Zdrowy Białystok

Środa, 26 06 08:03

Ostatnia modyfikacja:środa, 26 06 2019

Ortopedyczne USG

ultramed1219Pozwala na uwidocznienie ścięgien, mięśni, więzadeł, zmian patologicznych powierzchni stawowych oraz na ocenę okolicznych węzłów chłonnych. USG to nieinwazyjne badanie wykorzystywane bardzo powszechnie w diagnostyce chorób narządu ruchu.
Ultrasonografia jest metodą uwidaczniania wewnętrznych narządów i tkanek za pomocą fal ultradźwiękowych. Ultradźwięki są drganiami mechanicznymi o częstotliwości wyższej od górnej granicy słyszalności ucha ludzkiego. Fale ultradźwiękowe o natężeniu nieszkodliwym dla pacjenta są przenoszone w głąb jego ciała i odbierane dzięki specjalnym urządzeniom.
- Za pomocą ultrasonografii możemy „obejrzeć” i zdiagnozować wiele różnorodnych zmian. W zakresie tkanek miękkich i mięśni, badanie USG wykonuje się w przypadku guzów, obrzęków, po urazach, przy asymetrii kończyn oraz przy bólach kończyn. Natomiast w zakresie stawów, USG obejmuje ocenę odpowiednich struktur po urazach, czy przed i po zabiegach operacyjnych - tłumaczy dr n. med. Radosław Bobrowski, właściciel gabinetu USG Ultramed w Białymstoku.
Zacznijmy - w ramach przypomnienia - od szkolnej wiedzy na temat układu ruchu człowieka. Składa się on z układu szkieletowego, więzadłowego i mięśniowego. USG doskonale „pokazuje” tkanki miękkie narządów ruchu, widoczne są też powierzchnie kości, natomiast ze względu na ograniczenia fizyczne nie można obejrzeć ich wnętrza (pokazuje je badanie rentgenowskie lub tomograficzne).
- USG jest tzw. badaniem pierwszego wyboru w ocenie stawu kolanowego i jak pokazuje doświadczenie - jest to jeden z najczęściej ocenianych stawów. Badanie wykonywane jest w pozycji leżącej na plecach, ze swobodnie ułożoną kończyną. Podczas oceny poszczególnych elementów stawu pacjent jest proszony o zmienianie ustawienia stawu, dzięki czemu można obserwować struktury anatomiczne w ruchu. Nieodłączną częścią badania ultrasonograficznego kolana jest także ocena dołu podkolanowego, którą wykonuje się gdy pacjent leży na brzuchu – dodaje doktor Bobrowski.
Jeśli chodzi o USG stawu skokowego lub stopy, to najczęściej pacjenci kierowani są do pracowni USG z powodu ostrego lub przewlekłego bólu, guzów, ganglionów, zaburzeń ruchomości poszczególnych stawów, oceny zmian pourazowych, zwyrodnieniowych oraz zapalnych (np. w przebiegu reumatoidalnego zapalenia stawów).
- Częstym wskazaniem jest także ocena rozcięgna podeszwowego pod kątem jego zapalenia, ocena pod kątem nerwiaka Mortona, ocena powikłań pooperacyjnych czy kontrola efektów leczenia – wyjaśnia specjalista z Ultramedu.
W przypadku USG stawu biodrowego ocenie podlega zarys kości udowej, błona maziowa, obrąbek panewki oraz okolice stawu biodrowego, czyli przyczepy i ścięgna mięśni uda i pośladka.
W przypadku kończyn górnych – podobnie jak dolnych – wykonuje się USG stawów: ramiennego, łokciowego, nadgarstka i dłoni.
- USG stawu ramiennego obejmuje staw barkowo-obojczykowy, staw ramienny, więzadło kruczo-barkowe, kruczo-ramienne, stożek rotatorów oraz mięśnie okolicy barku. Badanie obrazuje przede wszystkim tkanki miękkie czyli chrząstki, więzadła, ścięgna, torebkę stawową, błonę maziową, mięśnie. Doskonale pokazuje też płyn stawowy. Podobnie rzecz się ma w przypadku USG stawu łokciowego. „Oglądamy” jamę stawu i powierzchnie stawowe, zarysy kości ramiennej, promieniowej i łokciowej, ścięgna oraz więzadła – mówi doktor Radosław Bobrowski.
Jamy stawów nadgarstka, jamy stawów śródręczno-paliczkowych i międzypaliczkowych, zarysy kości nadgarstka, śródręcza i palców, aparat torebkowo-więzadłowy stawów ręki, mięśnie krótkie ręki, ścięgna mięśni długich prostowników oraz ich pochewki i troczki, ścięgna mięśni długich zginaczy oraz ich pochewki i troczki – brzmi skomplikowanie. Wszystkie te struktury uwidacznia nam USG ręki, nadgarstka i dłoni.
- Istnieją bardzo liczne wskazania do wykonania USG ręki, nadgarstka i dłoni. Najczęściej pacjenci są kierowani do naszej pracowni z powodu ostrego lub przewlekłego bólu, guzów, ganglionów, zaburzeń ruchomości poszczególnych stawów, oceny zmian pourazowych, zwyrodnieniowych lub zapalnych. Częstym powodem badania jest również ocena nerwów pośrodkowego i łokciowego, głównie pod kątem zespołów uciskowych, czyli zespołu cieśni nadgarstka oraz usidlenia nerwu łokciowego w obrębie kanału Guyona – tłumaczy dr Bobrowski z Gabinetu USG Ultramed.
W Gabinetach USG Ultramed w Białymstoku badania USG narządu ruchu wykonuje dwóch lekarzy – dr Eryka Karbowska z Białostockiego Centrum Onkologii oraz dr Ksawery Kordecki, pracujący na co dzień w białostockim Szpitalu Wojewódzkim.
MB

Szybki kontakt

  • Adres: ul. Bema 11, lok. 80, II piętro
    15-369 Białystok
  • Tel: 85 745 42 72
Jesteś tutaj: Strona główna Medycyna Ortopedyczne USG