Zdrowy Białystok

Wtorek, 27 09 22:52

Ostatnia modyfikacja:wtorek, 27 09 2022

EEG Biofeedback to proces, podczas którego uczymy się kontrolowania fal mózgowych

fotki biofeed 1Popraw pamięć, skupienie i uwagę. Zapanuj nad swoim umysłem, emocjami. Pomoże ci w tym EEG Biofeedback. To nowoczesna metoda terapeutyczna umożliwiająca trening mózgu w celu zwiększenia skuteczności i sprawności jego działania i efektywności.
Czym jest EEG Biofeedback
Trening EEG Biofeedback (Neurofeedback) to nauka samoregulacji, która jest konieczna do prawidłowego funkcjonowania mózgu. Poprawia działanie centralnego układu nerwowego, a tym samym również sprawność umysłową, koncentrację, opanowanie i stabilność emocjonalną.
Neurofeedback dla mózgu jest jak trening dla ciała na siłowni – wymaga zastosowania specjalistycznej aparatury, systematyczności i powtórzeń.
Celem Neurofeedback jest optymalizacja działania mózgu, zwiększenie jego efektywności i redukcja zaburzeń. Fale mózgowe, które mają zostać wzmocnione (pozytywne, pożądane) oraz te, które mają zostać zredukowane (niepożądane), określa się na podstawie specjalistycznej diagnostyki wstępnej.
Zastosowanie EEG Biofeedback
Terapia przeznaczona jest dla dorosłych, młodzieży i dzieci (od 5 roku życia) w przypadku:
- ADHD/ADD,
- zaburzeń koncentracji, pamięci, trudności w nauce,
- autyzmu,
- zespołów pourazowych,
- neurorehabilitacji poudarowej lub po COVID-19,
- padaczki, tików,
- bólów głowy,
- zaburzeń snu.
Jak wygląda trening EEG Biofeedback
W celu pomiaru fal mózgowych, na powierzchni głowy umieszcza się małe elektrody do rejestracji fal EEG – w sposób całkowicie bezbolesny i nieinwazyjny. Komputer analizuje aktywność bioelektryczną mózgu (EEG), wyodrębnia pozytywne i negatywne wzorce fal mózgowych i przedstawia je na ekranie komputera - w postaci wykresów, animacji, filmów, gier.
Terapeuta pokazuje, w jaki sposób sterować ekranem lub grą za pomocą fal mózgowych, bez użycia myszki czy klawiatury. Wydaje się skomplikowane? Ależ skąd. Każdy może się tego nauczyć! Pozytywne wzorce oraz częstotliwości fal mózgowych są nagradzane, przez co zwiększa się prawdopodobieństwo i częstość ich wystąpienia w przyszłości. Na przykład, w trakcie treningu umiejętności szkolnych, nagradzane i wzmacniane są wszystkie momenty intensywnego skupienia uwagi. W ten sposób mózg uczy się efektywniejszego działania, a systematyczne zajęcia utrwalają nowe umiejętności.
Lokalizacja elektrod i parametry treningowe ustalane są dla każdej osoby indywidualnie, na podstawie badań diagnostycznych, tj. EEG, QEEG (brain mapping), dokładnego wywiadu oraz testów neuropsychologicznych. Otrzymane wyniki pacjenta porównywane są z bazami normatywnymi oraz wynikami pacjentów bez zaburzeń, na podstawie których określa się fizjologiczne i patologiczne elementy funkcjonowania mózgu, mocne i słabe strony pacjenta oraz ustala plan terapii.
Kim jesteśmy
Instytut NEUROMASTER to kompleksowe centrum neurorehabilitacji i neurofizjologii – funkcjonuje od 2000 r., jako pierwszy gabinet EEG Biofeedback na Podlasiu. Jego zespół tworzą specjaliści pediatrii, neurologii dziecięcej, fizjoterapeuci, neurofizjolodzy, psycholodzy i logopedzi, których celem jest kompleksowa pomoc i intensywne działanie, w oparciu o najnowsze wyniki badań i odkrycia naukowe. Główna działalność terapeutyczna NEUROMASTER polega na świadczeniu usług rehabilitacyjnych i terapeutycznych dla dzieci i dorosłych m. in. z ADHD, z zaburzeniami ze spektrum autyzmu, padaczką. Oferuje diagnostykę neurofizjologiczną, badania EEG, QEEG, konsultacje neurologiczne, logopedyczne, kursy i szkolenia dla terapeutów.
Instytut dysponuje nowoczesną aparaturą terapeutyczną, a dzięki współpracy z doświadczonymi specjalistami zaspokaja potrzeby pacjentów w każdym wieku, w zakresie rehabilitacji, poprawy zdrowia i funkcjonowania.
dr n. med. Piotr Sobaniec


Instytut Neurofizjologii NEUROMASTER
ul. Gliniana 14
15-068 Białystok
Tel. 695 555 275
www.neuromaster.pl

 

Szybki kontakt

  • Adres: ul. Bema 11, lok. 80, II piętro
    15-369 Białystok
  • Tel: 85 745 42 72
Jesteś tutaj: Strona główna Medycyna EEG Biofeedback to proces, podczas którego uczymy się kontrolowania fal mózgowych