Zdrowy Białystok

Środa, 25 05 04:49

Ostatnia modyfikacja:środa, 25 05 2022

Jednym z przewlekłych powikłań cukrzycy jest stopa cukrzycowa

gabstcukCukrzyca jest chorobą metaboliczną, często rozpoznawaną przez przypadek. Sieje ogromne spustoszenie w organizmie człowieka oraz powoduje liczne, ostre i przewlekłe powikłania. Jednym z nich jest zespół stopy cukrzycowej.
Stopa cukrzycowa występuje zarówno u chorych na cukrzycę typu 1, jak i 2 i należy do najcięższych powikłań, które mogą skończyć się amputacją kończyny. Jest to owrzodzenie zlokalizowane zwykle na części podeszwowej lub grzbietowej stopy. Ryzyko jego powstania wynosi od 12 do 25%.
- Stopa cukrzycowa należy do przewlekłych powikłań cukrzycy obejmujących tkanki miękkie oraz kości. Powikłanie to występuje z powodu uszkodzenia układu nerwowego, naczyniowego oraz podatności na infekcje bakteryjne. Kolejną przyczyną, która powoduje owrzodzenia stopy chorych na cukrzycę jest niedokrwienie kończyn dolnych na tle miażdżycy tętnic - tłumaczy Bogumiła Malinowska, specjalistka pielęgniarstwa chirurgicznego, promotor zdrowia oraz edukator w cukrzycy z Gabinetu Stopy Cukrzycowej i Leczenia Ran w Białymstoku.
Czynnikami wpływającymi na wystąpienie zespołu stopy cukrzycowej są też zaburzenia neuropatyczne dotyczące komponenty czuciowej, ruchowej i autonomicznej nerwów. Charakteryzują się one m.in. powstawaniem tzw. palców młoteczkowatych, osłabieniem lub zanikiem mięśni oraz ograniczeniem ruchomości stawu skokowego.
- Moją specjalnością, a jednocześnie pasją, jest pielęgnacja stopy cukrzycowej i ran przewlekłych. Zapewniam pacjentom opiekę zespołu wielodyscyplinarnego od profilaktyki pierwotnej, mającej uchronić ich przed wystąpieniem rany, po szybkie i skuteczne leczenie, aż wreszcie profilaktykę wtórną, mającą na celu zminimalizowanie nawrotu owrzodzeń. Moja praca polega w większości na leczeniu stopy cukrzycowej w zaawansowanym stadium, kiedy pacjenci sami nie radzą sobie ze zmianą opatrunku, nie wiedzą do jakiego specjalisty udać się po pomoc i najnormalniej - boją się sami dotykać chorego ciała. Ich rany są sączące, z dużą ilością martwiczej tkanki, czasami z czarną martwicą i wydzielają bardzo nieprzyjemny zapach. Chorzy panicznie boją się utraty nogi i tego, że po amputacji nie będą już nigdy samodzielni – dodaje Bogumiła Malinowska.
Jeśli chodzi o czynniki zapobiegawcze powstawaniu stopy cukrzycowej, to są to: wczesne rozpoznanie cukrzycy oraz jej prawidłowe wyrównanie, utrzymywanie prawidłowych wartości ciśnienia tętniczego i stężenia cholesterolu, prawidłowa higiena stóp i paznokci, noszenie odpowiedniego obuwia, wkładek oraz skarpet, unikanie urazów, zabiegi podiatryczne.
MB, Fot. Gabinet Stopy Cukrzycowej i Leczenia Ran


Bogumiła Malinowska jest specjalistką pielęgniarstwa chirurgicznego i właścicielką Gabinetu Stopy Cukrzycowej i Leczenia Ran w Białymstoku. Współpracuje ze specjalistami z zakresu chirurgii, ortopedii, diabetologii, fizjoterapii oraz podologii. Prowadzi gabinet leczenia ran z wykorzystaniem specjalistycznych opatrunków i nowoczesnych metod. Jest też członkiem Polskiego Towarzystwa Leczenia Ran.

Szybki kontakt

  • Adres: ul. Bema 11, lok. 80, II piętro
    15-369 Białystok
  • Tel: 85 745 42 72
Jesteś tutaj: Strona główna Medycyna Jednym z przewlekłych powikłań cukrzycy jest stopa cukrzycowa