Zdrowy Białystok

Piątek, 01 07 04:18

Ostatnia modyfikacja:piątek, 1 07 2022

Metody zapobiegania próchnicy oraz leczenia zębów u dzieci

classic202206Lapisowanie, lakierowanie, lakowanie to trzy różne zabiegi stosowane w stomatologii - szczególnie stomatologii dziecięcej. Czym są wyjaśnia lek. dent. Agnieszka Kazimierczuk, MSc Orthodontics, z Centrum Stomatologii Classic w Białymstoku.
Choć zęby mleczne, służą dzieciom tylko kilka lat, nie wolno zapominać o ich właściwej higienie. Dlaczego? Choćby dlatego, że kondycja mleczaków ma duży wpływ na to, jak w przyszłości będzie wyglądał cały zgryz oraz zęby stałe. Oprócz codziennego szczotkowania warto też zdecydować się na profilaktyczne zabiegi zapobiegające rozwojowi próchnicy - lakierowanie i lakowanie oraz lapisowanie, które jest ratunkiem dla mleczaków objętych próchnicą.
- Lakierowanie, inaczej fluoryzacja, to nic innego jak pokrywanie zębów specjalnym lakierem o wysokim stężeniu fluoru, znacznie wyższym od tego znajdującego się w paście do zębów. Lakier użyty do fluoryzacji wzmacnia szkliwo oraz chroni je przed działaniem bakterii. Ponadto gabinetowe lakierowanie zębów - dzięki odpowiedniemu przygotowaniu powierzchni zęba - sprawia, że fluor ma zdecydowanie lepszy kontakt ze szkliwem. Zabieg taki warto powtarzać co ok. pół roku – mówi lek. dent. Agnieszka Kazimierczuk, MSc Orthodontics, z Centrum Stomatologii Classic w Białymstoku.
Kolejny zabieg profilaktyczny wykonywany na zdrowych zębach to lakowanie. Jest on szczególnie polecany dzieciom sześcioletnim, u których zaczynają pojawiać się pierwsze trzonowe zęby stałe - szóstki.
- Szóstki to zęby z bardzo głębokimi bruzdami na powierzchni żującej. Bruzdy te, czyli zagłębienia, dołki i doliny, stanowią doskonałe miejsce do zalegania resztek pokarmowych oraz płytki bakteryjnej i co za tym idzie powstawania procesu próchnicowego. Głębokość oraz kształt bruzd sprawiają, że są one bardzo trudne do wyczyszczenia szczoteczką. Zdolności manualne dzieci sześcioletnich nie są jeszcze na tyle opanowane, by móc pozwolić im na samodzielne czyszczenie zębów. Aby zapobiec rozwojowi próchnicy wykonuje się zabieg uszczelniania bruzd specjalną światłoutwardzalną substancją, tzw. lakiem. Zabezpiecza on bruzdy i zagłębienia na powierzchni żującej zęba, uniemożliwiając zaleganie resztek pokarmowych i bakterii, a także ułatwiając codzienne oczyszczanie – wyjaśnia doktor Kazimierczuk.
Uwaga! Aby zabieg lakowania był skuteczny, należy wykonać go możliwie jak najwcześniej po wyrośnięciu zęba, kiedy bruzdy nie uległy jeszcze demineralizacji i próchnicy.
- Choć lakowanie zębów przeprowadza się przede wszystkim u dzieci na zębach stałych, to zabieg ten można także wykonać na mleczakach oraz na tzw. zębach mądrości u dorosłych – mówi Agnieszka Kazimierczuk z Centrum Stomatologii Classic.
Ratunkiem dla mleczaków objętych próchnicą jest lapisowanie (tzw. ciemna lub jasna impregnacja), które wykonuje się w czasie kilku wizyt (zazwyczaj 3-5), w tygodniowych odstępach. Impregnacja ciemna polega na nasączaniu powierzchni zęba mlecznego dotkniętego procesem próchnicy 40% roztworem azotanu srebra.
- Zabieg wykonuje się najczęściej w przypadku, gdy ząb został zniszczony przez próchnicę tak bardzo, że nie da się założyć do niego wypełnienia. Z roztworu azotanu srebra pod wpływem odpowiedniego strącalnika (np Eugenolu) wytracają się kryształki azotanu srebra lub jodek srebra, które mają silne właściwości bakteriobójcze. Pozwala to zatrzymać próchnicę i zmniejsza ryzyko bólu zęba - tłumaczy doktor z Centrum Stomatologii Classic.
Minusem zabiegu jest to, iż impregnowane miejsca na zębie mają charakterystyczny ciemny kolor.
Impregnacja jasna jest z kolei mieszanką dwóch roztworów, których produktem jest chlorek cynku. Wnikając w porowatości na powierzchni zmienionego próchnicą zęba powoduje, że powierzchnia ta utwardza się, zatrzymując tym samym rozwój próchnicy. Tkanki zęba przy impregnacji jasnej nie zmieniają koloru, a jej skuteczność jest porównywalna do impregnacji ciemnej.
- W przypadku obu impregnacji bardzo ważnym elementem leczenia jest poprawa higieny oraz zmiana nawyków żywieniowych dziecka, które przyczyniły się do powstania próchnicy. Poza tym lapisowanie nie jest metodą leczenia, a jedynie zatrzymania rozwoju próchnicy. W ten sposób dajemy dziecku czas na „oswojenie się” z gabinetem stomatologicznym i lekarzem, by kolejnym krokiem, jeśli tylko to możliwe, było leczenie zębów w sposób tradycyjny – dodaje doktor Agnieszka Kazimierczuk.
I jeszcze koszty opisanych wyżej zabiegów. Lakierowanie wszystkich zębów kosztuje ok. 100 zł, lakowanie 100 zł/jeden ząb, lapisowanie - 60 zł/wizyta. Warto też dodać, że wszystkie opisane procedury są bezbolesne.
MB
Na zdjęciu lek. dent. Agnieszka Kazimierczuk, MSc Orthodontics, z Centrum Stomatologii Classic w Białymstoku z pacjentką.

Szybki kontakt

  • Adres: ul. Bema 11, lok. 80, II piętro
    15-369 Białystok
  • Tel: 85 745 42 72
Jesteś tutaj: Strona główna Medycyna Metody zapobiegania próchnicy oraz leczenia zębów u dzieci