Zdrowy Białystok

Piątek, 24 05 14:07

Ostatnia modyfikacja:piątek, 24 05 2019

Szybko, bezboleśnie, precyzyjnie

ultramed0418Zabieg diagnostyczny polegający na pobraniu próbki zmienionej skóry lub tkanki w celu wykonania badania histopatologicznego. Mowa o biopsji. To nowa usługa, jaką oferuje białostocki Gabinet badań USG Ultramed.
Biopsja zlecana jest najczęściej w celu potwierdzenia lub wykluczenia zmiany nowotworowej. Wskazaniem do jej wykonania jest obecność stwierdzonego – np. w czasie badania USG lub tomografii – guza, torbieli, nacieku lub obrzęku. Biopsję wykonuje się też w celu rozpoznania innych chorób niż nowotworowe.
– Jest kilka rodzajów biopsji – wyjaśnia dr n. med. Radosław Bobrowski, właściciel gabinetu USG Ultramed w Białymstoku. – Najbardziej znana to cienkoigłowa. Jest to mało inwazyjna metoda pobierania materiału komórkowego poprzez nakłucie badanego narządu cienką igłą, pod kontrolą USG. Jej zaletą jest możliwość uzyskania materiału do badania ze zmian położonych głęboko wśród tkanek, np. guzków tarczycy, piersi, ślinianek, węzłów chłonnych oraz zmian podskórnych. Badanie nie wymaga znieczulenia, nie jest bolesne.
Natomiast w czasie biopsji gruboigłowej lekarz znieczula skórę, nacina miejsce wkłucia i wprowadza w nie grubszą igłę, którą pobiera wycinek do badania histopatologicznego. Badanie wykonuje się także pod kontrolą USG lub tomografii komputerowej, co zapewnia bardzo dokładne określenie miejsca pobrania.
– Kolejnym rodzajem biopsji jest biopsja chirurgiczna, którą wykonuje się gdy zmiana jest duża lub położona tak, że nie jest możliwe pobranie wycinka za pomocą igły. W czasie zabiegu chirurg pobiera zmianę w całości lub jej fragment, wycinając ją skalpelem. Warto dodać, że biopsję można też wykonać podczas gastroskopii i kolonoskopii, wtedy za pomocą specjalnych kleszczyków, przez kanał endoskopu, lekarz pobiera fragment zmiany do dalszych badań – tłumaczy doktor Bobrowski.
Od 22 marca br. biopsje cienkoigłowe celowane, pod kontrolą USG, tzw. BACC, oferuje białostocki Gabinet USG Ultramed.
– Oferujemy biopsje: piersi, tarczycy, ślinianek, węzłów chłonnych oraz zmian podskórnych. Wykonywane są one przez trzy zespoły lekarzy, którzy mają szerokie doświadczenie w diagnostyce onkologicznej, min. z uwagi na to, iż na co dzień pracują w Białostockim Centrum Onkologii. Wynik badania dostępny jest po 10-14 dniach, ale w miarę możliwości staramy się, aby trwało to krócej – mówi doktor Radosław Bobrowski.
Cena biopsji w Ultramedzie – niezależnie od liczby wkłuć (jedno, dwa, trzy lub więcej) – jest stała.
– Istotną kwestią jest to, iż wykonując biopsję w naszych gabinetach pacjent nie musi martwić się liczbą wkłuć, które będą musiały być wykonane. Bywa bowiem tak, że liczbę wkłuć określa radiolog lub patomorfolog, dopiero w trakcie zabiegu. Taka forma biopsji, znacznie zmniejsza ryzyko popełnienia błędu lub niewykrycia patologicznych zmian, co może mieć miejsce w przypadku gdy pacjent, mając ograniczone możliwości finansowe, rezygnuje z kolejnego wkłucia, ponieważ jest ono dodatkowo płatne – informuje doktor Bobrowski.
Szczegółowe informacje na temat biopsji, jak również całej oferty Gabinetu USG Ultramed
udzielane są telefonicznie – 795 795 014 lub 792 793 460. Zapraszamy.
MB

Szybki kontakt

  • Adres: ul. Bema 11, lok. 80, II piętro
    15-369 Białystok
  • Tel: 85 745 42 72
Jesteś tutaj: Strona główna Medycyna Szybko, bezboleśnie, precyzyjnie