Zdrowy Białystok

Środa, 24 04 23:08

Ostatnia modyfikacja:środa, 24 04 2024

Ultrasonografia ratuje życie

Diagnostyka obrazowa to bardzo szybko rozwijająca się dziedzina medycyny, a jej poziom jest w Polsce wysoki. Nowoczesne systemy obrazowania wykorzystywane są między innymi na każdym etapie rozpoznania nowotworu i leczenia, pomagając w określeniu stopnia zaawansowania choroby. Dzięki temu można lepiej zaplanować zabieg operacyjny, radioterapię, a także przewidzieć skuteczność leczenia.
Warto się badać. Zmiany podejrzane o chorobę nowotworową często wykrywane są niejako przypadkowo - w czasie badań obrazowych, wykonywanych jako badania przesiewowe, czy podczas badań wykonywanych z innych wskazań. Przekonały się o tym między innymi pacjentki Lekarskiej Specjalistycznej Spółdzielni Pracy Eskulap w Białymstoku, które skorzystały z zaproszenia na bezpłatne badania mammograficzne, wykonywane w ramach Populacyjnego Programu Wczesnego Wykrywania Raka Piersi, finansowanego przez Narodowy Fundusz Zdrowia.
- Pracownia mammograficzna w białostockiej spółdzielni Eskulap zaprasza kobiety między 50. a 69. rokiem życia (decyduje rok urodzenia) na badanie mammografem. Badanie jest bezbolesne. Lęk przed chorobą nowotworową często powoduje, że kobiety nie chcą zgłosić się na mammografię. To poważny błąd, który może opóźnić rozpoznanie choroby i jej leczenie – ocenia dr Grzegorz Kucharewicz, prezes Zarządu Lekarskiej Specjalistycznej Spółdzielni Pracy Eskulap w Białymstoku.
Z Populacyjnego Programu Wczesnego Wykrywania Raka Piersi mogą skorzystać kobiety, którym w ciągu ostatnich 24 miesięcy nie robiono mammografii w ramach badań przesiewowych. Niestety, jedynie 20% Polek odpowiada na zaproszenie na badanie mammograficzne, a województwo podlaskie znajduje się dopiero na piątym miejscu, pod względem zgłaszania się kobiet na badania przesiewowe w kierunku raka piersi.
W diagnostyce raka piersi wykorzystuje się między innymi mammografię i badanie ultrasonograficzne. Mammografia pozwala na rozpoznanie tzw. zmiany bezobjawowej. Czułość tej metody w diagnozowaniu choroby nowotworowej oceniana jest na 80-95%, a jej zastosowanie pozwala obniżyć śmiertelność kobiet z powodu raka piersi o 25-30%. Badanie mammograficzne zalecane jest przede wszystkim dla kobiet po czterdziestym roku życia, mającym więcej tkanki tłuszczowej, w której promienie rentgenowskie lepiej uwidaczniają niepokojące zmiany. Z kolei w piersiach kobiet młodszych więcej jest tkanki gruczołowej, w której zmiany będą bardziej widoczne podczas badania USG.
Ultrasonografia jest bardzo wartościową, nieinwazyjną i stosunkowo tanią metodą diagnostyczną, pozwalającą uzyskać obraz w czasie rzeczywistym. Podczas tego badania zmianę można oglądać pod różnymi kątami. Ta metoda obrazowania charakteryzuje się dużą dokładnością: umożliwia wykrywanie w narządach nawet bardzo małych zmian (od 0,1 mm).
Diagnostyka obrazowa jest jednym z głównych elementów w procesie podejmowania decyzji terapeutycznych. W białostockiej spółdzielni lekarskiej Eskulap przyjmuje wielu specjalistów, którzy wykonują między innymi ultrasonografię jamy brzusznej, wpustu (w kierunku refluksu żołądkowo-przełykowego), stawów, okolicznych węzłów chłonnych, tarczycy, nerek, pęcherza moczowego, gruczołu krokowego, pęcherzyka żółciowego, a także USG ginekologiczne i prenatalne, umożliwiające rozpoznanie wczesnych wad rozwojowych płodu. W ofercie Eskulapa jest również USG bioderek i przezciemiączkowe niemowląt. Ponadto wykonywane są badania dopplerowskie, wykrywające nawet niewielkie zmiany w żyłach i tętnicach, które w konsekwencji mogą prowadzić do udaru mózgu, zawału serca czy zatorowości płucnej. Badanie dopplerowskie łączy się często z tzw. echem serca. Jest wtedy nieocenione w wykrywaniu wad zastawkowych. Prezes Grzegorz Kucharewicz podkreśla, że Spółdzielnia dysponuje nowoczesnym sprzętem do badań ultrasonograficznych. Niektóre badania USG specjaliści z Eskulapa wykonują w domu pacjenta.
- Zaawansowane metody obrazowania z pewnością zwiększają pewność diagnostyczną. Należy jednak pamiętać, że najważniejszym badaniem jest rozmowa z pacjentem, zebranie odpowiedniego wywiadu, zbadanie go. To bardzo pomaga w podjęciu decyzji, na jaki rodzaj badań obrazowych powinniśmy skierować chorego. Niekiedy do postawienia właściwej diagnozy wystarczy już zwykłe badanie ultrasonograficzne lub klasyczna radiografia – wskazuje prof. dr hab. Urszula Łebkowska, specjalista radiolog ze spółdzielni Eskulap w Białymstoku, kierownik Zakładu Radiologii Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku.
Eugeniusz Jarosik

Szybki kontakt

  • Adres: ul. Bema 11, lok. 80, II piętro
    15-369 Białystok
  • Tel: 85 745 42 72
Jesteś tutaj: Strona główna Medycyna Ultrasonografia ratuje życie