Zdrowy Białystok

Niedziela, 24 10 11:18

Ostatnia modyfikacja:niedziela, 24 10 2021

Wyprzedź raka

ultramed20205Wczesne wykrycie choroby nowotworowej jest kluczowym czynnikiem wpływającym na skuteczność terapii onkologicznej. Niestety spośród blisko 150 tys. Polaków, którzy rocznie dowiadują się o chorobie, wczesną diagnozę otrzymuje jedynie około 20%. Pozostałe osoby rozpoczynają leczenie już w zaawansowanym stadium nowotworu.
Skuteczną, tanią i powszechnie stosowaną metodą wykorzystywaną w diagnostyce nowotworów jest ultrasonografia (USG). Jest to badanie ogólnodostępne, nieinwazyjne i przede wszystkim szybkie. W większości przypadków stanowi podstawowe badanie pierwszego rzutu, które dostarcza radiologowi oraz klinicyście istotnych danych niezbędnych do dalszego postępowania.
- Ultrasonografia jest doskonałą metodą obrazowania narządów wewnętrznych i tkanek za pomocą fal ultradźwiękowych. Fale te, o natężeniu nieszkodliwym dla pacjenta, są przenoszone w głąb jego ciała i odbierane dzięki specjalnym urządzeniom - wyjaśnia dr n. med. Radosław Bobrowski, właściciel gabinetów USG Ultramed w Białymstoku.
USG jest dobrą metodą obrazowania zmian chorobowych, zwłaszcza nowotworowych, kiedy liczy się czas. Nie ma żadnych przeciwwskazań co do jego wykonania. Można je robić zarówno dorosłym jak i dzieciom, kobietom w ciąży, a także osobom w ciężkim stanie klinicznym.
Za pomocą USG ocenia się: narządy miąższowe jamy brzusznej (np. wątroba, śledziona, trzustka, nerki, węzły chłonne), struktury przewodowe (np. drogi żółciowe, przewód trzustkowy), pęcherzyk żółciowy, tkanki powierzchniowe, narządy gruczołowe (np. ślinianki, tarczycę, sutki, jądra) oraz wszelkiego rodzaju guzy wychodzące z tkanki podskórnej lub mięśniowej. Możliwa jest też ocena stopnia ich unaczynienia, ewentualnego naciekania czy zmian przerzutowych.
- Objawy, które powinny wzbudzić niepokój i uruchomić pogłębioną diagnostykę onkologiczną to przede wszystkim: powiększenie badanego narządu lub jego części, zmiany ogniskowe o zmienionej echogeniczności - w stosunku do otaczających tkanek, brak ograniczenia torebki guza, niejednorodność echostruktury zmiany ogniskowej, nieprawidłowe oraz zwiększone unaczynienie patologiczne, powiększone węzły chłonne o zmienionym kształcie i echostrukturze - z patologicznym unaczynieniem, obecność płynu w jamie opłucnej i otrzewnej czy zakrzepica żylna - tłumaczy doktor Bobrowski z Ultramedu.
Badanie USG możliwe jest też z tzw. opcją dopplerowską, która zwiększa dodatkowo czułość i swoistość ultrasonografii w różnicowaniu zmian łagodnych i tych podejrzanych o złośliwość.
- Ultrasonografia dopplerowska umożliwia ocenę unaczynienia narządów prawidłowych i zmienionych przez nowotwór oraz unaczynienia patologicznego w samym guzie nowotworowym. Pozwala też na dynamiczną ocenę ilościową i jakościową przepływów przez naczynia trzewne i obwodowe. Dzięki zastosowanej skali koloru - od czerwonego do niebieskiego - metoda ta dostarcza informacji o lokalizacji, średnicy i drożności przepływów, jak też o kierunku i charakterze przepływu. Dopplerowska charakterystyka przepływu w nowotworach złośliwych i łagodnych umożliwia różnicowanie tych zmian, gdyż uzyskiwany sygnał różni się pod względem jakościowym i ilościowym - mówi specjalista z Ultramedu.
Pod kontrolą sondy USG, wykonuje się także biopsje. Pobrany materiał pozwala na ostateczne różnicowanie mikroskopowe patologii.
- Biopsja zlecana jest w celu potwierdzenia lub wykluczenia zmiany nowotworowej. Wskazaniem do jej wykonania jest obecność stwierdzonego - np. w czasie badania USG lub tomografii - guza, torbieli, nacieku lub obrzęku. W gabinecie Ultramed wykonujemy biopsje cienkoigłowe celowane, pod kontrolą USG, tzw. BACC. Wykonują je lekarze, którzy na co dzień pracują w Białostockim Centrum Onkologii i mają szerokie doświadczenie w diagnostyce onkologicznej. Wynik dostępny jest po około siedmiu dniach - dodaje doktor Radosław Bobrowski.
MB, Fot. USG Ultramed

Szybki kontakt

  • Adres: ul. Bema 11, lok. 80, II piętro
    15-369 Białystok
  • Tel: 85 745 42 72
Jesteś tutaj: Strona główna Medycyna Wyprzedź raka