Zdrowy Białystok

Sobota, 20 04 11:07

Ostatnia modyfikacja:sobota, 20 04 2024

Na twarz, na skórę, na zdrowie

12541Dzisiejszy świat rozpędził się w doskonaleniu technologii niemalże w każdej dziedzinie. Posługujemy się coraz nowocześniejszym sprzętem. Nasze domy, samochody, miejsca pracy ?naszpikowane? są techniką. Zawrotne tempo rozwoju dotyka również branżę kosmetyczną.
Rynek kosmetyczny zasypywany jest ostatnio nowościami typu: nanocząsteczka, liposom, nanosom, hypoalergiczne, antyoksydacyjne itp. A co to właściwie jest i jakie ma znaczenie dla finalnego odbiorcy? Jak w gąszczu informacji o produktach bezpiecznie funkcjonować? Nie tylko od producenta zależy nieszkodliwość artykułu kosmetycznego, ale w równym stopniu od świadomości konsumenta. W celu podstawowej edukacji, przedstawiamy małe abc? o dermokosmetykach nazywanych też kosmeceutykami.
Dermokosmetyki, czyli kosmetyki dermatologiczne to preparaty z pogranicza medycyny i kosmetyki. Są one stosowane jako leczenie wspomagające w przypadku różnych problemów skórnych oraz do specjalistycznej pielęgnacji skóry zdrowej. Dermokosmetyki są tworzone do poszczególnych typów skóry i do dokładnie określonych dolegliwości. Produkuje się je w sterylnych warunkach, a proces ich powstawania przypomina w rzeczywistości procesy stosowane przy produkcji leków, gdyż w ich powstawaniu biorą udział: dermatolodzy, chemicy i kosmetolodzy. Prowadzone są także badania nad skutecznością i bezpieczeństwem stosowania tych preparatów. Są to testy in vitro (dosłownie ?na szkle?, czyli prowadzone w warunkach laboratoryjnych) oraz in vivo (prowadzone bezpośrednio na skórze człowieka). Działanie aktywnych składników dermokosmetyków jest potwierdzone w badaniach dermatologicznych i laboratoryjnych.
Bazę kosmeceutyków stanowią często wody termalne, które są wodami o wysokiej czystości, a dzięki zawartości oligoelementów (selen, mangan, żelazo, miedz, srebro, cynk, itd.) mają własności łagodzące, przeciwzapalne i ochronne. Ich cechą charakterystyczną jest to, że do minimum pozbawiono je substancji uczulających, zapachowych, podrażniających i barwników. Ograniczono również ilość konserwantów użytych do ich produkcji. Poszczególne serie są opracowywane w zależności od problemu, z jakim boryka się nasza skóra. Wówczas dołączane są tzw. składniki aktywne, czyli witaminy, lipidy, antyoksydanty, czynniki nawilżające, metale, środki złuszczające itp.
Dermokosmetyki doskonale sprawdzają się w pielęgnacji skóry z następującymi dolegliwościami: atopowe zapalenie skóry; skóra sucha, wrażliwa, odwodniona; zmiany na skórze związane z hiperpigmentacją różnego pochodzenia (działanie rozjaśniające); trądzik pospolity (działanie przeciwłojotokowe); trądzik różowaty; skóra płytkounaczyniona (działanie wzmacniające ściany naczyń krwionośnych); pielęgnacja skóry niemowląt i dzieci; pielęgnacja skóry kobiet w ciąży; pielęgnacja skóry pacjentów po radioterapii, leczeniu sterydami; profilaktyka starzenia się skóry; fotoprotekcja; problemy związane z owłosioną skórą głowy (działanie przeciwłupieżowe); różnego rodzaju egzemy; łuszczyca.
Skóra z wyżej wymienionymi problemami musi być odpowiednio pielęgnowana, ponieważ błędy  mogą doprowadzić do zaostrzenia się stanów chorobowych. Należy pamiętać, że u pacjentów z trądzikiem bardzo często współistnieje problem ?skóry wrażliwej?, który powstaje na skutek wadliwej pielęgnacji i zastosowanego leczenia (oprócz właściwego leczenia obowiązuje pielęgnacja, która pomoże odbudować uszkodzony płaszcz hydrolipidowy skóry). Coraz częściej spotykamy się z problemami skóry nadmiernie wrażliwej (25% do 50% ogólnej populacji) co związane jest ze wzrostem zanieczyszczenia środowiska. Obserwuje się również wzrost występowania chorób alergicznych. Dlatego trzeba odpowiednio dobrać dermokosmetyk, który zależy od: typu cery, kondycji skóry, pory roku, prowadzonego trybu życia oraz istniejących problemów skórnych. W odpowiednim doborze preparatu pomocni będą: lekarze, kosmetolodzy czy farmaceuci.
Dermokosmetyki w odróżnieniu od zwykłych kosmetyków mają większe stężenie składników aktywnych, działają pielęgnacyjnie i leczniczo, są hipoalergiczne, doskonale nadają się również do pielęgnacji skóry zdrowej, pomagają w leczeniu wielu schorzeń skóry pod warunkiem, iż są prawidłowo dobierane. Nie każdy musi posiadać dostateczną wiedzę na temat swoich dolegliwości oraz składu produktów, które należy zastosować. W tym celu szkolimy personel specjalistycznych klinik i aptek - do których serdecznie zapraszamy.
Bożena Kobacka, klinika dermokosmetyczna Villa Uroda w Białymstoku

Szybki kontakt

  • Adres: ul. Bema 11, lok. 80, II piętro
    15-369 Białystok
  • Tel: 85 745 42 72
Jesteś tutaj: Strona główna Uroda Na twarz, na skórę, na zdrowie