Zdrowy Białystok

Piątek, 19 04 08:13

Ostatnia modyfikacja:piątek, 19 04 2024

Świat w kieliszku

2603Istnieje wiele poglądów na to, czym właściwie jest alkoholizm. Najbardziej sensowne określenie, przyjęte też przez Anonimowych Alkoholików, określa alkoholizm jako postępującą chorobę, z której nigdy nie można się wyleczyć, ale którą można powstrzymać.
Na alkoholizm nikt świadomie nie chce zachorować. Główną istotą uzależnienia jest fakt, iż alkoholik zaprzecza, że ma jakikolwiek problem z piciem. Zrzuca odpowiedzialność za picie  na kogoś innego lub okoliczności zewnętrzne, w ten sposób chcąc uniknąć własnej odpowiedzialności. Próbuje przedstawić się w lepszym świetle i udowodnić sobie i innym, że problem nie istnieje. Takie myślenie prowadzi do poszukiwania coraz to innych sposobów na picie. Osoba uzależniona nie chce zrezygnować z kontaktów z alkoholem, ale chce pić tak, aby się nie upić. Próby te zazwyczaj kończą się niepowodzeniem lub co gorsze - ciągiem alkoholowym. Uzależnieni często myślą, że taka próba nic im nie dała i muszą wymyślić coś innego, co potwierdzi, że ich problem nie istnieje. Nie wyciągają wniosków, że te próby jednoznacznie pokazują, że nie mają kontroli nad swoim piciem. Chory nie tylko traci kontrolę nad ilością wypijanego alkoholu, nie wie jak długo będzie pił, to jeszcze pod wpływem alkoholu traci panowanie nad swoim zachowaniem. Krótko mówiąc nie może żyć tak jakby chciał, ponieważ picie zmienia jego plany życiowe.


Nadzieją dla ludzi uzależnionych od alkoholu jest terapia, której głównym celem jest nauczenie się sposobów utrzymywania abstynencji. Ważne jest, aby taka terapia była indywidualnie dostosowana do potrzeb i możliwości pacjenta. Oczywiście pacjent powinien też korzystać z grup wsparcia AA i regularnie uczestniczyć w mityngach. Warto też podkreślić, że alkoholizm to choroba, która dotyka całą rodzinę. Osoba uzależniona pije, ale konsekwencje ponoszą bliscy. Pojawiają się napięcia, kłótnie o alkohol, często problemy finansowe. Rodzina przeżywa destabilizację i chaos, ponieważ zachowanie osoby uzależnionej staje się nieprzewidywalne. Uczucia wstydu, żalu, krzywdy, cierpienia dominują życie emocjonalne i stopniowo powodują oddalenie się od siebie członków rodziny. Warto więc, aby z pomocy korzystała cała rodzina.
W placówkach leczenia uzależnień równolegle prowadzone są zajęcia dla osób współuzależnionych. Leczenie nastawione jest na zrozumienie problemu alkoholowego, zachowań innych członków rodziny wobec osoby pijącej oraz własnych emocji.
Alkoholizm jest chorobą - nie leczony - nie zniknie, a będzie się pogłębiał. To choroba przewlekła, ale nie beznadziejna. Na świecie są miliony trzeźwiejących alkoholików, zadowolonych z życia, realizujących swoje plany. Warto do nich dołączyć. Wystarczy tylko przyjść, usiąść i szczerze porozmawiać, bywa, że leczenie zaczyna się właśnie od takiej pierwszej rozmowy.
mgr Katarzyna Komorowska, specjalista psychoterapii uzależnień, Samodzielny Publiczny Psychiatryczny Zakład Opieki Zdrowotnej w Choroszczy

Jeśli wydaje ci się, że masz kłopoty z piciem, albo jeśli twoje picie osiągnęło punkt, w którym zaczęło cię martwić, to być może chcesz dowiedzieć się czegoś więcej o wspólnocie Anonimowych Alkoholików i programie zdrowienia z alkoholizmu. AA są wspólnotą mężczyzn i kobiet, którzy dzielą się nawzajem doświadczeniem, siłą i nadzieją, aby rozwiązać swój wspólny problem i pomagać innym w wyzdrowieniu z alkoholizmu. Jedynym warunkiem uczestnictwa we wspólnocie jest chęć zaprzestania picia. Nie ma w AA żadnych składek ani opłat, członkowie są samowystarczalni poprzez własne dobrowolne datki. Wspólnota AA nie jest związana z żadną sektą, wyznaniem, działalnością polityczną, organizacją lub instytucją, nie angażuje się w żadne publiczne polemiki, nie popiera ani nie zwalcza żadnych poglądów. Jej podstawowym celem jest trwać w trzeźwości i pomagać innym alkoholikom w jej osiągnięciu. Nikt w AA nie postawi ci diagnozy, czy jesteś uzależniony/a, czy nie. Taka decyzja zależy wyłącznie od ciebie. Jeśli więc niepokoi cię twoje picie poszukaj pomocy.
W AA nikt nie prowadzi rejestru członków ani list obecności. Nie trzeba też ujawniać o sobie żadnych danych. Jeśli ktoś nie zechce przyjść na kolejny mityng, po prostu się więcej nie pokaże. Uczestnicy AA dobrze wiedzą co znaczy być uzależnionym od alkoholu i nie móc dotrzymać obietnicy zaprzestania picia – złożonej sobie i innym. Nie są zawodowymi terapeutami. Starają się pomóc innym w zdrowieniu z alkoholizmu, ponieważ im samym udało się przestać pić i to ich jedyne „kwalifikacje”.
Pamiętaj, że alkoholizm jest chorobą postępującą. Traktuj ją poważnie, nawet jeśli sądzisz, że znajdujesz się dopiero w początkowym stadium. Alkoholizm zabija ludzi. Jeśli będąc alkoholikiem, będziesz nadal pić, twoja sytuacja będzie się wciąż pogarszać.
Wspólnota AA w Polsce
Regionalny Punkt Informacyjno-Kontaktowy AA Region Białystok
ul. Pietkiewicza 8B lok. 9
15-959 Białystok
tel. 85 66 41 770
Ogólnopolska Infolinia AA: 801 033 242
e-mail: bialystok@aa.org.pl
Dyżury: wtorek, czwartek, niedziela w godz.: 17.00-21.00

Szybki kontakt

  • Adres: ul. Bema 11, lok. 80, II piętro
    15-369 Białystok
  • Tel: 85 745 42 72
Jesteś tutaj: Strona główna Aktualności Świat w kieliszku