Zdrowy Białystok

Sobota, 20 04 00:00

Ostatnia modyfikacja:sobota, 20 04 2024

Żółtaczka jest wszędzie

111111

Wirusowe zapalenia wątroby, czyli tzw. żółtaczka pokarmowa (wzw typu A) i wszczepienna (wzw typu B), wciąż stanowią poważny problem zdrowotny.
Wirusowe zapalenie wątroby typu A (wzw typu A), potocznie zwane żółtaczką pokarmową lub chorobą brudnych rąk, jest ostrą chorobą zakaźną szerzącą się drogą pokarmową. Do zachorowania może dojść poprzez spożycie zakażonej wirusem wody pitnej lub mytej w niej żywności. Zarażamy się też od chorych, którzy nie są świadomi infekcji.
W 2007r. w Polsce zgłoszono do władz sanitarnych 42 przypadki zachorowań na wzw typu A, w rok później - już 209, a do końca 2009r. - aż 651. Stanowi to wzrost o 311%!
Szczepienia przeciwko wirusowemu zapaleniu wątroby typu A są szczególnie zalecane: osobom z przewlekłymi chorobami wątroby, dzieciom i młodzieży w wieku szkoły podstawowej, osobom wyjeżdżającym do krajów o wysokim ryzyku zachorowania na wzw typu A, pracownikom służby zdrowia, pracownikom służb miejskich, czy też osobom pracującym przy dystrybucji żywności i przygotowującym posiłki.
Wirusowe zapalenie wątroby typu B (wzw typu B), z powodu którego w Polsce cierpi około 380-500 tys. chorych jest nie mniej groźne. Wirus zapalenia wątroby typu B jest 100 razy bardziej zakaźny niż wirus HIV, dla porównania liczba zakażonych wirusem HIV nie przekracza w Polsce 11 tys.
Mimo coraz większej świadomości społeczeństwa, w naszym kraju co roku notuje się ok. 1,5 tys. nowych zachorowań na wzw typu B. W grupie ryzyka jest każdy, kto dotąd się nie zaszczepił. Do zakażenia dochodzi w wyniku kontaktu z zakażoną krwią, kiedy naruszona jest ciągłość skóry. Dlatego zagrożenie mogą stanowić zabiegi w zakładach fryzjerskich, kosmetycznych, gabinetach stomatologicznych, czy salonach tatuażu dokonywane niesterylnym sprzętem. Zakażenie może się szerzyć również przez kontakty seksualne. Do zakażenia wirusem HBV, który powoduje wirusowe zapalenie wątroby typu B, wystarczy nawet niewielka ilość krwi, gdyż jest on sto razy bardziej zakaźny niż wirus HIV. U części osób zakażenie przechodzi w postać przewlekłą, która może prowadzić do marskości wątroby i raka pierwotnego tego narządu. W Polsce do ponad połowy zakażeń wirusem zapalenia wątroby typu B dochodzi w placówkach służby zdrowia.
Dzięki szczepieniom ochronnym udało się wyeliminować wiele chorób, które jeszcze niedawno były śmiertelne. Dzisiaj dzięki wciąż rozwijającej się medycynie i dostępnej profilaktyce możemy zapobiegać wielu chorobom, w tym wirusowemu zapaleniu wątroby. Punkty szczepień oferują szczepionkę skojarzoną, uodparniającą przeciwko obu typom wirusa (zaleca się podanie 3 dawek ? drugą po miesiącu od szczepienia, a trzecią po 6. miesiącach od pierwszego szczepienia) oraz szczepionki monowalentne: przeciwko wzw TYPU A (zaleca się podanie 2 dawek szczepionki, drugą dawkę najlepiej pomiędzy 6. a 12. miesiącem od pierwszego szczepienia) i wzw B w standardowym schemacie szczepienia: 0, 1, 6 miesięcy.
Marzena Bęcłowicz, Fot. Wojciech Gawryluk

Szybki kontakt

  • Adres: ul. Bema 11, lok. 80, II piętro
    15-369 Białystok
  • Tel: 85 745 42 72
Jesteś tutaj: Strona główna Medycyna Żółtaczka jest wszędzie