Zdrowy Białystok

Poniedziałek, 22 04 20:35

Ostatnia modyfikacja:poniedziałek, 22 04 2019

Jak uniknąć chorób w tropiku

eskulap0618Podróże, nawet do najbardziej egzotycznych krajów, mogą być bezpieczne dla naszego zdrowia, ale tylko wtedy, gdy mamy wiedzę, jak postępować, by zminimalizować ryzyko zachorowania. A zagrożenia są realne.
Z danych Uniwersyteckiego Centrum Medycyny Morskiej i Tropikalnej w Gdyni wynika, że na dur brzuszny co roku choruje 22 mln ludzi (ponad 200 tysięcy umiera). Liczba zakażeń na żółtą febrę przekracza 200 tysięcy rocznie (30 tysięcy umiera). I wreszcie malaria - najczęstsza na świecie choroba zakaźna, na którą każdego roku zapada ponad 220 mln osób, a umiera 1-3 mln.
- W Polsce powstała sieć Certyfikowanych Centrów Medycyny Podróży, które mają dostarczać rzetelnych informacji na temat profilaktyki podróży oraz zapewnić właściwy serwis medyczny. Działają one zgodnie ze standardami przedwyjazdowych zaleceń profilaktycznych. Lekarska Specjalistyczna Spółdzielnia Pracy Eskulap w Białymstoku taki certyfikat posiada. Planujących podróż do krajów strefy tropikalnej zachęcam więc do konsultacji z naszymi lekarzami - mówi dr Grzegorz Kucharewicz, prezes Zarządu Spółdzielni Eskulap w Białymstoku.
Na specjalistyczną konsultację należy się zgłosić na sześć - osiem tygodni przed podróżą, co pozwoli na pełną realizację planu profilaktyki.
- Osoby starsze lub przewlekle chore przed podjęciem decyzji o podróży do krajów strefy tropikalnej lub subtropikalnej, powinny bezwzględnie skontaktować się z lekarzem, który pomoże ocenić wpływ podróży na zdrowie, wynikający między innymi ze zmian środowiskowych, uwarunkowań klimatycznych czy diety. Istotnym zagrożeniem dla tej grupy podróżujących może być również wielogodzinna podróż samolotem - wskazuje dr Anna Ostrowska-Nieścieruk, specjalista medycyny podróży z LSSP Eskulap w Białymstoku.
- Najlepszym sposobem uchronienia się przed zakażeniem w krajach położonych w strefie klimatu gorącego, są szczepienia ochronne lub profilaktyka farmakologiczna w przypadku chorób, przeciwko którym nie istnieją szczepienia, takich jak malaria. Turyści, którzy ulegając presji kampanii antyszczepionkowych rezygnują ze szczepień, popełniają poważny błąd, który może ich kosztować utratę zdrowia, a nawet życia. Pamiętajmy, że przed szczepieniem zawsze należy poddać się kwalifikacji lekarskiej - mówi dr hab. n. med. Anna Moniuszko-Malinowska, adiunkt w Klinice Chorób Zakaźnych i Neuroinfekcji Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku.
Szczepienia ochronne stanowią bezpieczną, a zarazem skuteczną formę profilaktyki, wykorzystującą naturalne zdolności obronne organizmu. Obecnie jedynym szczepieniem obowiązkowym, wymaganym przez Międzynarodowe Przepisy Zdrowotne Światowej Organizacji Zdrowia, jest szczepienie przeciwko żółtej febrze, które powinno być potwierdzone w międzynarodowej książeczce szczepień. Wpis dotyczący żółtej gorączki w tzw. żółtej książeczce, uzyskuje ważność dziesięć dni po podaniu szczepionki (jest to możliwe w LSSP Eskulap). Zapewnia ono ochronę przed chorobą przez dziesięć lat.
W grupie szczepień zalecanych, które chronią przed najczęściej występującymi na określonym obszarze infekcjami, są na przykład szczepienia przeciwko WZW typu A i B, tężcowi, błonicy, durowi brzusznemu, poliomyelitis, wściekliźnie i meningokokowemu zapaleniu opon mózgowych. Z ofertą szczepień w LSSP Eskulap można zapoznać się na stronie: www.eskulap.bialystok.pl/podroz. Schemat szczepienia obejmuje niekiedy podanie kilku dawek, co powinni uwzględnić zwłaszcza turyści planujący wyjazd w trybie last minute.
Coraz częściej planujemy wyjazdy z dziećmi. Podróżowanie z nimi do krajów tropikalnych może być bezpieczne, trzeba się tylko dobrze do tego przygotować i zdawać sobie sprawę z potencjalnych zagrożeń. Specjaliści medycyny podróży podkreślają, że rodzice nie powinni obawiać się szczepienia dzieci przed wyjazdem (dostępne są specjalne szczepionki przeznaczone dla dzieci w różnym wieku).
Podczas wizyty u specjalisty medycyny podróży dowiemy się nie tylko, czy stan zdrowia pozwala nam na wyjazd w tropiki, ale i uzyskamy informacje na temat zagrożeń dla naszego zdrowia, związanych z rejonem geograficznym, będącym celem podróży. Lekarz pomoże też skompletować apteczkę podróżną, w której nie może zabraknąć leków przeciwbólowych, przeciwzapalnych i przeciwgorączkowych, antybiotyków i probiotyków, preparatów uzupełniających zaburzenia elektrolitowe, środków odkażających czy leków stosowanych w profilaktyce przeciw malarii. Podróżujący do krajów, gdzie występują malaria i denga, powinni zaopatrzyć się również w odpowiednią odzież ochronną i repelenty (środki odstraszające owady).
Postępując racjonalnie, zgodnie z zasadami medycyny podróży, zachowamy nie tylko miłe wspomnienia z wyjazdu, ale i to, co najcenniejsze - swoje zdrowie.
Eugeniusz Jarosik

Szybki kontakt

  • Adres: ul. Bema 11, lok. 80, II piętro
    15-369 Białystok
  • Tel: 85 745 42 72
Jesteś tutaj: Strona główna Medycyna Jak uniknąć chorób w tropiku