Zdrowy Białystok

Środa, 17 07 16:45

Ostatnia modyfikacja:środa, 17 07 2019

Nowy aparat USG w LSSP Eskulap w Białymstoku

Nowoczesne aparaty ultrasonograficzne wykorzystują innowacyjne technologie, zapewniające lepsze możliwości wizualizacji, a tym samym coraz skuteczniejsze diagnozowanie pacjenta. Dostęp do najwyższej jakości obrazów diagnostycznych pozwala na dokładną diagnostykę różnych szczegółów anatomicznych w badaniach jamy brzusznej, piersi, tarczycy, serca, narządu ruchu oraz naczyń w badaniach dopplerowskich przy użyciu wyspecjalizowanych aplikacji i zaawansowanych funkcji obrazowania. Często jest to badanie na wagę życia.
Żadna choroba nie ukryje się przed nowoczesnym sprzętem. Współczesna medycyna nie istnieje bez diagnostyki obrazowej. Specjaliści przyjmujący pacjentów w poradniach Lekarskiej Specjalistycznej Spółdzielni Pracy Eskulap w Białymstoku dysponują wysokiej jakości aparatami ultrasonograficznymi marki Samsung (HS40 i HS60) i Toshiba, umożliwiającymi nie tylko precyzyjną diagnostykę, ale także śledzenie zmian chorobowych i efektów leczenia. Supernowoczesne urządzenia wyposażone są w wielofunkcyjne głowice (między innymi endowaginalną, liniową naczyniową, sektorową kardiologiczną) i oprogramowanie pozwalające zdecydowanie poszerzyć granice diagnostyki.
Nowoczesne aparaty USG stwarzają nowe możliwości obrazowania i wykrywania patologii różnych narządów, takie jak badanie elastograficzne. Elastografia zmienia znaczenie ultrasonografii w diagnozowaniu chorób rozrostowych. Jest obiecującą metodą diagnozowania zaawansowanego włóknienia i marskości wątroby. Umożliwia też na przykład wyselekcjonowanie guzków tarczycy, które w największym stopniu podejrzane są o charakter złośliwy (metoda ta pozwala na dokładne skierowanie w te miejsca igły biopsyjnej w celu pobrania materiału do badania histopatologicznego).
Ultrasonografia jest jedyną uznaną nieinwazyjną, całkowicie bezpieczną techniką obrazowania, służąca do oceny narządów miąższowych, takich jak wątroba, trzustka, śledziona, nerki czy tarczyca. Umożliwia również ocenę piersi i narządów miednicy (pęcherz moczowy, narząd rodny u kobiet, gruczoł krokowy u mężczyzn). W ostatnich kilku latach nastąpił znaczący postęp w diagnostyce USG jamy brzusznej. W Eskulapie coraz częściej pomocy szukają pacjenci uskarżający się na dolegliwości bólowe czy dyskomfort w obrębie brzucha, a także problemy z trawieniem. O tym, czy badanie USG w konkretnym przypadku jest zasadne, decyduje lekarz. Nigdy jednak takich objawów nie należy lekceważyć. Kolejną grupą osób, które powinny być kierowane na badanie USG jamy brzusznej, są pacjenci z wykrytymi nieprawidłowościami (na przykład polipy pęcherzyka żółciowego, naczyniaki wątroby, torbiele wszelkiego rodzaju), wymagającymi kontroli. Standardowo wystarczy monitoring raz w roku, jednak niekiedy, na przykład w przypadku nowo wykrytego naczyniaka, zaleca się częstsze badania kontrolne. Nie należy też zaniedbywać badań profilaktycznych. Choć nie istnieją oficjalne zalecenia w tym zakresie, powyżej czterdziestego roku życia warto raz w roku takie bezpieczne badanie wykonać. Pozwala ono bowiem wykryć wiele chorób we wczesnym stadium, co jest istotne zwłaszcza w razie obciążenia genetycznego nowotworami.
- Nowoczesne systemy obrazowania – USG, KT, MR, PET – wykorzystywane są w celu rozpoznania nowotworu, pomagając w określeniu stopnia zaawansowania choroby, a także na każdym etapie leczenia. Dzięki temu można lepiej zaplanować zabieg operacyjny, radioterapię, jak również monitorować skuteczność leczenia podczas chemioterapii - mówi dr Arkadiusz Targoński, specjalista ultrasonografii i radiologii z LSSP Eskulap w Białymstoku.
Aparaty USG, którymi dysponują zatrudnieni w Spółdzielni lekarze, wykorzystują między innymi technologię strain, wyświetlając wartość gradientu tkanki za pomocą map koloru (elastogramów). Uzyskane dzięki funkcji E-Strain informacje o twardości tkanki pozwalają na wczesne wykrycie potencjalnie złośliwych zmian. Inna funkcja (S-Detect) umożliwia automatyczną detekcję i opis zmian w piersiach.
Nowy sprzęt USG wykorzystywany jest w białostockiej Spółdzielni Eskulap między innymi w diagnostyce ginekologicznej, urologicznej, neurologicznej i kardiologicznej, w tym echokardiograficznej (pełny pakiet pomiarów kardiologicznych).
- W efektywnej diagnostyce ważne są nie tylko badania obrazowe i wysokiej klasy, corocznie certyfikowane w naszych poradniach aparaty USG. Ogromne znaczenie ma doświadczenie lekarza i rozmowa z pacjentem, zebranie odpowiedniego wywiadu, zbadanie go. Ta praktyka bardzo pomaga w podjęciu decyzji, na jaki rodzaj badań obrazowych powinno się skierować pacjenta. W Spółdzielni Eskulap każdy pacjent traktowany jest z największą troską, a pracujący tu specjaliści to lekarze z ogromną wiedzą i wieloletnim doświadczeniem – podkreśla dr Grzegorz Kucharewicz, prezes Zarządu LSSP Eskulap w Białymstoku.
Eugeniusz Jarosik

Szybki kontakt

  • Adres: ul. Bema 11, lok. 80, II piętro
    15-369 Białystok
  • Tel: 85 745 42 72
Jesteś tutaj: Strona główna Medycyna Nowy aparat USG w LSSP Eskulap w Białymstoku