Zdrowy Białystok

Piątek, 01 07 03:33

Ostatnia modyfikacja:piątek, 1 07 2022

Sposoby na letnie dolegliwości i infekcje

chorobywakacyjne202206Nikt nie lubi chorować, a już szczególnie latem. Niestety o tej porze roku przydarzają się nam zarówno infekcje wirusowe, jak i typowo wakacyjne przypadłości. Jak się przed nimi ustrzec radzi doktor Anna Majewska, specjalista medycyny rodzinnej z Przychodni Twój Lekarz Rodzinny w Białymstoku.
Z wakacji można przywieźć nie tylko pamiątki i wspomnienia, ale także chorobę.
- Jednym z najczęstszych schorzeń - wbrew pozorom występującym również latem - jest przeziębienie – mówi doktor Anna Majewska, specjalista medycyny rodzinnej z Przychodni Twój Lekarz Rodzinny w Białymstoku. - Rozwojowi choroby sprzyjają wahania temperatury, zmiana klimatu, przebywanie w klimatyzowanych pomieszczeniach. Leczenie polega przede wszystkim na łagodzeniu objawów za pomocą leków dostępnych bez recepty.
Angina, czyli ostre zapalenie migdałków podniebiennych i błony śluzowej gardła, jest kolejną dość często występującą latem chorobą.
- Angina jest chorobą zakaźną, przenoszoną drogą kropelkową, wywołaną przez bakterie paciorkowcowe. Silny ból gardła, utrudniający połykanie, a czasem nawet mowę, wysoka gorączka, stan zapalny węzłów chłonnych oraz śluzowo-ropny nalot na migdałkach, to jej główne objawy. Nieleczona, albo leczona „na własną rękę” może dawać groźne powikłania w postaci ropnia okołomigdałkowego, kłębuszkowego zapalenia nerek, gorączki reumatycznej, a nawet zapalenia opon mózgowo-rdzeniowych – dodaje pani doktor.
Latem nietrudno też o zakażenia układu moczowego. Rozwojowi choroby sprzyjają m. in. kąpiele w zbiornikach wodnych, korzystnie z publicznych toalet, nieprawidłowa higiena osobista, a także choroby przewlekłe (cukrzyca, kamica nerek).
- W łagodnych przypadkach można przez kilka dni stosować preparaty bez recepty, jednak jeśli pojawi się gorączka, bóle brzucha oraz nudności i wymioty należy udać się do lekarza – radzi doktor Majewska.
Ostre i gwałtowne dolegliwości żołądkowo-jelitowe objawiające się bólami brzucha, biegunką, wymiotami i często gorączką określamy jako zatrucia pokarmowe. Większość z nich ustępuje samoistnie, niezwykle ważna jest jednak odpowiednia dieta i uzupełnianie utraconych na skutek wymiotów i biegunki płynów.
- Latem nie trudno też o grzybicze zakażenie stóp, którego możemy „nabawić się” w czasie korzystania, bez obuwia ochronnego, z ogólnodostępnych natrysków na basenie lub plaży. Na rozwój grzybicy szczególnie narażone są osoby z obniżoną odpornością, po przebytych ciężkich schorzeniach, leczone z powodu chorób układu krążenia lub cukrzycy – mówi Anna Majewska.
Zakażeniom towarzyszy zwykle świąd i zaczerwienienie zajętej patogenem okolicy. O ostatecznym rozpoznaniu decyduje badanie mikologiczne, które pozwala na określenie rodzaju patogennego grzyba i wdrożeniu odpowiedniego leczenia.
Borelioza i kleszczowe zapalenie mózgu (KZM) to dwie choroby odzwierzęce. Borelioza jest chorobą bakteryjną powodowana jest przez krętki Borrelia burgdorferi, które do organizmu człowieka przenoszone są przez zarażone nimi kleszcze. W jej leczeniu stosuje się m. in. antybiotykoterapię. W przypadku tej choroby najważniejsza jest profilaktyka, czyli odpowiednie zabezpieczanie ciała przed kleszczami.
Natomiast KZM jest chorobą wirusową wywołaną przez wirus kleszczowego zapalenia mózgu. W jej przypadku nie ma leczenia przyczynowego, terapia polega jedynie na łagodzeniu objawów. Najskuteczniejszą profilaktyką, jeśli chodzi o KZM, jest szczepionka. Wg badań, u osób, które stosują się do schematu dawkowania, jej skuteczność rzeczywista wynosi aż 99%. Zaszczepić można nawet dzieci, które ukończyły pierwszy rok życia.
Latem przydarzają się nam także różnego rodzaju reakcje alergiczne. Do najczęstszych należą alergiczny nieżyt nosa (katar sienny), alergiczne zapalenie spojówek oraz uczulenie na jad owadów błonkoskrzydłych.
- Najważniejsze, ale nie zawsze możliwe, jest unikanie alergenów. W zwalczaniu objawów alergii stosuje się doraźnie leki obkurczające błonę śluzową nosa (w przypadku kataru) lub doustne leki przeciwhistaminowe – tłumaczy doktor Majewska.
Alergia na jad owadów objawia się gwałtownie. Szczególnie niebezpieczny dla życia jest wstrząs anafilaktyczny, który rozwija się bardzo szybko i przebiega z gwałtownym spadkiem ciśnienia tętniczego. Jego leczenie wymaga szybkiego podania adrenaliny.
- Preparaty adrenaliny są obecnie dostępne w bardzo wygodnej formie ampułkostrzykawek, które ułatwiają pacjentom uczulonym na jad owadów samodzielne podanie preparatu w przednio-boczną powierzchnię uda – mówi Anna Majewska.
Nie zapominajmy, że wyjeżdżając „do ciepłych krajów” jesteśmy też narażeni na inne, takie jak: malaria, denga, żółta febra, cholera, dur brzuszny, czy wiele innych. Przed niektórymi z nich możemy skutecznie się chronić stosując odpowiednie szczepienia.
MB, Fot. Archiwum redakcji

Na zdjęciu doktor Anna Majewska, specjalista medycyny rodzinnej z Przychodni Twój Lekarz Rodzinny w Białymstoku.

Szybki kontakt

  • Adres: ul. Bema 11, lok. 80, II piętro
    15-369 Białystok
  • Tel: 85 745 42 72
Jesteś tutaj: Strona główna Aktualności Sposoby na letnie dolegliwości i infekcje