Zdrowy Białystok

Sobota, 20 04 05:22

Ostatnia modyfikacja:sobota, 20 04 2024

Szczotkowanie to za mało

image001perlowyChcesz mieć zdrowe i piękne zęby? Przestrzegaj zasad higieny jamy ustnej. Opowie o nich lek. dent. Klaudia Bielska-Wilczko z gabinetu Perłowy Uśmiech w Białymstoku. Przeczytaj i sprawdź, czy wystarczająco dobrze dbasz o swój uśmiech.
Higiena jamy ustnej - to temat tak znany, że wydaje się, że nie ma nic, czego o niej nie wiemy. A jednak...
- Zęby należy myć minimum dwa razy dziennie, najlepiej szczoteczką z miękkim włosiem, by nie raniło ono dziąseł i nie powodowało krwawienia – radzi lek. dent. Klaudia Bielska-Wilczko, z gabinetu Perłowy Uśmiech w Białymstoku. - Można też zdecydować się na szczoteczkę elektryczną lub soniczną. Ta druga wysyłając ultradzwięki wprowadza strumienie wody w ruch, co znacznie zwiększa skuteczność czyszczenia oraz zapobiega odkładaniu się kamienia nazębnego. Obie szczoteczki nie wymagają jakiejś szczególnej techniki szczotkowania oraz zdecydowanie zmniejszają siłę nałożoną na dziąsła podczas mycia - chroniąc je przed destrukcją.
Jeśli chodzi o pasty do zębów, to jest ich tak duży wybór, że każdy znajdzie coś odpowiedniego dla siebie. Warto skupić się jedynie nad jej stopniem ścieralności.
- Polecam wybrać tę, która wykazuje bezpieczny współczynnik RDA (ścieralności zębiny) w granicach od 0 do 250. Największy współczynnik wykazują pasty wybielające, a decyduje o tym zawartość substancji ściernych i ich aktywatorów – radzi doktor Bielska-Wilczko.
W higienie jamy ustnej niezbędna jest także nić dentystyczna lub malutka szczoteczka do czyszczenia przestrzeni międzyzębowych. Przydaje się też czyścik do języka i oczywiście płyn do płukania jamy ustnej.
A jak długo należy myć zęby? Około 2-3 minuty, ale nie o czas tu chodzi. Najważniejsze jest, by nie pominąć żadnej powierzchni. Zęby myjemy tzw. ruchem wymiatającym - w kierunku - od dziąsła do korony. Niewłaściwe szczotkowanie może doprowadzić do odsłonięcia szyjek zębowych, krwawienia dziąseł a nawet uszkodzenia szkliwa.
- Codzienne, staranne mycie zębów - nawet najlepszą szczoteczką i pastą, nitkowanie oraz płukanie - to niestety nie wszystko. Trzeba pamiętać też o wizytach kontrolnych u stomatologa i regularnej higienizacji zębów – dodaje lek. dent. Klaudia Bielska-Wilczko z gabinetu Perłowy Uśmiech w Białymstoku.
Higienizacja profesjonalna to zabieg, który pozwala utrzymać zęby oraz przyzębie w dobrej kondycji. Brak powtarzanej higienizacji może powodować choroby przyzębia, recesje dziąseł czy stany zapalne, w wyniku których może dojść nawet do utraty zębów.
- Higienizacja składa się z kilku etapów. Pierwszy - skaling - to usuwanie twardych złogów nazębnych, zupełnie bezpiecznym urządzeniem emitującym ultradźwięki. Końcówka skalera wnika nieznacznie pod dziąsło usuwając kamień i niszcząc bakterie. Kolejny etap to piaskowanie, czyli usuwanie miękkich złogów, przebarwień oraz osadów. Następnie wykonuje się polerowanie koron i szyjek obrotową szczotką i profesjonalną - nie do kupienia w sklepie - pastą. Ostatnim etapem higienizacji jest fluoryzacja. Najczęściej wykonywana jest fluoryzacja kontaktowa pianką fluorkową. Jest to najmilsza część zabiegu, gdyż pianki dostępne są w różnych smakach - truskawkowa, melonowa, miętowa – dodaje specjalista.
Główne zalecenia po zabiegu to powstrzymanie się od jedzenia i picia przez około godzinę. Jest to czas, kiedy fluor „opływa” zęby wraz ze śliną, wzmacnia je oraz znosi ewentualną nadwrażliwość po zabiegu.
- Czasem zdarza się, że zlecamy pacjentowi powtórzenie higienizacji. Dzieje się tak w przypadku, gdy ilość złogów jest zbyt duża, by usunąć je na jednej wizycie lub gdy występuje obfite nagromadzenie złogów poddziąsłowych, które można usunąć dopiero po obkurczeniu dziąseł i wygojeniu ich, tak, by możliwe było „dojście” do głębszych kieszeni dziąsłowych – tłumaczy doktor Klaudia Bielska-Wilczko.
Higienizację może wykonać dyplomowana higienistka lub lekarz. W przypadku gdy u pacjenta występuje silna nadwrażliwość zębów, ma obnażone korzenie lub bardzo obfite nagromadzenie złogów nazębnych, zalecane jest znieczulenie podczas zabiegu.
- Profesjonalna higienizacja jest „wstępem” do dalszego leczenia zębów i/lub przyzębia. Umożliwia prawidłowe wypełnianie ubytków próchnicowych (uzyskuje się suchość ubytku), hamuje krwawienie dziąseł, w skutek usunięcia osadów i przebarwień można dobrać idealny kolor wypełnienia do koloru zęba, zmniejsza ilości bakterii w jamie ustnej, a co za tym idzie znikają kłopoty z nieświeżym oddechem – dodaje pani doktor.
Po upływie dwóch tygodni po higienizacji zębów można wykonać zabieg wybielania zębów. Więcej na jego temat napiszemy wkrótce.
MB, Fot. Perłowy Uśmiech

Szybki kontakt

  • Adres: ul. Bema 11, lok. 80, II piętro
    15-369 Białystok
  • Tel: 85 745 42 72
Jesteś tutaj: Strona główna Medycyna Szczotkowanie to za mało