Zdrowy Białystok

Czwartek, 18 04 16:19

Ostatnia modyfikacja:czwartek, 18 04 2024

Leczenie ran przewlekłych

leczenieran022021Rany przewlekłe powstają zazwyczaj na skutek zespołu stopy cukrzycowej lub żylnej choroby zakrzepowo-zatorowej. O sposobach ich leczenia opowie Bogumiła Malinowska, specjalistka pielęgniarstwa chirurgicznego, promotor zdrowia oraz edukator w cukrzycy z Gabinetu Stopy Cukrzycowej i Leczenia Ran w Białymstoku.
Zdrowie pacjenta, jego komfort oraz skrócenie czasu gojenia się rany – to trzy istotne aspekty, które brane są pod uwagę przy leczeniu ran przewlekłych. W procesie tym wykorzystuje się nowoczesne opatrunki podciśnieniowe oraz najskuteczniejsze sposoby usunięcia martwicy i pobudzenia tkanek rany do wzrostu, czyli opatrunki larwalne.
Przygotowanie rany
Aby proces gojenia rany przewlekłej przebiegał prawidłowo, należy zadbać o dobre ukrwienie tkanek. W dalszej kolejności usuwa się wszystkie tkanki martwicze, które pozostawione w ranie mogłyby wywołać infekcję bakteryjną. Rozwój bakterii zakłóciłby wówczas wzrost tkanek niezbędnych w procesie gojenia.
- Warto zaznaczyć, że rany nie powinno się moczyć w wodzie z dodatkiem mydła ani środków antyseptycznych. Może bowiem dojść do rozszerzenia się zakażenia czy maceracji jej brzegów. Z kolei stosowanie maści antybiotykowych prowadzi do wzrostu oporności drobnoustrojów na leki. Obecne, nowoczesne leczenie ran przewlekłych opiera się na stosowaniu odpowiednich, aktywnych opatrunków – mówi Bogumiła Malinowska z Gabinetu Stopy Cukrzycowej i Leczenia Ran w Białymstoku.
Opatrunki podciśnieniowe
Opatrunek podciśnieniowy, w celu przyspieszenia gojenia rany i zmniejszenia ryzyka powikłań, utrzymuje stałe, ściśle kontrolowane podciśnienie w jej obrębie. Taka kontrolowana różnica ciśnień (wewnątrz i na zewnątrz rany) pozwala na bieżące odsysanie wysięku i odprowadzanie go drenem do specjalnego zbiornika. Dodatkowo podciśnienie stymuluje wzrost komórek i pobudza krążenie krwi wewnątrz rany, co pozwala na jej szybsze gojenie.
- Opatrunek podciśnieniowy nie wymaga codziennej zmiany, może pozostawać na ranie kilka dni, gdyż utrzymuje stałą, kontrolowaną wilgotność. Warto też dodać, iż średni czas gojenia np. owrzodzeń stopy cukrzycowej trwa ok. osiem miesięcy. Natomiast zastosowanie opatrunku podciśnieniowego skraca ten czas nawet o 50-80% - dodaje Bogumiła Malinowska.
Opatrunki larwalne
W leczeniu ran przewlekłych sprawdzają się też opatrunki larwalne. Śmiało można powiedzieć, że należą one do najskuteczniejszych sposobów usuwania martwicy i pobudzania tkanek rany do wzrostu.
- Opatrunek larwalny zakłada się po uprzednim, dokładnym oczyszczeniu rany. Larwy „pracują” bardzo intensywnie, dlatego też przed założeniem opatrunku, zdrową tkankę wokół trzeba dokładnie zabezpieczyć specjalną maścią. Następnie umieszcza się larwy - bezpośrednio w ranie lub na specjalnym opatrunku. Robi się to tak, by miały one swobodny dostęp aż do dna rany. Opatrunek zwilża się solą fizjologiczną i dba o jego stałą, dużą wilgotność – tłumaczy specjalistka z Gabinetu Stopy Cukrzycowej i Leczenia Ran w Białymstoku.
Larwy pozostawia się w ranie z reguły na cztery doby, jednak już po dwóch pacjent może samodzielnie zmienić wierzchnią warstwę opatrunku (gazę zwilżaną solą fizjologiczną). Po usunięciu opatrunku i dokładnym oczyszczeniu rany z larw, kolejne zmiany opatrunków wykonuje się ściśle według zaleceń specjalisty.
Gabinet leczenia ran
W czasie pandemii pacjenci mają utrudniony dostęp do specjalistów. Ludzie chorują i cierpią w domach, bojąc się zakażenia Covid-19. Ich stan bardzo się pogarsza i często zbyt późno zgłaszają się do specjalisty. Niestety skutkować to może nawet amputacją stopy. A przecież tak być nie musi - trzeba tylko zgłosić się do specjalisty.
- Jestem specjalistką pielęgniarstwa chirurgicznego. Zajmuję się leczeniem ran przewlekłych, oparzeniami, stopą cukrzycową. W codziennej pracy wykorzystuję specjalistyczne opatrunki, które przyspieszają proces gojenia się ran. Współpracuję też ze specjalistami z zakresu ortopedii, chirurgii, rehabilitacji oraz z dietetykiem. Zachęcam do zgłaszania się do mojego gabinetu już przy pierwszych symptomach choroby. Każdy chory z raną przewlekłą może liczyć na moją poradę i szczegółowe informacje dotyczące tego, jak postępować, aby szybko wrócić do zdrowia – mówi Bogumiła Malinowska.
MB, Fot. Gabinet Stopy Cukrzycowej i Leczenia Ran

Szybki kontakt

  • Adres: ul. Bema 11, lok. 80, II piętro
    15-369 Białystok
  • Tel: 85 745 42 72
Jesteś tutaj: Strona główna Medycyna Leczenie ran przewlekłych