Zdrowy Białystok

Środa, 26 06 08:05

Ostatnia modyfikacja:środa, 26 06 2019

Noce bez tchu

bezdech1219Jest podstawową potrzebą człowieka, bez której nie da się normalnie funkcjonować. Jest też jednym z najprzyjemniejszych stanów naszego organizmu. Będziemy mówić o śnie oraz radzić jak zadbać o to, by był zdrowy, głęboki i niczym nie zmącony.
Obturacyjny bezdech senny (OBS), to schorzenie mało znane i niestety lekceważone nie tylko przez pacjentów, ale także przez wielu lekarzy.
- Bezdech senny to choroba polegająca na cyklicznie powtarzających się w czasie snu epizodach bezdechu lub znacznego spłycenia oddechu. Chory początkowo głośno chrapie, po czym dochodzi do zatrzymania oddychania, co prowadzi m.in. do obniżenia stężenia tlenu we krwi oraz ciągłych wybudzeń - mówi Katarzyna Moczuło, właścicielka salonu medyczno-zielarskiego Szlachetne Zdrowie w Białymstoku.
Istnieje kilka czynników ryzyka rozwoju OBS. Do głównych należą: otyłość, mała i cofnięta żuchwa, przerost języka i migdałków podniebiennych, nadużywanie alkoholu. Bezdech senny towarzyszy też często innym chorobom przewlekłym – nadciśnieniu, niewydolności serca, cukrzycy, chorobie refluksowej przełyku czy niedoczynności tarczycy.
- Najczęściej stosowanym leczeniem bezdechu sennego jest stosowanie aparatu wytwarzającego stałe dodatnie ciśnienie w drogach oddechowych - CPAP. Chory śpi w specjalnej masce, która ułatwia mu oddychanie. Aparat obejmujący szczelnie nos tłoczy powietrze do dróg oddechowych, co uniemożliwia zapadnięcie się gardła, zapobiegając bezdechom - tłumaczy Katarzyna Moczuło.
Dobra wiadomość jest taka, że na aparat CPAP - niezbędny w terapii obturacyjnego bezdechu sennego - można otrzymać refundację z Narodowego Funduszu Zdrowia. Kwota dotacji to 1.890 zł. Jak to zrobić? Zapraszamy do salonu medyczno-zielarskiego Szlachetne Zdrowie mieszczącego się przy ul. Słonimskiej 21, lok. 2 w Białymstoku.
- Radzimy jak leczyć obturacyjny bezdech senny, jak uzyskać dofinansowanie z NFZ oraz MOPR/PCPR. Mamy także najbardziej kompleksową ofertę dostępnych na rynku urządzeń CPAP. Wśród naszych produktów są aparaty stałociśnieniowe, automatyczne jak i dwupoziomowe oraz szeroki wybór masek twarzowych, nosowych oraz donosowych - dodaje Katarzyna Moczuło.
MB, Fot. Szlachetne Zdrowie Białystok

Szybki kontakt

  • Adres: ul. Bema 11, lok. 80, II piętro
    15-369 Białystok
  • Tel: 85 745 42 72
Jesteś tutaj: Strona główna Medycyna Noce bez tchu