Zdrowy Białystok

Piątek, 29 03 06:44

Ostatnia modyfikacja:piątek, 29 03 2024

Choroby układu nerwowego

waszyngtona0621Neurologia to dziedzina medycyny, która zajmuje się układem nerwowym człowieka. Specjalista neurolog diagnozuje i leczy choroby związane z tą partią ludzkiego organizmu. Specjalista z dziedziny neurochirurgii operacyjnie leczy choroby nerwowe, w przypadku gdy farmakoterapia okazuje się nieskuteczna.
Pacjenci często nie wiedzą w jakiej sytuacji zwrócić się do specjalisty tej dziedziny i wielu z nich jest przerażona nagłymi lub pogłębiającymi się objawami. Poniższe informacje pełnią funkcję informacyjną, by każdy skarżący się na kłopoty z układem nerwowym pacjent wiedział, do kogo zgłosić się w momencie wystąpienia choroby.
Rodzaje chorób neurologicznych
Do chorób neurologicznych zalicza się: zapalenie opon mózgowo-rdzeniowych, ropień mózgu, wirusowe zapalenie mózgu, chorobę Alzheimera, chorobę Parkinsona, zaburzenia otępienne, nowotwory ośrodkowego układu nerwowego, stwardnienie rozsiane, wodogłowie, wady wrodzone - np. rozszczep kręgosłupa czy przepuklina oponowo-rdzeniowa, neuralgie, neuropatie, narkolepsję, zaburzenia obsesyjno-kompulsyjne (OCD), zespół nadpobudliwości psychoruchowej z deficytem uwagi (ADHD), zespół Tourette’a.
Objawy chorób neurologicznych
W przypadku objawów neurologicznych ważne jest, by szybko trafić do odpowiedniego specjalisty, który zdiagnozuje chorobę i dobierze odpowiedni plan leczenia. Wiele dolegliwości można bowiem wyeliminować przy pomocy odpowiedniej farmakoterapii lub - w razie konieczności - zabiegu operacyjnego przeprowadzonego przez neurochirurga. Ze specjalistą należy otwarcie rozmawiać o wszystkich objawach, tak by plan leczenia był odpowiedni i efektywny.
Co powinno skłonić nas do wizyty u neurologa? Przede wszystkim następujące objawy: zaburzenia czucia (może to być znieczulica lub nadwrażliwość), afazja, agnozja, ruchy mimowolne (np. nagłe drżenie), wystąpienie niewyjaśnionego bólu, osłabienie mięśni, częściowy lub całkowity paraliż, dolegliwości ze strony narządów zmysłów (wzrok, słuch, smak), problemy z pamięcią, świadomością, koncentracją lub wysławianiem się, zawroty głowy, omdlenia, napady drgawkowe, trudności z poruszeniem się i zaburzenia równowagi, uczucie rwania w dolnym odcinku kręgosłupa. Częste objawy chorób neurologicznych to też: urojenia, omamy, nagła zmiana usposobienia, nagła agresja, zaburzenia nastroju (nagły smutek, niespodziewana radość), pojawienie się nagłego lęku.
Choroby neurologiczne mogą również dawać objawy przypominające występowanie chorób psychicznych, dlatego ważne jest, by szczerze rozmawiać ze specjalistą, który wykluczy inne schorzenia i w razie potrzeby skieruje do lekarza danej specjalizacji.
Przyczyny powstania chorób neurologicznych
Do kogo zwrócić się o pomoc? Można najpierw porozmawiać z lekarzem pierwszego kontaktu lub bezpośrednio zwrócić się do specjalisty. Lekarz neurolog dobierze stosowny sposób diagnostyki i, jeśli będzie taka potrzeba, przepisze odpowiednie leki lub skieruje do neurochirurga.
Przyczyny występowania chorób związanych z układem nerwowym bywają różne, czasami wywołane są urazem, czynnikami genetycznymi, mogą być następstwem chorób wirusowych lub konsekwencją nieodpowiedniego trybu życia. Choroby z tego spektrum mogą pojawić się nagle lub postępować z wiekiem. Warto jednak pamiętać, że według badań, czynnik środowiskowy jest też istotny w przypadku występowania niektórych z tych chorób. Należy przestrzegać higienicznego trybu życia, dbać o odpowiednią dawkę snu, aktywności fizycznej, a także unikać niezdrowych używek.
Diagnostyka i leczenie chorób neurologicznych
Do najważniejszych metod diagnostyki w wykrywaniu chorób układu nerwowego należą: tomografia komputerowa, rezonans magnetyczny, badania laboratoryjne, punkcja lędźwiowa i pobranie do badania płynu mózgowo-rdzeniowego, elektroencefalografia (EEG), elektromiografia (EMG), badanie wzrokowych potencjałów wywołanych.
Dobór formy leczenia opiera się przede wszystkim na analizie informacji zebranych podczas wywiadu z pacjentem oraz na podstawie przeprowadzonych badań. Leczenie opiera się często na połączeniu różnych metod. Ważna i pomocna bywa rehabilitacja, która pomoże powrócić do całkowitej lub częściowej sprawności po udarze mózgu lub spowolni postępowanie choroby w przypadku zaniku mięśni. Równie pomocna jest farmakoterapia, która często polega na przyjmowaniu przez pacjenta leków przeciwdrgawkowych, np. w przypadku wystąpienia padaczki. Leki immunosupresyjne stosowane są u pacjentów chorych na stwardnienie rozsiane lub przewlekłe migreny. Nowoczesną i sprawdzoną metodą jest też głęboka stymulacja mózgu, która przynosi ulgę pacjentom chorujących na Parkinsona, drżenie samoistne lub zaburzenie obsesyjno-kompulsywne. W przypadku, gdy rokowania przy zastosowaniu farmakoterapii czy rehabilitacji nie są najlepsze, lekarz neurolog współpracuje z neurochirurgiem, który jest specjalistą w przeprowadzaniu operacji związanych z układem nerwowym. Jest nieodzowny w przypadku leczenia nowotworów ośrodkowego układu nerwowego.
Zapraszamy do Specjalistycznej Poradni Lekarskiej Waszyngtona 7 w Białymstoku, gdzie możliwa jest diagnoza chorób układu nerwowego oraz zaplanowanie odpowiedniej terapii. Zachęcamy do odwiedzenia naszej strony www.waszyngtona7.pl lub zaczerpnięcia informacji drogą telefoniczną 791 907 907.
Tekst i fot. Waszyngtona 7 Specjalistyczna Poradnia Lekarska

Szybki kontakt

  • Adres: ul. Bema 11, lok. 80, II piętro
    15-369 Białystok
  • Tel: 85 745 42 72
Jesteś tutaj: Strona główna Medycyna Choroby układu nerwowego