Zdrowy Białystok

Środa, 26 06 08:08

Ostatnia modyfikacja:środa, 26 06 2019

Radość z widzenia

Top WSV ScreenWzrok to nasz podstawowy zmysł, a nasze oczy narażone są codziennie na działanie wielu niekorzystnych dla nich czynników. Jak sobie z nimi radzić opowie Izabela Budrecka, właścicielka salonu Optyk Izabela w Białymstoku.
Marzena Bęcłowicz: Jak zapewnić komfort oczom, podczas pracy przy komputerze?
Izabela Budrecka: Wielu z nas każdego dnia spędza długie godziny przed komputerem, laptopem czy tabletem. Pracujemy, piszemy maile, surfujemy w internecie. To nasz świat. Zwróćmy jednak baczniejszą uwagę na to, w jakich warunkach pracujemy - czy przyjmujemy odpowiednią postawę ciała, czy odległość oczu od monitora jest prawidłowa (min. 60 cm), czy pomieszczenie, w którym pracujemy jest dobrze oświetlone. Postarajmy się też usunąć z ekranu odblaski i odbicia, ponieważ dodatkowo obciążają oczy.
Jeśli spełnimy te wszystkie wymagania, wówczas osiągniemy większy komfort pracy przy komputerze, a my mamy dodatkowo szereg rozwiązań dotyczących soczewek okularowych.
MB: Jakie to rozwiązania?
IB: Jest ich wiele. Wybór zależy od potrzeb każdego z nas. Jednym z nich jest konstrukcja soczewek okularowych Hoyalux Tact 200/400 dostosowana do dobrego widzenia w zakresie od 35 cm do 2 lub 4 metrów. Tu strefa widzenia jest pięć razy większa, w stosunku do konwencjonalnych soczewek okularowych. Wysokim wymaganiom sprostają też skrojone na miarę soczewki okularowe Hoyalux iD WorkStyle V+ dopasowane do indywidualnych potrzeb i preferencji klienta. Jest to produkt oferujący krystalicznie czysty obraz oraz szerokie pole widzenia – a co za tym idzie jakość i wygodę. Idealne rozwiązanie dla osób o wyjątkowym hobby oraz oczekujących perfekcyjnej ostrości widzenia, zarówno w strefie bliży, jak również w obszarze pośrednim, dla zawodów takich jak prawnicy, dyrygenci, recepcjoniści, kasjerzy, lekarze, nauczyciele, księgowi oraz wszystkich innych zawodów wymagających pracy w bliży i odległościach pośrednich. Stosownie do konstrukcji przywrócimy dawną świetność znakomitego postrzegania głębi i idealnego pola widzenia w przestrzeni komputerowej. Płynne, naturalne przechodzenie pomiędzy różnymi odległościami pracy, perfekcyjny poziom dokładności, idealne dopasowanie do potrzeb środowiska biurowego lub hobby, jak również świetne uzupełnienie okularów progresywnych. Nasze oczy będą zrelaksowane również w czasie wolnym.
MB: Obecnie eksperci mówią o „syndromie oka biurowego”.
IB: To coraz powszechniejsze zjawisko. Możemy chronić oczy nosząc okulary z antyrefleksem, ale najlepszym rozwiązaniem jest powłoka Blue Control firmy Hoya. Urządzenia cyfrowe emitują nienaturalnie wysoką - w porównaniu ze światłem dziennym - ilość światła niebieskiego. W konsekwencji zaburza się produkcja melatoniny i opóźnia zasypianie. Eksperci ocenili, że „światło” czytnika e-booków lub tabletu ma większą ilość światła niebieskiego niż nocna lampka. Dlatego przy dłuższym czytaniu, hormony snu uwalniają się później i w mniejszej ilości. Innowacyjna powłoka Blue Control firmy Hoya, zmniejsza dopływ światła niebieskiego do naturalnego minimum.
MB: A co po czterdziestce, kiedy ręce przy czytaniu „robią się” krótkie, a obraz na ekranie komputera też staje się byle jaki?
IB: Jeżeli w pracy skupiamy się na komputerze, biurku oraz współpracownikach czy klientach, to nasze oczy pracują na różnych dystansach. Im jesteśmy starsi, tym więcej wysiłku nas to kosztuje. Podświadomie kompensujemy niedoskonałość widzenia zmianą postawy, co z kolei prowadzi do bólów głowy, karku, szyi czy zawrotów głowy. Dodatkowo mogą pojawić się: suchość oczu, przekrwienie spojówek, łzawienie, zapalenie brzegów powiek, obrzęk powiek jak również zmniejszenie zakresu akomodacji. I tu wkracza rodzina soczewek okularowych do zadań specjalnych - nowoczesne soczewki okularowe do czytania i odległości pośrednich.
MB: Dziękuję za rozmowę.

Fot. Hoya

Szybki kontakt

  • Adres: ul. Bema 11, lok. 80, II piętro
    15-369 Białystok
  • Tel: 85 745 42 72
Jesteś tutaj: Strona główna Medycyna Radość z widzenia