Zdrowy Białystok

Niedziela, 24 10 12:06

Ostatnia modyfikacja:niedziela, 24 10 2021

LSSP Eskulap zatroszczy się o każdego pacjenta

wirus20205Jednym z ważniejszych skutków obecnej pandemii COVID-19, wywołanej przez wirusa SARS-CoV-2, jest obniżenie sprawności i odporności psychicznej na niespotykaną skalę. Obszar traumatycznych doświadczeń obejmuje również wydłużone w czasie narażenie na konsekwencje wprowadzonych powszechnie regulacji sanitarno-epidemicznych, ograniczających swobodę działania czy możliwości wsparcia medycznego w schorzeniach niepandemicznych.
Zaburzenia psychiczne na ogół przejawiają się stanem niepokoju, lęku, zaburzeń obsesyjnych związanych zarówno z koniecznością stosowania się do zaleceń mycia, dezynfekcji i sterylności, jak i przypisaniem do grupy szczególnego ryzyka na skutek zaistniałego kontaktu z zakażeniem i wynikających z tego konsekwencji epidemicznych (obowiązek kwarantanny). W skrajnych przypadkach dochodzi do zaostrzeń psychotycznych, a także do nasilenia objawów schorzeń somatycznych. Tak więc potrzeby związane z uzyskiwaniem psychicznego komfortu i poczuciem psychicznego obciążenia nie powinny być lekceważone.

Często zdarza się, że chorzy cierpiący z powodu upośledzenia czynności poznawczych, objawów psychotycznych lub depresyjnych nie troszczą się o stan swego zdrowia somatycznego. Osoby w takim stanie rzadko zgłaszają się na badania kontrolne oraz zwykle nie stosują się do zaleceń lekarskich. Osobom tym może być trudno w pełni zrozumieć charakter i rozmiar szkód zdrowotnych wynikających z przewlekłych chorób somatycznych. W związku z pandemią wiele osób odczuwa obawę, nierzadko na skutek dezinformacji, przed kontaktem z personelem medycznym. Nie można też pominąć wpływu mediów elektronicznych na utrwalanie i pogłębianie zaistniałych lęków i obciążeń traumatycznych.
- Nie wolno lekceważyć żadnych objawów świadczących o rozpoczynającym się procesie chorobowym bądź nasileniu przebiegu schorzeń już zdiagnozowanych, na przykład chorób sercowo-naczyniowych, cukrzycy czy też zaburzeń funkcjonowania wątroby lub nerek. Narażenie na długotrwały stres związany z obawą przed zarażeniem się wirusem SARS-CoV-2 może być przyczyną pogorszenia się stanu zdrowia. W takiej sytuacji należy jak najszybciej skonsultować się z lekarzem specjalistą, który zleci niezbędne badania diagnostyczne i wskaże właściwą terapię. Takie możliwości w zakresie konsultacji medycznej i diagnostyki stwarza Lekarska Specjalistyczna Spółdzielnia Pracy Eskulap w Białymstoku, która od ponad 50 lat służy specjalistyczną pomocą chorym z Podlasia – mówi dr Grzegorz Kucharewicz, prezes Zarządu LSSP Eskulap.
W Eskulapie każdy pacjent traktowany jest z największą troską, a pracujący tu specjaliści to lekarze z ogromną wiedzą i wieloletnim doświadczeniem.
Oferta białostockiej Spółdzielni jest bardzo szeroka i zróżnicowana (szczegóły na stronie internetowej: http://eskulap.bialystok.pl/). Osoby szukające wsparcia medycznego mogą liczyć na pomoc doświadczonych lekarzy, udzielających porad między innymi w zakresie kardiologii, onkologii, chirurgii, ginekologii, pediatrii, laryngologii, neurologii, ortopedii, psychiatrii, okulistyki, urologii, pulmonologii i chorób zakaźnych.
- Pracownia mammograficzna zaprasza kobiety między 50. a 69. rokiem życia (decyduje rok urodzenia) na badanie mammografem. Badanie jest bezbolesne. Z Populacyjnego Programu Wczesnego Wykrywania Raka Piersi mogą skorzystać kobiety, którym w ciągu ostatnich 24 miesięcy nie robiono mammografii w ramach badań przesiewowych.
- Lekarze specjaliści dysponują wysokiej jakości aparatami ultrasonograficznymi, umożliwiającymi nie tylko precyzyjną diagnostykę, ale także śledzenie zmian chorobowych i efektów leczenia. Ultrasonografy pozwalają wykryć procesy patologiczne różnych narządów miąższowych, takich jak wątroba, trzustka, śledziona, nerki czy tarczyca, a także umożliwiają ocenę serca, piersi i narządów miednicy (pęcherz moczowy, narząd rodny u kobiet, gruczoł krokowy u mężczyzn).
- Pacjenci poradni okulistycznej mają dostęp do nowoczesnej diagnostyki chorób oczu. Stosowane metody i narzędzia diagnostyczne, przede wszystkim optyczna koherentna tomografia dna oka (OCT), pozwalają na wykrywanie we wczesnej fazie jaskry, nowotworów oka, zwyrodnień plamki żółtej oraz innych schorzeń, które mogą doprowadzić do utraty wzroku.
- Laboratorium analityczne i mikrobiologiczne wyposażone jest w nowoczesne analizatory do przeprowadzania badań laboratoryjnych. Istnieje także możliwość wykonania badań ekspresowych.
Eugeniusz Jarosik

W obecnej sytuacji, gdy z powodu pandemii COVID-19, utrudniony jest dostęp do lekarzy rodzinnych i poradni specjalistycznych, warto skorzystać z oferty Lekarskiej Specjalistycznej Spółdzielni Pracy Eskulap w Białymstoku. Zapraszamy!

Szybki kontakt

  • Adres: ul. Bema 11, lok. 80, II piętro
    15-369 Białystok
  • Tel: 85 745 42 72
Jesteś tutaj: Strona główna Medycyna LSSP Eskulap zatroszczy się o każdego pacjenta