Zdrowy Białystok

Wtorek, 16 04 21:05

Ostatnia modyfikacja:wtorek, 16 04 2024

By każdy krok sprawiał radość

medactive2019Stanowią podporę naszego ciała. Każda z nich składa się aż 26 kości, 33 stawów oraz wielu mięśni i więzadeł. Stopy. Zadbaj o nie, by niosły cię przez życie jak najdłużej.
Czy zastanawialiście się kiedykolwiek nad tym jak ważne są stopy? Przez całe życie ciężko pracują dźwigając ciężar naszego ciała oraz przemierzając tysiące kilometrów. Dodatkowo otaczający nas betonowy świat nie sprzyja ich zdrowiu, ani zdrowiu stawów.
- Nasze ciało zastało „zaprojektowane” do pracy w zupełnie innym środowisku niż to, w którym przyszło nam dziś żyć - mówi Joanna Waszkiewicz, mgr fizjoterapii, właścicielka sklepu Medactive w Białymstoku. - W związku z tym stopy często ulegają przeciążeniom, czemu sprzyja też ich skomplikowana struktura. Ciekawostką jest to, że to właśnie na stopach widoczne są pierwsze symptomy wielu chorób, czy nieprawidłowo działającego organizmu. Zrogowacenia, pęknięcia czy odciski nie zawszą są tylko defektami kosmetycznymi, one mogą świadczyć o różnego rodzaju deformacjach, chorobach ogólnoustrojowych czy zmianach w obrębie stawów.
Jak się okazuje większość z nas traktuje stopy po macoszemu. Można powiedzieć, że jest to najbardziej zaniedbana część naszego ciała. Spora część problemów zdrowotnych zaczynać się właśnie od stóp, dlatego bardzo ważne jest szybkie zdiagnozowanie problemu i jeśli jest taka potrzeba, skorygowanie wady postawy za pomocą np. indywidualnych wkładek ortopedycznych.
- Badanie stóp warto wykonać nawet wtedy, gdy nie mamy żadnych poważnych problemów, ani nie odczuwamy dolegliwości bólowych. Kiedy ból się pojawia, świadczy to z reguły o już zaawansowanych problemach. Wczesne wykrycie dysfunkcji oraz wdrożenie odpowiedniego postępowania może uchronić stopy, jak również inne części ciała (np. kręgosłup, biodra czy kolana) przed przykrymi dolegliwościami – tłumaczy Anna Wąż, mgr fizjoterapii ze sklepu Medactive w Białymstoku.
Badania stóp dedykowane są zarówno dorosłym, jak i dzieciom. Jednak ze względu na obserwowany wzrost wad postawy wynikający z małej ilości ruchu, badać powinniśmy przede wszystkim dzieci.
- Badanie oceny stóp polega na przeprowadzeniu szczegółowego wywiadu, następnie badania dynamicznego oraz statycznego wspieranego oceną fizjoterapeutyczną. Podczas wywiadu zbiera się informacje na temat noszonego obuwia, dolegliwości, przebytych urazów, a w przypadku dzieci zwraca się uwagę na rozwój niemowlęcy. Do badań dynamicznych i statycznych wykorzystuje się profesjonalny sprzęt komputerowy, taki jak podoskop oraz urządzenia diagnostyczne typu plantokonturograf – tłumaczy właścicielka sklepu Medactive.
- Podczas badania na podoskopie pacjent staje na podświetlonej płycie. Obraz stóp rejestrowany jest przez urządzenie, a następnie automatycznie przetwarzany i transmitowany do komputera. Podczas tego badania można obejrzeć i ocenić kształt stóp i sposób ich obciążania, ocenić staw skokowy i jego mobilność oraz obejrzeć zmiany skórne w postaci zgrubień. Na podoskopie wyraźnie zaznaczone są również miejsca styku stopy z podłożem, dzięki czemu można ocenić wysklepienie łuków stopy czy ustawienie pięt. Powstały obraz pozwala nam również ocenić wadę stóp np.: płaskostopie, stopę wydrążoną czy koślawość palucha. Z kolei badanie na plantografie polega na wykonaniu odbitki stóp na papierze, co pomaga ocenić strefy największego nacisku powstające m.in. w trakcie chodu. Ocena fizjoterapeutyczna to nic innego jak wizualna i manualna ocena postawy ciała, pracy miednicy i kręgosłupa, ruchomości poszczególnych stawów stóp i kończyn dolnych oraz wydolności i przykurczy mięśni – dodaje Anna Wąż.
Analizując wyniki tych wszystkich badań decyduje się czy pacjent potrzebuje wkładek ortopedycznych czy nie. Jeśli tak, ustala się ich rodzaj oraz wymaganą korektę. W zależności od schorzenia, które zgłasza pacjent, oprócz wkładek zaleca się mu także wizytę u podologa (jeśli zmiany skórne są niepokojące) oraz proponuje terapię - masaże, ćwiczenia, zabiegi fizykoterapeutyczne.
- Idealne wkładki to takie, które są indywidualnie dopasowane do stóp, czyli dobrane do problemu lub rodzaju wady. Po prostu szyte na miarę. Mają on wówczas 100% działanie korygujące i wspomagają określone funkcje stóp. Do tego powinny być higieniczne, by chronić stopy przed rozwojem bakterii i grzybów – radzi Joanna Waszkiewicz.
Dobrze dobrane i indywidualnie wykonane wkładki ortopedyczne pomagają przywrócić prawidłowy rozkład nacisków na stopy. W rezultacie pozbędziemy się wszelkich zmian na skórze typu modzele, nagniotki czy odciski. Bierna korekcja ustawienia stóp za pomocą wkładek, połączona z rehabilitacją, poprawi ergonomię ruchu, pomoże uniknąć kontuzji, zmniejszy obciążenia i zmęczenie nóg, wspomoże mięśnie stabilizujące stopę oraz wpłynie korzystnie na wyższe piętra łańcucha kinematycznego (kolano-biodro-kręgosłup).
MB, Fot. Medactive

Szybki kontakt

  • Adres: ul. Bema 11, lok. 80, II piętro
    15-369 Białystok
  • Tel: 85 745 42 72
Jesteś tutaj: Strona główna Medycyna By każdy krok sprawiał radość