Zdrowy Białystok

Poniedziałek, 22 04 20:39

Ostatnia modyfikacja:poniedziałek, 22 04 2019

Moda czy konieczność

expert0618Stanowią profilaktykę i są najlepszym środkiem zabezpieczającym oczy przed urazami spowodowanymi promieniowaniem ultrafioletowym (UV). Mowa oczywiście o okularach przeciwsłonecznych.
Promieniowanie UV działa niezauważalnie i może uszkodzić powierzchnię oka i jego wewnętrzne struktury. Wpływa też na szybsze starzenie się tkanek, zwiększa ryzyko wystąpienia zaburzeń widzenia oraz chorób oczu takich jak: stan zapalny rogówki i spojówki, rak skóry wokół oczu, skrzydlik, zaćma fotochemiczna, zwyrodnienie plamki żółtej(AMD), retinopatia słoneczna. Promieniowanie UV negatywnie oddziałuje na nasz wzrok nie tylko bezpośrednio, ale też odbite od różnych powierzchni.
- Ciekawostką jest, że od ziemi odbija się tylko 5-8% padającego na nią promieniowania UV, natomiast od śniegu i wody, które działają jak lustro, odbija się aż 80-90% - mówi Monika Baziuk, optometrystka, właścicielka salonu Expert Optyk w Białymstoku. - Intensywność promieniowania UV jest różna w zależności od pory roku i dnia, i wzrasta wraz ze wzrostem wysokości nad poziomem morza. W wysokich górach szczególnie konieczne jest więc zabezpieczenie oczu okularami przeciwsłonecznymi z filtrem UV.
Nie warto wybierać produktów z ulicznych straganów, kiosków czy supermarketów, ponieważ oprócz niskiej ceny nie posiadają więcej zalet.
- Przeciwsłoneczne soczewki okularowe powinny mieć filtr UV 400 i wyłącznie takie znajdują się w asortymencie naszego salonu. Ważnym elementem jest też polaryzacja, która zapewnia ochronę przed odblaskami od płaskich powierzchni. Jest idealna dla wędkarzy, ale cenią ją sobie też kierowcy – mówi Paulina Kozłowska, sprzedawca z salonu Expert Optyk w   Białymstoku.
Intensywne światło powoduje łzawienie, mrużenie oczu i wówczas instynktownie sięgamy po okulary przeciwsłoneczne, lecz zapominamy o nich, gdy niebo jest zachmurzone. Pamiętajmy, iż chmury przepuszczają aż 90% promieniowania i wtedy nasze oczy mogą otrzymywać większą dawkę promieniowania UV, niż podczas pięknej pogody.
- Dla osób mających wadę wzroku możemy wykonać okulary przeciwsłoneczne z uwzględnieniem korekcji. Na życzenie klienta mamy też możliwość zlecenia barwienia w dowolnym kolorze. Możemy też połączyć korekcję i polaryzację lub wybrać powłokę lustrzaną. Bardzo wygodnym rozwiązaniem są także soczewki fotochromowe, które dostosowują się stopniem zabarwienia do intensywności promieni słonecznych. Można ich używać jako jednej pary zarówno na zewnątrz jak i wewnątrz pomieszczeń - gdzie pozostają zupełnie jasne. Dla kierowców mamy wersję działającą także za szybą samochodu. Szkła fotochromowe w sezonie wiosennym i letnim mają bardzo atrakcyjną cenę – klientów czeka aż 40% promocja – mówi Paulina Kozłowska.
Dla osób które nie chcą korzystać z fotochromów poleca się nakładki przeciwsłoneczne. Zakłada się je bezpośrednio na okulary, a gdy nie są potrzebne – zdejmuje. Zajmują mało miejsca, co sprawia, że są łatwe w przechowywaniu. Ich koszt jest niewielki, nie wymagają wymiany szkieł, ani wykonywania nowych okularów.
- Warto dodać, że do ochrony oczu wykorzystuje się nie tylko soczewki okularowe, ale też kontaktowe posiadające filtr UV. Prawidłowo dopasowane profesjonalne soczewki kontaktowe są bardzo skuteczną ochroną przed promieniami łamiącymi się pod różnym kątem - tłumaczy Monika Baziuk.
Należy pamiętać także o okularach przeciwsłonecznych dla dzieci, które są w grupie największego ryzyka urazów. Mają one szersze źrenice i bardziej przejrzyste soczewki. Dzięki temu dostęp szkodliwego promieniowania do siatkówki oka jest niestety swobodniejszy.
- Wszystkie okulary przeciwsłoneczne i soczewki kontaktowe dostępne w naszym salonie wykonane są z materiałów nie przepuszczających UV. Mają więc skuteczność ochrony przed tym promieniowaniem praktycznie do 100% - dodaje właścicielka salonu Expert Optyk.
MB

Szybki kontakt

  • Adres: ul. Bema 11, lok. 80, II piętro
    15-369 Białystok
  • Tel: 85 745 42 72
Jesteś tutaj: Strona główna Medycyna Moda czy konieczność