Zdrowy Białystok

Piątek, 19 04 14:30

Ostatnia modyfikacja:piątek, 19 04 2024

Obesimed® Forte – dla osób chcących pozbyć się zbędnych kilogramów

obesimed forte 42 kapsułkiProwadzi do poważnych komplikacji zdrowotnych oraz negatywnie wpływa na organizm i psychikę człowieka. Otyłość - to złożona choroba przewlekła, którą obecnie uznaje się za poważny problem społeczny.
Otyłość (określana za pomocą wskaźnika masy ciała BMI) to nadmierne gromadzenie tkanki tłuszczowej, przekraczające fizjologiczne potrzeby i zdolności adaptacyjne organizmu. Tkanka tłuszczowa osoby otyłej osiąga wartość powyżej 15% masy ciała dorosłego mężczyzny i ponad 25% masy ciała dorosłej kobiety.
Rodzaje otyłości
Wyróżniamy otyłość pierwotną (samoistną, pokarmową), spowodowaną nadmierną podażą pokarmów w stosunku do wydatku energetycznego, i otyłość wtórną. Przyczyny otyłości pierwotnej to przede wszystkim predyspozycje genetyczne (przyczyna otyłości ok. 40% osób), zła dieta (zbyt duża ilość produktów wysokokalorycznych, wysokoprzetworzonych, zawierających duże ilości tłuszczów zwierzęcych oraz węglowodanów), brak aktywności fizycznej czy sprzyjający nadmiernemu jedzeniu stres. Otyłość pierwotna może być też spowodowana stanami depresyjnymi lub być sposobem na zabicie czasu.
Otyłość wtórna jest natomiast konsekwencją wielu chorób. Są to m.in.: niedoczynność tarczycy; zespół Turnera; zespół Cushinga; zespół policystycznych jajników; niedoczynność przysadki; dziedziczne choroby i zespoły przebiegające z otyłością, np. osteodystrofia Albrighta, rodzinna miejscowa lipodystrofia Dunningana, zespół Pradera-Williego, Bardeta-Biedla i Cohena.

Wpływ otyłości na zdrowie człowieka
Skutki otyłości są szczególnie odczuwane przez układ kostno-stawowy. Otyłość zwiększa też ryzyko zapaleń stawów i kości oraz złamań i zwichnięć. Znacząco podnosi ryzyko powstania chorób sercowo-naczyniowych, udaru mózgu, nowotworów, bezpłodności czy kamicy pęcherzyka żółciowego. Przyczynia się również do wystąpienia nadciśnienia tętniczego, cukrzycy typu 2, bezdechu sennego. Obniża samopoczucie i negatywnie wpływa na samoocenę. Problemem ludzi otyłych są również żylaki kończyn dolnych.
Niefarmakologiczne leczenie otyłości
Proces leczenia otyłości powinien uwzględniać wiele działań i angażować takich specjalistów jak: dietetyk, rehabilitant, psycholog i lekarz. Podstawową metodą leczenia otyłości jest dieta, w której ilość kalorii powinna zostać zmniejszona o 500-1000 kcal na dobę. Należy też pamiętać o regularnym spożywaniu posiłków oraz ograniczyć tłuszcze. W zamian - jeść dużo warzyw, owoców i potraw z błonnikiem. Niezastąpioną metodą walki z otyłością jest wysiłek fizyczny, który zwiększa zużycie energii, zapobiega efektowi jo-jo, poprawia wydolność fizyczną, a poprzez zwiększenie wydzielania beta-endorfin poprawia nastrój, łagodząc stres. W leczeniu otyłości pomocna jest również psychoterapia.
Znaczenie błonnika i IG w leczeniu otyłości
Błonnik jest środkiem wypełniającym i odgrywa ogromną rolę w zapobieganiu wielu chronicznym chorobom. Jest też ściśle związany z utrzymaniem prawidłowej wagi ciała.
Indeks glikemiczny (IG) to wskaźnik, który informuje o tym, jak gwałtownie - po spożyciu danego produktu - wzrasta poziom glukozy we krwi. Im wyższa wartość indeksu glikemicznego pokarmu, tym wyższy poziom glukozy we krwi po jego zjedzeniu. Niski IG oznacza, że cukry dłużej otrzymują się we krwi i nie dopuszczają do powstania uczucia głodu. Dieta oparta o produkty z niskim indeksem glikemicznym, nie tylko zapobiega otyłości, ale także ułatwia zrzucenie zbędnych kilogramów.
Fizjologiczne korzyści z zażywania Obesimed® Forte
Obesimed® Forte to wyrób medyczny przeznaczony dla osób chcących stracić zbędne kilogramy. Zmniejsza apetyt oraz zapobiega przejadaniu się, tworząc uczucie sytości. Korzyści płynące ze stosowania Obesimed® Forte wynikają z jego składu, opartego na nieskrobiowych polisacharydach, o bardzo wysokiej zdolności zatrzymywania wody. Omtec19® i Omtec20® to opatentowane kompleksy rozpuszczalnych włókien roślinnych, które rozszerzają się po spożyciu, gdy łączą się z płynem.
Po połknięciu, kapsułki Obesimed® Forte absorbują duże ilości wody, tworząc w żołądku lepką masę żelową. Powoduje to uczucie sytości przed posiłkiem, przedłużenie czasu sytości po posiłku oraz normalizację poziomu glukozy we krwi i wydzielania insuliny po jedzeniu. W okrężnicy Obesimed® Forte działa jako prebiotyk, stymuluje produkcję bifidobakterii, hamuje wzrost niepożądanych drobnoustrojów i obniża pH kału. Obesimed® Forte przyczynia się także do obniżenia poziomu cholesterolu w krwioobiegu.
Joanna Czernikowska, dr farm. Grzegorz Demski, Aurea Pharma

Szybki kontakt

  • Adres: ul. Bema 11, lok. 80, II piętro
    15-369 Białystok
  • Tel: 85 745 42 72
Jesteś tutaj: Strona główna Medycyna Obesimed® Forte – dla osób chcących pozbyć się zbędnych kilogramów