Zdrowy Białystok

Sobota, 20 07 09:32

Ostatnia modyfikacja:sobota, 20 07 2024

13. edycja Kalendarza Artystycznego Gedeon Richter Polska

kalendarz artystyczny 2024 wybranySiła i mądrość kobiet stanowią nieustanną inspirację dla twórców Kalendarza Artystycznego Gedeon Richter Polska. Firma z dumą przedstawia jego kolejną edycję - to już 13. unikatowa kolekcja dzieł sztuki poświęcona wyjątkowości kobiet. Tym razem zadaniem artystów było sportretowanie wybitnych Polek i ich kobiecych osobowości. Dyrektorem artystycznym przedsięwzięcia pozostaje niezmiennie znakomity grafik, Andrzej Pągowski.
Gedeon Richter to globalna firma farmaceutyczna z ponad 120. letnią tradycją. Na polskim rynku firma obecna jest od ponad 30 lat. Szczególną uwagę Gedeon Richter poświęca kobietom specjalizując się w dedykowanym im terapiach. Jednak troska o zdrowie kobiet to dużo więcej niż produkcja leków – firma wspiera kobiecość, także poprzez dedykowane kobietom wyjątkowe akcje edukacyjne i wizerunkowe.
13 lat temu, rocznica 110-lecia działalności firmy, stała się inspiracją dla niezwykłej inicjatywy – powstania Kalendarza Artystycznego Gedeon Richter Polska. Dyrektorem artystycznym przedsięwzięcia został znakomity grafik Andrzej Pągowski, który wraz z zaproszonymi ilustratorami, absolwentami uczelni artystycznych, stworzył niezwykły zbiór dzieł. Zadaniem twórców było wykonanie 12. plakatów, które stały się ilustracją do poszczególnych miesięcy. Od tamtej pory Kalendarz Artystyczny co roku powraca i zachwyca w nowej odsłonie. Także i teraz pod kierownictwem Andrzeja Pągowskiego powstał unikatowy zbiór dzieł sztuki. Pora na nową, niezwykłą kartę z kalendarza.
Siła jest kobietą
To hasło zapewne już na stałe zapisze się na kartach historii naszego kraju. Polki na każdym kroku potrafią się jednoczyć i pokazać, że ich zdanie ma ogromne znaczenie. Siłę kobiet widać również na każdej z kart najnowszego Kalendarza Artystycznego Gedeon Richter Polska.
- Tematyka kobieca jest dla nas niezwykle istotna. Dlatego w tym roku zadaniem artystów było przedstawienie wyjątkowych Polek, które mają nie tylko wpływ na historię, ale również inspirują nas swoją siłą i determinacją. Każde z dzieł jest opatrzone cytatem, który charakteryzuje osobowość Bohaterek. Ukazuje też postrzeganie świata i życia oraz wartości takie jak: zaangażowanie, odwaga, szacunek, otwartość. Te cechy stanowią o sile kobiet, którą zawsze wspiera firma Gedeon Richter - wyjaśnia Aneta Grzegorzewska, dyrektor ds. Korporacyjnych i Relacji Zewnętrznych Gedeon Richter Polska.
Wybitne postacie i ich historie
Każda karta kalendarza to spotkanie z kobietą, która kształtowała świat. Te postacie kojarzą się z mądrością, ale także miłością, eterycznością czy poczuciem humoru. Dzięki temu cały projekt stał się dziełem kompletnym, pełnym inspiracji. Wśród bohaterek Kalendarza znalazły się kobiety, które odeszły, ale pozostawiły niezatarte ślady w historii, takie jak Kora, Wisława Szymborska czy Wanda Rutkiewicz. Nie zabrakło również portretów współczesnych bohaterek, takich jak Martyna Wojciechowska czy Anna Dymna, które wciąż walczą o równe prawa i nie obca jest im pomoc drugiemu człowiekowi.
12 unikalnych dzieł na 12 miesięcy
Tegoroczna edycja kalendarza to prawdziwa gratka dla miłośników portretów. Dwanaście różnych dzieł, stworzonych przy użyciu różnorodnych technik, zostało zebranych w jednym wyjątkowym projekcie.
- Portret ma długą tradycję w sztuce. Do najsłynniejszych należą „Mona Lisa” Leonarda da Vinci, „Dziewczyna z perłą” Jana Vermeera, autoportrety Vincenta van Gogha czy ikoniczne portrety Marylin Monroe Andy’ego Warhola - pisze w słowie wstępnym Dyrektor Artystyczny projektu, Andrzej Pągowski - Samo słowo „portret” pochodzi z łaciny (protrahere) i oznacza „wydobyć na światło dzienne, pokazać”. Takie właśnie zadanie postawiliśmy zaproszonym artystom – wydobycie na światło dzienne najważniejszych cech naszych bohaterek - dodaje.
Do pracy nad kalendarzem zaproszono 12 znakomitych współczesnych artystów, którzy w dowolny sposób mieli sportretować wybraną przez siebie postać. Wystarczy jeden rzut oka, by zauważyć, jak dzięki różnym formom przekazu doskonale oddali charakter bohaterek.
13. Kalendarz Artystyczny Gedeon Richter Polska to nie tylko odzwierciedlenie historii firmy, ale również hołd dla inspirujących historii kobiet, które kształtują świat swoją siłą i determinacją.

*Kalendarz Artystyczny Gedeon Richter to wydanie w edycji limitowanej; niedostępny w szerokiej sprzedaży.

Szybki kontakt

  • Adres: ul. Bema 11, lok. 80, II piętro
    15-369 Białystok
  • Tel: 85 745 42 72
Jesteś tutaj: Strona główna Aktualności 13. edycja Kalendarza Artystycznego Gedeon Richter Polska