Zdrowy Białystok

Wtorek, 11 08 21:28

Ostatnia modyfikacja:wtorek, 11 08 2020

Jakość potwierdzona certyfikatem

tlr0819Niewielka, kameralna przychodnia Twój Lekarz Rodzinny znajdująca się na białostockim osiedlu Białostoczek może pochwalić się akredytacją Centrum Monitorowania Jakości w Ochronie Zdrowia. To niebywały sukces wszystkich jej pracowników oraz oczywiście szereg korzyści dla pacjentów.
Zapewne wiele osób kojarzy czym jest międzynarodowy certyfikat jakości ISO. Jego „odpowiednikiem” krajowym jest akredytacja Centrum Monitorowania Jakości (CJM). Jest ona w Polsce najbardziej sprawdzoną metodą zapewnienia wysokiej jakości świadczonych usług.
- Akredytacja jest standardem określającym poziom jakości i bezpieczeństwa świadczenia usług realizowanych przez ośrodki medyczne – mówi doktor Anna Majewska, specjalista medycyny rodzinnej z poradni Twój Lekarz Rodzinny w Białymstoku. - Posiadanie akredytacji jest potwierdzeniem spełnienia rygorystycznych wymagań z zakresu różnych obszarów działalności - przede wszystkim medycznych i administracyjnych.
W Polsce certyfikaty akredytacyjne przyznawane są na trzy lata i podczas tego okresu należy utrzymać zakładany poziom jakości i spełnić wszystkie wymogi akredytacyjne. Certyfikat wydaje Minister Zdrowia, a podmiotem odpowiedzialnym za cały proces akredytacyjny jest Centrum Monitorowania Jakości w Ochronie Zdrowia z siedzibą w Krakowie.
- Przyznanie nam certyfikatu poprzedzone było wieloma przygotowaniami oraz oczywiście wizytą kontrolną zespołu wizytatorów CMJ w Ochronie Zdrowia z Krakowa. Ocenione zostały 123 standardy, które spełniliśmy uzyskując aż 93% możliwej liczby punktów. Jest to niewątpliwy sukces, na który pracował nasz cały zespół. Przygotowując się trzeba było m.in. opracować misję poradni, określić w niej nasze priorytety i postępować według nich. Nasza misja brzmi: Profilaktyka dziś, zdrowie jutro. Zgodnie z nią edukujemy naszych pacjentów w zakresie zdrowego trybu życia, prowadzimy programy profilaktyczne i zachęcamy do udziału w nich - dodaje doktor Aneta Zabielska-Drągowska, specjalista medycyny rodzinnej z poradni Twój Lekarz Rodzinny w Białymstoku.
Przyznanie certyfikatu ma duży wpływ na prestiż przychodni, która go otrzymuje. A jakie korzyści z przyznania certyfikatu danej placówce ma jej pacjent?
- Korzyści wynikających z wdrożenia standardów jest wiele. To przede wszystkim podniesienie jakości świadczeń udzielanych pacjentom poprzez używanie sprzętu medycznego o najwyższym poziome technicznym, używanie wysokiej jakości jednorazowych artykułów medycznych, ścisły nadzór nad stosowanymi w placówce produktami leczniczymi oraz korzystanie z usług wiarygodnych zewnętrznych placówek diagnostycznych. Poza tym cały personel placówki musi mieć wysokie kwalifikacje, musi je ustawicznie podnosić biorąc udział w szkoleniach, specjalistycznych kursach czy studiach podyplomowych. To także prowadzenie systematycznych analiz oceniających sposób prowadzenia dokumentacji medycznej oraz kompleksowość udzielanych świadczeń - kontynuuje doktor Zabielska-Drągowska.
- To przede wszystkim budowanie dobrej relacji między pacjentem, a całym personelem medycznym naszej poradni. To również nasze comiesięczne spotkania, w czasie których odbywają się tzw. szkolenia wewnętrzne z zakresu poprawy jakości udzielanych świadczeń w placówce oraz omawiane są różne przypadki kliniczne i odbywa się nasza wzajemna wymiana doświadczeń. Do tego wdrożenie odpowiedniej strategii działania, określenie i ścisłe przestrzeganie różnych procedur, np. w sytuacjach zagrożenia życia - tłumaczy doktor Majewska.
Pracownicy poradni Twój Lekarz Rodzinny dążą też do uzyskania wewnętrznej poprawy komunikacji placówki. Odbywa się to poprzez ankietyzację, która dotyczy całego personelu (personel ocenia pracę poradni i kierowników, kierownicy oceniają personel). Ankiety są następnie szczegółowo omawiane na zebraniach.
- Starając się o akredytacje prowadziliśmy także ankietyzację wśród pacjentów. Wkrótce proces ten zostanie powtórzony, dlatego bardzo prosimy naszych pacjentów o wyrozumiałość. Informacje z ankiet są dla nas bardzo istotne, wyciągamy z nich wnioski i dążymy do jak najszybszej poprawy zgłaszanych uwag – dodaje doktor Majewska.
Na stronie internetowej Centrum Monitorowania Jakości w Ochronie Zdrowia znajduje się spis placówek, które otrzymały certyfikat akredytacyjny. Od niedawna widnieje tam też placówka Twój Lekarz Rodzinny z Białegostoku.
MB

Szybki kontakt

  • Adres: ul. Bema 11, lok. 80, II piętro
    15-369 Białystok
  • Tel: 85 745 42 72
Jesteś tutaj: Strona główna Medycyna Jakość potwierdzona certyfikatem