Zdrowy Białystok

Sobota, 20 04 03:55

Ostatnia modyfikacja:sobota, 20 04 2024

Miejsce, które łączy

jasny cel1Wszechstronna pomoc dzieciom dotkniętym dziecięcym porażeniem mózgowym oraz tworzenie wielopłaszczyznowych form rehabilitacji prowadzącej do pełnej aktywności życiowej, zawodowej i społecznej – to misja, jaką na co dzień realizują pracownicy białostockiego Stowarzyszenia „Jasny Cel”.
Los dziecka niepełnosprawnego zależy od wielu czynników. Po pierwsze od rodzaju i stopnia niepełnosprawności oraz od tego, kiedy i gdzie przyszło na świat i jakich ludzi spotkało i spotka na swojej drodze – czy wystarczająco nieustępliwych i wytrwałych w walce o jego przyszłość. Jest to filozofia nauczania kierowanego, niezwykle istotnego w procesie usprawniania dziecka z mózgowym porażeniem dziecięcym (MPDz), którym kierują się osoby związane z Podlaskim Stowarzyszeniem Pomocy Dzieciom z Porażeniem Mózgowym „Jasny Cel”.
Organizacja ta funkcjonuje w Białymstoku od 13 lat. Owocem jej działalności było utworzenie w 2005r. NZOZ Ośrodka Wieloprofilowego Usprawniania Dzieci z Mózgowym Porażeniem Dziecięcym, mieszczącego się przy ul. Bukowskiego 4. W Ośrodku tym dzieci z uszkodzonym ośrodkowym układem nerwowym znajdują wszechstronną pomoc i opiekę, a ich rodzice mają możliwość wytchnienia i zawodowej realizacji.

jasny celJest to miejsce, które łączy w sobie wszystko to, czego osoby dotknięte mózgowym porażeniem dziecięcym potrzebują do poprawy funkcjonowania. Bowiem MPDz to zespół wielu objawów chorobowych, któremu oprócz dominujących zaburzeń ruchowych, niejednokrotnie towarzyszą różne stopnie opóźnienia rozwoju psychoruchowego, a następnie umysłowego; zaburzenia w zachowaniu, uszkodzenie narządu wzroku, słuchu, nieprawidłowości w rozwoju mowy czy epilepsja. Dzieci oprócz profesjonalnej rehabilitacji indywidualnej i grupowej, zalecanej przez pracujących w Ośrodku lekarzy specjalistów (neurologa i lekarza rehabilitacji), korzystają też ze specjalistycznych metod terapii, takich jak NDT-Bobath czy integracja sensomotoryczna. Prowadzone są też zajęcia w sali doświadczania świata, które w zależności od potrzeb mogą być stymulujące i pobudzające zmysły, jak również relaksacyjne. Podopieczni Ośrodka mają indywidualne i grupowe spotkania z logopedą, psychologiem, muzykoterapeutą, uczęszczają także na masaż.
Niezwykle ważne jest to, że w Ośrodku funkcjonuje również przedszkole i szkoła, co pozwala dzieciom, równocześnie z wieloprofilowym usprawnianiem, realizować obowiązek szkolny. Dzięki wykorzystaniu metody systemu nauczania kierowanego, wszystkie te gałęzie przenikają się i uzupełniają, a terapeuci bodźcując dziecko różnymi metodami, pracują w danym momencie nad tym samym celem i dbają, by proces usprawniania przebiegał globalnie, a nie skupiał się wybiórczo na jednej funkcji czy umiejętności. Jest to szczególnie istotne, gdy zwrócimy uwagę na fakt, że terapia ma na celu przystosowanie dziecka do życia w otaczającym je świecie, dlatego ważna jest nie sama umiejętność, ale zdolność jej wykorzystania.
NZOZ Ośrodek Wieloprofilowego Usprawniania Dzieci z Mózgowym Porażeniem Dziecięcym jest placówką dziennego pobytu. Jego podopieczni podzieleni są na siedem grup, w zależności od wieku i stopnia niepełnosprawności. Wspólne zajęcia, posiłki i zabawy wpływają pozytywnie na realizację potrzeby przynależności, która jest trzecią wg hierarchii Maslowa (piramida potrzeb, według której człowiek podejmuje działania wyższego rzędu, dopiero po zaspokojeniu potrzeb niższego stopnia) podstawową potrzebą człowieka i jest tak samo ważna dla dzieci z MPDz, jak i dla nie dotkniętych tym zaburzeniem.
Ponadto dzieciom proponuje się różne formy urozmaicania czasu i rozwijania swoich zainteresowań. Prowadzone są zajęcia arteterapii (leczenie przez sztukę), Boccia (dyscyplina sportu dla niepełnosprawnych), edukacja za pomocą dramy (przedstawianie różnych stanów uczuciowych), udział w konkursach plastycznych, okolicznościowe imprezy tematyczne, spotkania z teatrem. Podopieczni wspólnie z terapeutami często też wychodzą, aby sprawdzić swoje umiejętności w praktyce. Są to np. wyjścia do sklepu po zakupy, do pizzerii, do teatru i innych miejsc publicznych.
Anna Marczak, Monika Leciewicz, Podlaskie Stowarzyszenie Pomocy Dzieciom z Porażeniem Mózgowym „Jasny Cel”

Fot. Podlaskie Stowarzyszenie Pomocy Dzieciom z Porażeniem Mózgowym „Jasny Cel”

Szybki kontakt

  • Adres: ul. Bema 11, lok. 80, II piętro
    15-369 Białystok
  • Tel: 85 745 42 72
Jesteś tutaj: Strona główna Aktualności Miejsce, które łączy