprzątanie. Odkryj 10 najczęściej pomijanych miejsc podczas wiosennych porządków i poznaj porady mikrobiologa, dotyczące właściwego odkurzania aby mieć pewność, że dokładnie usuwasz kurz i alergeny ze swojego domu.
63% z nas nie pamięta o czyszczeniu sufitów
Faktura niektórych sufitów może sprzyjać gromadzeniu się kurzu i pajęczyn, a odkurzanie to prosty sposób na oczyszczenie tych powierzchni. W odkurzaniu sufitów pomoże miękka szczotka, a sprzątając trudno dostępne narożniki przysufitowe, warto wyposażyć odkurzacz w końcówkę szczelinową. Dobrym rozwiązaniem, ułatwiającym odkurzanie sufitów i innych wysoko położonych miejsc jest lekki odkurzacz bezprzewodowy.
54% sprzątających nie pamięta o czyszczeniu ścian
Kurz na niektórych rodzajach ścian może przyczyniać się do rozwoju pleśni, dlatego ważne jest, aby usuwać go podczas generalnych porządków. Do czyszczenia ścian można użyć wilgotnej szmatki, ściereczki do kurzu lub bezprzewodowego odkurzacza Dyson.
53% osób nie pamięta o czyszczeniu materacy
Materace mogą sprzyjać rozwojowi roztoczy, które lubią ciepłe, ciemne i wilgotne miejsca. Roztocza odżywiają się naskórkiem, którego tracimy 1,5 g dziennie, a podczas snu nawet więcej ze względu na tarcie o pościel. W jednym materacu mogą żyć miliony roztoczy, a każde z nich wytwarza około 20 drobinek odchodów dziennie. Zawierają one białko, które jest alergenem, a zatem może wywoływać reakcje alergiczne. Odkurzając materace z obu stron, możemy oczyścić je z części złuszczonego naskórka oraz alergenów. Dodatkowo, aby pozbyć się alergenów z pościeli i koców, pierzmy je w temperaturze 60°C lub 90°C.
49% z nas nie pamięta o czyszczeniu listew przypodłogowych
Czyszczenie listew przypodłogowych może się wydawać żmudnym zadaniem, wymagającym zarówno kucania jak i intensywnego czyszczenia, jednak wcale nie musi tak być! Możemy wyczyścić je dokładnie przy pomocy odpowiedniej szczotki dołączonej do odkurzacza. Dzięki temu szybko i sprawnie pozbędziemy się kurzu z trudno dostępnych zakamarków, nie musząc się nawet schylać.
49% osób nie pamięta o czyszczeniu legowisk zwierząt domowych
Podobnie jak materace, legowiska zwierząt domowych mogą być siedliskiem roztoczy, które odżywiają się sierścią. O ile to możliwe, pierz zdejmowalne pokrowce w temperaturze 60°C lub 90°C. Elementy, których nie da się wyprać, odkurz przy pomocy małej elektroszczotki, aby pozbyć się z nich włosów, sierści oraz alergenów. Świetnie nada się do tego końcówka Dyson zapobiegająca zaplątywaniu się włosów, która zapewnia dużą moc ssania i usuwa niewidoczne gołym okiem alergeny.
48% sprzątających nie pamięta o czyszczeniu lamp, kloszy i abażurów
Kurz może gromadzić się na lampach i kloszach, a następnie spalać się wskutek kontaktu z gorącą żarówką lub unosić się po pomieszczeniu wraz z powietrzem ogrzanym przez lampę. Aby łatwiej wyczyścić lampy wiszące, ścienne i sufitowe, wystarczy dołączyć do odkurzacza miękką szczotkę oraz końcówkę Up Top. Pamiętaj, że nie należy używać wilgotnej szmatki w pobliżu gniazd elektrycznych.
43% z nas nie pamięta o czyszczeniu półek
Jeśli sprzątanie ma być dokładne, najpierw opróżnijmy półki. Do sprzątania najwyższych półek wykorzystajmy miękką szczotkę oraz końcówkę Up Top, ułatwiającą odkurzanie wysoko położonych powierzchni. O ile to możliwe, zdejmij półki ze ściany na czas sprzątania. Pamiętaj też, by odkurzyć pod szafkami i innymi meblami. Jeżeli bez trudu dostrzegasz kurz, oznacza to, że prawdopodobnie rozwinęły się tam już duże kolonie roztoczy.
43% ludzi nie pamięta o czyszczeniu zasłon, żaluzji i rolet
Kurz może się zbierać na zasłonach, żaluzjach i roletach. Zarówno tekstylia, jak i zanieczyszczenia powietrza, pyłki wpadające do pomieszczeń przez okna mogą sprzyjać rozwojowi roztoczy. Odkurzaj zasłony i rolety, dołączając do odkurzacza końcówkę z miękką szczotką.
40% z nas nie pamięta o czyszczeniu schodów
Podczas czyszczenia schodów warto korzystać z odkurzacza bezprzewodowego, który waży mniej niż konwencjonalne odkurzacze, a możliwość zamienienia go w odkurzacz ręczny jest dodatkową pomocą. Zacznij od najwyższych stopni, odkurzając ich krawędzie przy pomocy końcówki szczelinowej. Gdy wyczyścisz już wszystkie krawędzie, dołącz do odkurzacza małą elektroszczotkę i odkurz całe stopnie.
38% osób nie pamięta o czyszczeniu pryszniców
Pamiętaj, by podczas mycia prysznica zadbać o właściwą wentylację – otwórz okno lub włącz wentylator łazienkowy. Podniesienie poziomu wilgotności w domu nawet przez godzinę może umożliwić przetrwanie mikroskopijnym roztoczom kurzu domowego.

Szybki kontakt

  • Adres: ul. Bema 11, lok. 80, II piętro
    15-369 Białystok
  • Tel: 85 745 42 72
Jesteś tutaj: Strona główna Aktualności Czas na wiosenne porządki