Zdrowy Białystok

Niedziela, 05 04 03:13

Ostatnia modyfikacja:niedziela, 5 04 2020

Ozdoby małych uszek

ladies2Temat piercingu u małych dzieci budzi kontrowersje. Widok kilkumiesięcznej dziewczynki z kolczykami w uszach jednych szokuje, innych zupełnie nie dziwi. Zatem kiedy można bezpiecznie przekłuć uszy dziecku i jak to zrobić?
Przekłuwam uszy dzieciom od blisko 20 lat i wielokrotnie spotkałam się z pytaniem jaki wiek jest najlepszy na wykonanie tego zabiegu. Otóż nie ma czegoś takiego. W wielu krajach kulturowo uszy przebija się dziecku zaraz po narodzeniu. Jednakże, czy warto narażać maleństwo na dodatkowe, możliwe źródło infekcji? Niemowlę ma słaby system odpornościowy i nawet niewielka infekcja może doprowadzić u niego do powstania stanu zapalnego wymagającego podania antybiotyku. Dlatego jeśli rodzice zdecydują się na zabieg, podstawową zasadą jest utrzymywanie przekłutych uszu dziecka w czystości. A bywa to dość trudne, gdyż maluszek mimowolnie pociera, a nawet szarpie uszko.
A jak wygląda zabieg? Otóż po dezynfekcji płatków uszu, zaznacza się miejsce przekłucia specjalnym, sterylnym pisakiem z gencjaną. Jest to moment pierwszego stresu. Ważne jest, by nie mówić dziecku, że nie będzie bolało. Ból jest częścią tego zabiegu, jednakże jest on niewielki, łatwy do zniesienia i chwilowy. Dziecko słysząc, słowo „ból”, denerwuje się i zdarza się, że wpada w panikę. Określenie „boli jak uszczypniecie lub jak ukłucie komara” zazwyczaj załatwia sprawę.
Z moich doświadczeń wynika, że kilkuletnie dziewczynki, które same chcą takiej ozdoby uszu są moimi najczęstszymi klientkami. Obecny system przekłucia obu uszu naraz jest szybki i ogranicza stres. Wymaga jednak samodzielnego trzymania prosto głowy. U młodszych dzieci, które trzeba trzymać na kolanach, uszy najlepiej przekłuć jedno po drugim, zmniejszając ryzyko nierówności dziurek.
Jeśli chodzi o przeciwwskazania medyczne, to nie wolno przekłuwać uszu osobom chorym na: cukrzycę, epilepsję, zapalenie wątroby, hemofilię. Przeciwwskazaniem są też stany zapalne skóry i infekcje (zwłaszcza te obejmujące zmiany ropne). Zabiegom piercingu nie powinny się również poddawać osoby, które są nosicielami wirusa HIV.
Urszula Hajduczenia, kosmetolog, Ladies Studio Urody, Białystok
Fot. Ladies Studio Urody

Szybki kontakt

  • Adres: ul. Bema 11, lok. 80, II piętro
    15-369 Białystok
  • Tel: 85 745 42 72
Jesteś tutaj: Strona główna Uroda Ozdoby małych uszek