Zdrowy Białystok

Piątek, 19 04 06:52

Ostatnia modyfikacja:piątek, 19 04 2024

Co pić, by szczupłym i zdrowym być

Zywiec009286Żeby być zdrowym, trzeba się zdrowo odżywiać - to wiemy wszyscy. O ile staramy się zwracać uwagę na to co jemy, to mniejszą wagę przykładamy do tego co pijemy. A niesłusznie.
Ponad połowę masy ciała stanowi woda. Jej zawartość waha się zależnie od wieku od 45% u osoby dorosłej, do 75% u noworodków. Już przy utracie 2% wody zmniejsza się możliwość koncentracji, krew nie nadąża z zaopatrywaniem narządów w tlen i usuwaniem z nich szkodliwych substancji. Przy utracie 5-7% dochodzi do zaburzeń świadomości, ostrej niewydolności nerek i martwicy jelit. Utrata 20% wody prowadzi do śmierci. Dlatego tak ważne jest aby pamiętać o dostarczaniu organizmowi odpowiedniej ilości płynów. Co zatem należy pić?
Po pierwsze woda. Czysta woda nie dostarcza żadnych kalorii i najlepiej gasi pragnienie. Woda źródlana odznaczająca się niskim stopniem zmineralizowania (do 500 mg/l składników mineralnych), ma delikatny smak i można pić ją do woli. Ostrożność należy zachować w przypadku wód wysoko mineralizowanych (co najmniej 1000 mg/l) i wód leczniczych. Nie należy ich pić w dużych ilościach, ponieważ można sobie zaszkodzić nadmiarem któregoś z rozpuszczonych związków mineralnych. Spożywanie wód leczniczych powinno się konsultować z lekarzem. Woda gazowana może być wzbogacona w dwutlenek węgla lub może zawierać go naturalnie. Przeciwwskazaniem do jej spożycia jest przede wszystkim nadkwasota, zaburzenia trawienia czy choroby gardła i strun głosowych. Zakłada się, że woda gazowana stymulując w jamie ustnej kubki smakowe daje lepsze uczucie orzeźwienia i gasi pragnienie szybciej niż woda niegazowana.
Po drugie herbata. Polecam zieloną, ze względu na jej terapeutyczne działanie, które wiąże się głównie z należącymi do grupy flawonoidów katechinami, stanowiącymi 30-40% suchej masy liścia. Flawonoidy to naturalne przeciwutleniacze, chroniące organizm przed szkodliwym działaniem wolnych rodników, a tym samym spowalniające proces starzenia się i zapobiegające wielu schorzeniom (picie trzech filiżanek zielonej herbaty dziennie obniża ryzyko zawału serca o 11%). Herbata parzona do 3 min. działa pobudzająco, powyżej 5 min. Uspokajająco. Należy wystrzegać się tzw. herbatek odchudzających, ponieważ często w swoim składzie zawierają substancje o działaniu przeczyszczającym, co może doprowadzić do rozregulowania pracy jelit.
I po trzecie soki. Są niskokaloryczne i sycące. Mogą stanowić zamiennik małego posiłku. Zawierają potrzebne organizmowi witaminy, składniki mineralne oraz błonnik. Jeśli decydujemy się już na soki, to najzdrowsze i najsmaczniejsze są wyciśnięte ze świeżych owoców lub te z kartonu zawierające 100% soku z owoców.
Napoje mleczne są źródłem wapnia, który odgrywa ważną rolę w utrzymywaniu w odpowiedniej formie układu kostnego. Należy zwrócić uwagę na wartość kaloryczną napojów mlecznych, gdyż produkty te często są dosładzane. Wybierajmy napoje o zawartości tłuszczu 0,5-2%, jednak nie 0%, ponieważ ograniczamy wchłanianie wapnia do czego niezbędna jest witamina D, która jest rozpuszczalna w tłuszczach.
Pijąc 1-2 filiżanki kawy dziennie, najlepiej z dodatkiem chudego mleka neutralizującego szczawiany w niej zawarte, dostarczamy organizmowi dawkę antyoksydantów. Kofeina wywołuje silne działanie fizjologiczne i farmakologiczne: pobudza ośrodkowy układ nerwowy, rozszerza naczynia krwionośne, zwiększa sprawność myślenia, opóźnia senność, pomaga przezwyciężyć zmęczenie, przyspiesza przemianę materii oraz pobudza wydzielanie soku żołądkowego. Kawa nie jest wskazana u osób cierpiących na nadciśnienie.
A czego należałoby unikać? Przede wszystkim słodzonych napojów gazowanych. Zawierają one znaczne ilości cukru, przez co negatywnie wpływają na masę ciała. Osoby dbające o linię nie powinny też wypijać nadmiernych ilości soków owocowych. Węglowodany naturalnie zawarte w owocach nadają sokom wysoką kaloryczność (prawie 90kcal na szklankę soku). Nie dajmy się również złapać w pułapkę wód smakowych! Są one najczęściej tak samo kaloryczne, jak napoje gazowane. Warto także pamiętać, że każdy napój alkoholowy będzie wysokokaloryczny. Pół litra piwa zawiera aż 250kcal, czyli tyle samo co cztery kromki chleba. Z napojów alkoholowych najlepiej jest wybierać wino czerwone wytrawne (ok. 70kcal/100ml) - układ krążenia na pewno nam za to podziękuje.
Marzena Bęcłowicz, Fot. Żywiec Zdrój
Konsultacja merytoryczna: Remigiusz Filarski, dietetyk z Centrum Dietetyki Stosowanej w Białymstoku

Ciekawostki
Wypij rano na czczo szklankę ciepłej wody (zimna może spowodować szok dla organizmu), z dodatkiem cytryny. Woda przepływająca przez przewód pokarmowy, usunie z niego nadmiar śluzu.
W ciągu 24 godzin przez nerki przepływa 2.000 ml wody, a przez mózg 1.400 ml wody.

Szybki kontakt

  • Adres: ul. Bema 11, lok. 80, II piętro
    15-369 Białystok
  • Tel: 85 745 42 72
Jesteś tutaj: Strona główna Uroda Co pić, by szczupłym i zdrowym być