Zdrowy Białystok

Niedziela, 24 10 10:11

Ostatnia modyfikacja:niedziela, 24 10 2021

Okulista czy optometrysta?

elite202005Zawód, który „przybył” do nas kilkanaście lat temu z Europy Zachodniej i zadomowił się na dobre - optometrysta. O różnicach pracy optometrysty i okulisty opowie Andrzej Malinowski, magister optometrii klinicznej (od 12 lat w zawodzie) z salonu Elite Optyk Malinowscy w Białymstoku.
Marzena Bęcłowicz: Okulista i optometrysta to specjaliści zajmujący się prawidłowym funkcjonowaniem naszego wzroku. Co ich różni?
Andrzej Malinowski: Najprościej mówiąc - okulista zajmuje się diagnostyką i leczeniem chorób oczu, a optometrysta doborem korekcji okularowej oraz dopasowaniem soczewek kontaktowych. Różnica jest też w wykształceniu. Okulista jest lekarzem po pięcioletnich studiach medycznych, po specjalizacji okulistycznej. Natomiast optometrystą zostaje się po ukończeniu sześcioletnich studiów - najczęściej na Wydziale Fizyki - o kierunku Optometria lub po ukończeniu dwuletnich podyplomowych studiów, także na kierunku Optometria.
Niestety zawód optometrysty nie doczekał się w Polsce norm prawnych. O ile istnieje Centralny Rejestr Lekarzy (każdy lekarz ma swój numer, potwierdzający prawo wykonywania zawodu), to nasz zawód czegoś takiego nie ma. Natomiast Polskie Towarzystwo Optometrii i Optyki wprowadziło system związany z numeracją optometrystów, przy jednoczesnym sprawdzeniu nabycia kwalifikacji zawodowych. I tam niektórych (nie wszystkich) optometrystów można znaleźć.
MB: Czym różni się praca okulisty od pracy optometrysty?
AM: Są to zawody pokrewne. Obecnie praktycznie każdy człowiek jest lub będzie pacjentem zarówno okulisty jak i optometrysty, czyli będzie potrzebował okularów i prawidłowego ich doboru albo leczenia. I tak - jak już wspomniałem - rozpoznaniem i leczeniem chorób oczu, ale też doborem korekcji okularowej, bądź soczewkowej zajmują się oczywiście okuliści. Optometryści natomiast nie są lekarzami i w związku z tym nie mają uprawnień np. do zakrapiania oczu lekami porażającymi akomodację. Nie wystawiają też recept. Ich „działką” jest dobór odpowiedniej korekcji okularowej i soczewkowej.
MB: Czym jeszcze może zajmować się optometrysta?
AM: Oprócz doboru korekcji okularowej, optometryści z dużym powodzeniem zajmują się też diagnozowaniem zaburzeń widzenia obuocznego oraz dość rzadko spotykaną - korekcją pryzmatyczną (1 dioptria pryzmatyczna to przesunięcie obrazu o 1 cm na odległości 1 metra).
Korekcja ta potrzebna jest osobom, którym obraz „rozdwaja się” w poziomie, pionie czy skosami. Nie każdy specjalista potrafi dobrze zdiagnozować taki problem i dobrać odpowiednie pryzmaty. Poza tym sami pacjenci często nie mają pojęcia, że potrzebują takiej korekcji. Oni skarżą się na bóle i zawroty głowy, miewają nudności, wymioty i przyczyn tych dolegliwości szukają najczęściej u neurologa. Kiedy okazuje się, że problem nie jest neurologiczny, warto wybrać się do okulisty czy optometrysty i zbadać oczy.
Problemy te mogą wynikać z różnych powodów. Dla przykładu - jednym z moich pacjentów była osoba z orbitopatią tarczycową. Powikłaniem po chorobie było właśnie podwójne widzenie.
Optometryści zajmują się także diagnozowaniem zaburzeń widzenia obuocznego i przestrzennego oraz prowadzą tzw. terapię widzenia, dla osób dotkniętych tym problemem.
MB: Zatem okulista czy optometrysta?
AM: Myśląc tylko o okularach – optometrysta. Natomiast jeśli chcemy zbadać wzrok pod kątem chorób – tylko i wyłącznie okulista. Badanie optometryczne nie jest badaniem okulistycznym. Optometrysta jest w stanie obejrzeć oko zewnętrzne i dno oka, ale niestety bez podania kropli rozszerzających źrenice nie obejrzy całej siatkówki, aż po jej krańcową część. Dlatego jeśli ktoś regularnie odwiedza tylko optometrystę, to powinien dodatkowo co najmniej raz na dwa lata zbadać wzrok u okulisty.
MB: Dziękuję za rozmowę.

Szybki kontakt

  • Adres: ul. Bema 11, lok. 80, II piętro
    15-369 Białystok
  • Tel: 85 745 42 72
Jesteś tutaj: Strona główna Medycyna Okulista czy optometrysta?