Zdrowy Białystok

Wtorek, 20 10 10:43

Ostatnia modyfikacja:wtorek, 20 10 2020

Okulary, okulary. Jedna czy dwie pary?

123okulary0820Jakie zalety ma noszenie okularów progresywnych i dlaczego warto się na nie zdecydować wyjaśnia Adam Sakowski, optometrysta z Salonu Optycznego 123Okulary.pl w Białymstoku.
Marzena Bęcłowicz: Jakie okulary wybrać, aby wyraźnie widzieć z różnych odległości?
Adam Sakowski: Jak zawsze odpowiedź brzmi - to zależy - i jest podyktowana zarówno wadą wzroku, wiekiem, charakterem i czasem pracy oraz stylem życia. Dla osób potrzebujących korekcji zarówno do odległości dalekich i bliższych, optymalnym rozwiązaniem będą soczewki okularowe progresywne, pozwalające wyraźnie widzieć przedmioty w każdej odległości.
MB: Istnieją opinie, że soczewki te nie są dobre. Część osób miewa problemy z przyzwyczajeniem się do nich i ostatecznie rezygnuje z nich na rzecz dwóch par okularów.
AS: Satysfakcja użytkownika jest bezpośrednio związana z prawidłowo ustaloną korekcją, właściwie wykonanymi pomiarami i wykonaniem okularów. Jeżeli na którymś etapie zostanie popełniony błąd, ostateczny efekt nie będzie zadowalający. Najlepiej, aby wszystko zostało zrealizowane w jednym miejscu, aby odpowiedzialność nie była przerzucana pomiędzy błędnie zleconą korekcją, pomiarami czy wykonaniem. W naszym salonie istnieje możliwość wykonania badania wzroku, dokonania stosownych pomiarów, na podstawie których również wykonujemy okulary.
Drugim istotnym elementem wpływającym na satysfakcję i komfort użytkowania jest rodzaj soczewek progresywnych. Im bardziej zaawansowane rozwiązania i indywidualne parametry uwzględniane przy produkcji spersonalizowanych soczewek okularowych, tym szybszy jest proces adaptacji do korekcji progresywnej i późniejsze komfortowe użytkowanie. Cena nie powinna być tu główną przesłanką wyboru. Na rynku nadal występują konstrukcje soczewek sprzed wielu lat - w stosunkowo niskich cenach, jednak to przekłada się na duży stopień niezadowolenia i braku adaptacji. Część osób, zupełnie mylnie, utwierdziło się w przekonaniu, że nie poradzi sobie z okularami progresywnymi. Jednak po wypróbowaniu lepszych, nowoczesnych konstrukcji, aktualnie nie wyobraża sobie życia bez okularów progresywnych i wyraźnego widzenia na każdą odległość bez zmiany okularów.
Należy pamiętać, że w pewnym momencie dwie pary okularów mogą nie wystarczyć i pojawi się potrzeba trzeciej… podczas gdy wszystko to można zawrzeć w jednej oprawce.
Wiodący producenci soczewek okularowych dla nowoczesnych konstrukcji zapewniają gwarancję adaptacji. Dzięki niej, jeżeli użytkownik nie zaakceptuje korekcji progresywnej, otrzyma bezpłatnie dwie pary soczewek (do dali i bliży). Nie ma więc praktycznie żadnego ryzyka i warto spróbować.
MB: Wspomniał Pan, że przy wyborze korekcji progresywnej istotny jest też charakter wykonywanej pracy.
AS: Przy okularach progresywnych widzenie w obszarach pośrednich i bliskich jest zawężone, co wymaga częstszego ruchu głową. Im bardziej zaawansowana i spersonalizowana konstrukcja, tym boczne obszary wyłączone z wyraźnego widzenia są węższe, niemniej występują. Dlatego dla osób spędzających dużo czasu przy komputerze z dokumentami na biurku, lepszym rozwiązaniem do odległości bliskich i pośrednich będą okulary komputerowe/biurowe. Ich zasada działania jest taka sama jak progresywnych – należy właściwie ustawić głowę/obiekt obserwacji, aby znaleźć odpowiednią do odległości moc soczewki. Jednak dla krótszego zakresu wyraźnego widzenia (max do 4 m) zyskujemy zdecydowanie wyższy komfort pracy biurowej. Natomiast po pracy zmieniamy okulary na progresywne i mamy pełną swobodę np. prowadzenia samochodu i wyraźnego widzenia elementów kokpitu podczas jazdy.
MB: A soczewki relaksacyjne lub dwuogniskowe. Poleca je Pan?
AS: Soczewki relaksacyjne (wspomagające akomodację) są bardzo dobrym rozwiązaniem na początku przygody z okularami do bliży. Proces adaptacji jest krótki, dzięki czemu można szybko cieszyć się wyraźnym widzeniem daleko i blisko. Oczywiście w pewnym momencie to rozwiązanie przestanie być możliwe z uwagi na zmniejszającą się z wiekiem amplitudę akomodacji. Niemniej jest to bardzo korzystne rozwiązanie na początek.
Mniej komfortowe są występujące bardzo długo na rynku okulary dwuogniskowe, tj. zawierające korekcję właściwą do odległości dalekich i bliskich, często jeszcze z widocznymi segmentami do bliży (popularnie małe „wtopki” na dole soczewek).
MB: Podsumowując - jedne okulary do różnych odległości czy raczej dwie pary?
AS: Zdecydowanie jedne. Mamy swobodę funkcjonowania, nie tracimy czasu na zmianę, np. w sklepie, gdy chcemy przeczytać napisaną drobnym drukiem informację o składzie produktu lub siedząc w pracy przy komputerze czy dokumentach - możemy porozmawiać ze współpracownikami widząc ich wyraźnie, bez zsuwania okularów lub zakładania ich na głowę. A jeśli już dwie pary, np. dla osób spędzających dużo czasu w biurze, to okulary biurowe i progresywne.
A dla zwolenników korekcji soczewkami kontaktowymi mamy szeroką ofertę soczewek multifokalnych, pozwalających dobrze widzieć na każdą odległość.
MB: Dziękuję za rozmowę.

Szybki kontakt

  • Adres: ul. Bema 11, lok. 80, II piętro
    15-369 Białystok
  • Tel: 85 745 42 72
Jesteś tutaj: Strona główna Medycyna Okulary, okulary. Jedna czy dwie pary?