Zdrowy Białystok

Poniedziałek, 26 02 22:49

Ostatnia modyfikacja:poniedziałek, 26 02 2024

Zdrowie przede wszystkim

wywiad08191Bliskie. Przyjazne. Rodzinne. Takie jest Centrum Medyczne Rodzina, które świadczy usługi w ramach umowy z NFZ w zakresie Podstawowej Opieki Zdrowotnej. O pracy lekarza rodzinnego w tej placówce opowiada Anna Haponiuk, specjalista medycyny rodzinnej.
Marzena Bęcłowicz: Pracuje Pani w Centrum Medycznym Rodzina od początku jego powstania. Proszę „przedstawić” naszym Czytelnikom tę placówkę.
Anna Haponiuk: Centrum Medyczne Rodzina mieści się w nowoczesnym budynku znajdującym się przy ul. Witosa 15 B w Białymstoku. Wszystkie nasze wnętrza są przestronne, komfortowe, klimatyzowane oraz dostosowane do potrzeb osób niepełnosprawnych. Oferujemy kompleksową i profesjonalną opiekę nad całą rodziną, która obejmuje niemowlęta, dzieci, młodzież oraz osoby dorosłe. Zapewniamy opiekę lekarza, pielęgniarki i położnej środowiskowej. Świadczymy usługi lekarskie i pielęgniarskie oraz wizyty patronażowe, czyli wizytę lekarza i położnej w domu młodej mamy, tuż po narodzinach dziecka i powrocie ze szpitala. W gabinecie zabiegowo-szczepiennym przeprowadzamy szczepienia ochronne, bilanse zdrowia oraz badania profilaktyczne dzieci i młodzieży.
Jesteśmy otwarci na potrzeby naszych pacjentów, dlatego też obecnie nasza poradnia bierze udział w projekcie „Profilaktyka chorób naczyń mózgowych”, który jest skierowany do osób w wieku 40-65 lat.
MB: Jak zaczęła się Pani przygoda z medycyną?
AH: Urodziłam się i wychowałam w Bielsku Podlaskim, w rodzinie bez tradycji medycznych. Decyzję o studiowaniu medycyny podjęłam w czasie nauki w liceum. W zawodzie pracuję już od ponad dziecięciu lat. Mam pod opieką całe rodziny: dzieci, ich rodziców a niekiedy też i dziadków. Dzięki temu zajmuję się nimi kompleksowo, znam ich od lat i dysponuję dość obszerną wiedzą o ich stanie zdrowia. Kiedy przekazuję młodym rodzicom informacje o zdrowym trybie życia i profilaktyce, czuję, że mam wkład w lepszą przyszłość ich pociech.
Wielu moich podopiecznych to małe dziećmi. Uwielbiam pracę z nimi. Świetnie się z nimi dogaduję i bardzo cieszy mnie ich wdzięczność. Znam ich od urodzenia, więc wiem dużo o każdym z nich, np. to w jaki sposób dany maluch przechodzi infekcje, czy należy spieszyć się z włączeniem silniejszego leczenia, czy warto poczekać.
Staram się ciągle rozwijać, dlatego też systematycznie pogłębiam swoją wiedzę uczestnicząc w różnych szkoleniach i warsztatach dla lekarzy. Pielęgnuję zdrowie własne, bliskich oraz oczywiście moich pacjentów. Pamiętam też o robieniu regularnych badań kontrolnych. Staram się zdrowo odżywiać i wpajać te zasady moim pacjentom. Ostatnio miałam okazję uczestniczyć w spotkaniu na temat zdrowego odżywiania, które prowadziła pani Katarzyna Bosacka.
MB: Jak spędza Pani czas wolny?
AH: Przede wszystkim aktywnie. Prywatnie jestem żoną i mamą dwóch chłopców w wieku 10 i 13 lat. Swój wolny czas staram się maksymalnie poświęcić dla rodziny. Chcę mieć czas dla dzieci wtedy, gdy mnie potrzebują. Lubię z nimi rozmawiać, bawić się czy pomagać w odrabianiu lekcji. Moi synowie uwielbiają sport. Chętnie uczestniczą w pozaszkolnych zajęciach sportowych, uwielbiają grę w piłkę nożną oraz pływanie. Latem często wybieramy się na wspólnie wycieczki rowerowe. Lubimy wypoczywać poza miastem. W tym roku zwiedziliśmy polskie góry.
Moją receptą na dobre samopoczucie i zdrowie jest to, by być optymistyczne nastawionym do świata i do innych ludzi. Poza tym trzeba prowadzić zdrowy i aktywny tryb życia oraz starać się otaczać pozytywnymi ludźmi.
MB: W budynku Centrum Medycznego Rodzina znajduje się też gabinet Centrum Stomatologii Estetycznej Perłowy Uśmiech, oferujący kompleksowe leczenie zarówno dzieci jak i dorosłych.
AH: Aby ułatwić pacjentom dostęp do swoich usług jest kilka lokalizacji gabinetów Centrum Stomatologii Estetycznej Perłowy Uśmiech, m.in. tu u nas. Placówki te oferują leczenie refundowane przez NFZ, zapewniając możliwie krótkie terminy wizyt, jak również leczenie pełnopłatne. Wszystko to z użyciem nowoczesnego sprzętu: RTG cyfrowe, mikroskop endodontyczny, urządzenia do maszynowego opracowania kanałów oraz nowoczesne materiały. Zabiegi wykonywane są przez doświadczony personel, w tym również lekarzy specjalistów.
MB: W jakich godzinach czynne jest Centrum Medyczne Rodzina?
AH: Zapraszamy od poniedziałku do piątku w godzinach od 8.00 do 18.00. Staramy się, by wszyscy pacjenci byli przyjmowani tego samego dnia, w którym się do nas zgłoszą. Tak planujemy pracę, aby nikt nie czekał zbyt długo w poczekalni. Gdy zachodzi potrzeba zrobienia badań diagnostycznych na miejscu mamy także punkt pobrań laboratorium Diagnostyka. Czynny jest on od poniedziałku do piątku w godzinach 7.30-11.30.
Pacjentom zmotoryzowanym oferujemy bezpłatny parking, natomiast osoby korzystające z komunikacji miejskiej mogą dotrzeć do nas autobusami linii: 1, 17, 23 (przystanek jest tuż przy naszym budynku). W sąsiedztwie przychodni jest też postój taxi.
MB: Dziękuję za rozmowę.


Fot. Archiwum rozmówczyni

Szybki kontakt

  • Adres: ul. Bema 11, lok. 80, II piętro
    15-369 Białystok
  • Tel: 85 745 42 72
Jesteś tutaj: Strona główna Wywiady Zdrowie przede wszystkim