Zdrowy Białystok

Czwartek, 28 03 19:02

Ostatnia modyfikacja:czwartek, 28 03 2024

Orientuj się

0809W dniach 20-22 września b.r. w Supraślu odbyły się Klubowe Mistrzostwa Polski w RJnO.
MTB-O czyli Mountainbike Orienteering (po polsku RJnO czyli Rowerowa Jazda na Orientację), jest obok biegu na orientację i narciarskiego biegu na orientację, jedną z konkurencji dyscypliny ? Orienteeringu.
Zasady zawodów są proste. Chodzi o odnalezienie w wyznaczonej kolejności wszystkich punktów kontrolnych, zaznaczonych na mapie i ustawionych w terenie. Mapę otrzymuje się minutę przed startem. Wygrywa ten, kto ukończy zawody w najkrótszym czasie. O zwycięstwie decydują nie tylko silne nogi i znakomity balans na siodełku, ale również umiejętność precyzyjnej i szybkiej nawigacji.

Największą przyjemnością i zaletą tej dyscypliny jest to, że uczymy się samodzielnego i szybkiego podejmowania decyzji oraz przestajemy bać się trudnych sytuacji. Dyscyplina ta uzmysławia nam jak ważne jest zachowanie spokoju i pełnej koncentracji podczas pokonywania trasy. A oto wyniki. W kategorii kobiet zwyciężyły: do 14 lat - Aleksandra Oleszek z UKS Azymek Zdzieszowice, do 17 lat - Maria Prusik Z 97 PKO Harpagan Gdańsk, do 21 lat ? Anna Kamińska z KU AZS WAT Warszawa. W kategorii mężczyzn zwyciężyli: do 14 lat ? Tomasz Nitsch z UNTS Warszawa, do 17 lat ? Sebastian Niczyporuk z UKS Trops, do 21 lat ? Sebastian Wojtynek z UKS Azymek Zdzieszowice. I jeszcze wyniki w klasyfikacji drużynowej: I miejsce - PKO Harpagan Gdańsk, II miejsce - Azymek Zdzieszowice, III miejsce - UKS Trops Białystok.
Kolebką biegu na orientację jest Skandynawia. Pierwsze zawody odbyły się w norweskim mieście Bergen w 1897r. Dwa lata wcześniej zostały rozegrane zawody wojskowe pomiędzy garnizonami ze Sztokholmu i Oslo. Pierwsze międzynarodowe zawody zorganizowano w 1932r. w Norwegii pomiędzy reprezentacjami Szwecji i Norwegii. Stopniowy rozwój tej dyscypliny, doprowadził do tego, iż pojawiły się inne dyscypliny orientacji sportowej: narciarski bieg na orientację, rowerowa jazda na orientację oraz orientacja na wózkach inwalidzkich dla osób niepełnosprawnych.
Pierwsze międzynarodowe zawody w rowerowej Jeździe na Orientację zostały rozegrane w 1999r. i był to cykl imprez Pucharu Świata. Od 2002r. rozgrywane są co roku Mistrzostwa Świata, a w 2006r. po raz pierwszy w Polsce rozegrane zostały Mistrzostwa Europy. Natomiast Polska jest organizatorem Mistrzostw Świata, które odbędą się w dniach 24-31 sierpnia 2014r. w Białymstoku Supraślu i Krynkach.