Zdrowy Białystok

Piątek, 24 09 22:25

Ostatnia modyfikacja:piątek, 24 09 2021

Nie musi boleć

gableczb0621Uśmierzanie bólu to jedno z praw człowieka, dlatego też chory może wymagać od przedstawicieli ochrony zdrowia adekwatnego leczenia bólu. Jest to jednak ciągle niezbyt popularna gałąź medycyny w Polsce i niestety część pacjentów nie ma wystarczającego dostępu do poradni zajmujących się leczeniem bólu.
Jakie choroby leczy się w poradni leczenia bólu?
W poradni leczenia bólu pomoc otrzymają pacjenci zmagający się z bólem przewlekłym, a w szczególności: cierpiący z powodu bólu pleców różnego pochodzenia; uskarżający się na bóle głowy związane z migreną, napięciowym bólem głowy czy polekowymi bólami głowy; z bólem neuropatycznym w wyniku neuralgii nerwów czaszkowych, neuropatii cukrzycowej czy neuropatii półpaścowej; z bólami stawów spowodowanymi chorobą zwyrodnieniową albo chorobami reumatologicznymi; z bólem nowotworowym, zarówno w trakcie, jak i po zakończonym leczeniu; z fibromialgią czy zespołem jelita drażliwego; panie leczące się z powodu endometriozy, które potrzebują dodatkowych metod terapii; z bólem fantomowym lub przetrwałym bólem pooperacyjnym.
Dlaczego warto leczyć ból w poradni leczenia bólu?
Poradnia leczenia bólu, to przede wszystkim miejsce, gdzie możliwe jest zastosowanie leczenia wielokierunkowego. Najlepsze efekty terapii osiąga się przez połączenie różnorodnych metod leczenia, zaczynając od metod farmakologicznych, poprzez psychoterapię, fizjoterapię, leczenie dietetyczne, interwencyjne, akupunkturę, mindfullness, itp.
Jak przygotować się do wizyty w gabinecie leczenia bólu?
Należy zabrać ze sobą całą dokumentację medyczną, a także listę wszystkich zażywanych leków i suplementów diety, wraz ze stosowanym dawkowaniem. Pacjent powinien wiedzieć też, jakie leki były u niego stosowane w przeszłości oraz jakie niefarmakologiczne metody leczenia wypróbował i z jakim skutkiem. Przed wizytą warto przez kilka dni dokładniej obserwować swój stan zdrowia i samopoczucie, aby móc ze szczegółami opowiedzieć o nich lekarzowi.
Jak wygląda wizyta w poradni leczenia bólu?
Na wizycie lekarz przede wszystkim zbierze dokładny wywiad na temat odczuwanych dolegliwości oraz zbada pacjenta. Padną pytania o początek, charakter i natężenie bólu. Lekarz będzie chciał wiedzieć w jakich sytuacjach ból pojawia się, w jakich nasila, a w jakich słabnie – jakie leki i metody niefarmakologiczne pomagają. Zapyta o ewentualne promieniowanie bólu i sposób jego odczuwania, a także o to, na ile ból zaburza codzienne funkcjonowanie. Lekarz zapyta też o oczekiwania chorego co do procesu leczenia i jego rezultatu, a także omówi możliwe do osiągnięcia efekty.
lek. Anna Łotowska-Ćwiklewska, Gabinet Leczenia Bólu

Na zdjęciu:
Lek. Anna Łotowska-Ćwiklewska z Gabinetu Leczenia Bólu w Białymstoku.

Szybki kontakt

  • Adres: ul. Bema 11, lok. 80, II piętro
    15-369 Białystok
  • Tel: 85 745 42 72
Jesteś tutaj: Strona główna Medycyna Nie musi boleć