Zdrowy Białystok

Niedziela, 24 10 10:59

Ostatnia modyfikacja:niedziela, 24 10 2021

Burzę stare, buduję nowe

Piątek, 22 październik 2021 10:53

wywiad2110 1O tym, że organizm człowieka ma zdolność do regeneracji i biologicznego odmładzania oraz o potędze manualnych terapii twarzy mówi Anna Chuczun, dyplomowana masażystka, manualna terapeutka twarzy z gabinetu Masaż Modelowanie Odnowa w Białymstoku.
Marzena Bęcłowicz: Stali Czytelnicy naszej gazety z pewnością zauważyli, że Pani oferta pojawia się u nas od około roku. Oferuje Pani manualną terapię twarzy. Jak zaczęła się Pani zawodowa droga?
Anna Chuczun: Była wyboista. Nie każdy młody człowiek, wybierając kierunek kształcenia, od razu wie co chce robić w życiu. Ja z wykształcenia jestem ekonomistką, jednak zawsze - gdzieś tam w głębi serca - czułam potrzebę niesienia pomocy innym i pracy z ludźmi. Gdybym mogła cofnąć czas, to być może zostałabym pielęgniarką, gdyż myślę, że dobrze odnajdowałabym się w tym zawodzie. Kiedy byłam już bardziej świadoma swoich zawodowych aspiracji zdecydowałam się na kształcenie w dwuletniej szkole wyższej na kierunku Technik masażysta. Ukończyłam ją zdobywając dyplom masażysty i jednocześnie pewność tego, czym chcę zająć się w życiu. Pracę, jako masażystka pokochałam od razu, dlatego też zaczęłam pogłębiać zdobytą wiedzę kształcąc się dodatkowo na różnego rodzaju kursach i szkoleniach, i zdobywając kolejne stopnie w tym zawodzie. Pracowałam wtedy głównie w hotelowych salonach Spa i dawało mi to bardzo wiele satysfakcji. Jednocześnie w tych miejscach poznałam czym jest ciężka praca i jak to jest pracować z przyjemnością, a jak na skraju wyczerpania.
Jednak te trudne doświadczenia zahartowały mnie na tyle, że wiedziałam, że chcę nadal to robić, lecz nie na skraju wyczerpania. Postanowiłam, że otworzę własny gabinet, w którym będę mogła sama regulować swój czas pracy tak, by moi klienci mieli jak najwięcej satysfakcji z masażu.
I wtedy, na mojej drodze „pojawiły się” manualne terapie twarzy, o których dowiedziałam się zupełnie przypadkowo. Zaczęłam więc zgłębiać ten temat coraz bardziej i postanowiłam, że to właśnie tym zajmę się już na całego w swoim własnym gabinecie.

Czytaj więcej: Burzę stare, buduję nowe

Zobacz świat wyraźnie

Środa, 25 sierpień 2021 10:33

wywiad123okularySalon optyczny 123Okulary.pl to miejsce gdzie ochrona i korekcja wzroku są proste jak raz, dwa, trzy. Tu zbadasz wzrok, wybierzesz okulary lub dopasujesz soczewki kontaktowe. Zapraszam na rozmowę z Adamem Sakowskim, współwłaścicielem salonu.
Marzena Bęcłowicz: 123Okulary.pl to znajdujący się w centrum Białegostoku salon optyczny. Z zewnątrz wygląda niepozornie, jednak po wejściu zachwyca przestronnością i bogatą ofertą. Proszę go przedstawić.
Adam Sakowski: Projekt 123Okulary.pl prowadzę razem z bratem Piotrem. W tym roku salon obchodzi piąte urodziny, jednak nasze doświadczenie w branży jest znacznie dłuższe. Sięga 20 lat, gdyż tyle czasu pracuje w optyce brat. Tworząc salon 123Okulary.pl chcieliśmy, by było to miejsce przyjazne i miłe dla klienta, oferujące szeroki wachlarz możliwości korekcji wad i ochrony wzroku.
Pracownicy salonu mają wykształcenie kierunkowe oraz stosowne doświadczenie zawodowe. Ja oraz brat jesteśmy z wykształcenia optometrystami. Obaj ukończyliśmy Politechnikę Wrocławską. Jesteśmy też członkami Polskiego Towarzystwa Optometrii i Optyki, organizacji branżowej zrzeszającej wykwalifikowanych optometrystów oraz osoby, instytucje i firmy zaangażowane w rozwój optometrii w Polsce. Kadrę salonu stanowią zaś dyplomowani optycy okularowi.

Czytaj więcej: Zobacz świat wyraźnie

Satysfakcja z niesienia pomocy chorym

Środa, 09 czerwiec 2021 10:38

wywiadbm0621 1Specjalistka pielęgniarstwa chirurgicznego, promotor zdrowia, edukator diabetologiczny. Prowadzi własny gabinet, w którym zajmuje się leczeniem trudno gojących się ran przewlekłych, oparzeniami, stopą cukrzycową. Przedstawiam Bogumiłę Malinowską z Gabinetu Stopy Cukrzycowej i Leczenia Ran w Białymstoku.
Marzena Bęcłowicz: Świętuje Pani właśnie pierwsze urodziny swojego gabinetu – wymarzonego prywatnego Gabinetu Leczenia Ran Przewlekłych i Stopy Cukrzycowej. Serdecznie gratuluję i mam nadzieję, że zarówno ja jak i nasi Czytelnicy za chwilę poznają i Panią i Pani gabinet. Proszę opowiadać…
Bogumiła Malinowska: Choć lubię zmiany i nowe wyzwania, to decyzja, aby odejść ze stanowiska pielęgniarki koordynującej poradnią chirurgiczną w Białymstoku i zacząć pracę na własny rachunek łatwa nie była. Wyznaczanie celów i dążenie do ich realizacji oraz stopień satysfakcji z ich urzeczywistniania były tematem mojej pracy magisterskiej przed dwudziestu laty. Wtedy nie wiedziałam, że wykorzystam tę wiedzę w życiu osobistym i zawodowym. Dziś, gdy o tym myślę, to czuję pewnego rodzaju wdzięczność, że moje decyzje i wybory życiowe doprowadziły mnie tu, gdzie jestem teraz. Pomagam chorym ludziom i mam to szczęście, że mogę na co dzień obserwować pozytywne efekty moich działań i terapii.

Czytaj więcej: Satysfakcja z niesienia pomocy chorym

Z pasji do zdrowia

Środa, 17 luty 2021 11:00

wywiad022021Jest producentem produktów na bazie konopi siewnych, suplementów na bazie witamin i naturalnych ekstraktów oraz właścicielem sklepu ze zdrową żywnością. Hempking, Biowen i Biozdrowy to marki, które udało mu się stworzyć na przestrzeni zaledwie 3,5 roku. Przedstawiam Damiana Olędzkiego – pasjonata zdrowia oraz aktywności fizycznej.
Marzena Bęcłowicz: Sklep Biozdrowy, to Pańskie najmłodsze „dziecko”. Takich sklepów ze zdrową żywnością jest w Białymstoku co najmniej kilkanaście. Skąd pomysł na stworzenie kolejnego?
Damian Olędzki: W składzie wielu produktów codziennego użytku znajdujemy różnego rodzaju dodatki, które niekorzystnie wpływają na nasz organizm. Długo szukaliśmy sklepu, który restrykcyjnie podchodziłby do składu i jakości oferowanych produktów. Nie znaleźliśmy takiego. W wielu były produkty wątpliwego składu lub po prostu z niepotrzebnymi dodatkami. Dlatego we współpracy z dietetykami i profesjonalnymi sportowcami postanowiliśmy stworzyć sklep wolny od „ulepszaczy”. Tak powstał Biozdrowy - sklep ze zdrową żywnością, który znajduje się przy ul. Choroszczańskiej 24 w Białymstoku. W Biozdrowym każdy z produktów jest bardzo restrykcyjnie sprawdzany. Oferujemy pełną gamę produktów bio, przyprawy, herbaty, oleje, warzywa, owoce oraz mięso. Mamy też bardzo bogaty wybór suplementów (dla osób w każdym wieku) wspomagających leczenie różnych chorób oraz kosmetyków - bez szkodliwych konserwantów, mikroplastików i detergentów myjących. W Biozdrowym pracują sami pasjonaci, osoby o dobrym sercu, którzy pomogą wybrać odpowiednie produkty. Zapraszamy do nas każdego, niezależnie od stopnia znajomości tematu zdrowej diety.
Pracujemy również nad stworzeniem sklepu online oraz rozszerzeniem marki przez sklepy franczyzowe. Zainteresowanych zapraszamy do współpracy.

Czytaj więcej: Z pasji do zdrowia

O stopach wiemy wszystko

Piątek, 18 grudzień 2020 10:45

wywiad202012 2Odciski, rozpadliny, rany przewlekłe, pękające pięty. To tylko niektóre przypadłości, z którymi zmagają się pacjenci białostockiego Instytutu Podologii Suela. O tym jak leczyć i odpowiednio pielęgnować chore stopy opowiadają Małgorzata Popławska, podolog oraz Katarzyna Sury, pielęgniarka specjalizująca się w leczeniu trudno gojących się ran.
Marzena Bęcłowicz: Terapie w Instytucie Podologii Suela w Białymstoku prowadzone są kompleksowo. Jest to możliwe dzięki pracującym tam specjalistom. Proszę przedstawić zespół Sueli.
Małgorzata Popławska: Pracujemy tu w zgranym zespole, w skład którego wchodzą: podolog, chirurg, fizjoterapeuta i pielęgniarka specjalizująca się w leczeniu ran przewlekłych. Naszym priorytetem jest holistyczne podejście do pacjenta, co znaczy, że zależy nam przede wszystkim na wyeliminowaniu przyczyny powstania problemu, a nie samego problemu. Dla przykładu - jeżeli mamy do czynienia z odciskiem na podeszwie stopy, to fizjoterapeuta dobiera odpowiednie odciążenie w postaci wkładki ortopedycznej, natomiast sam odcisk jest bezboleśnie i bezkrwawo usuwany przez podologa. Podobnie postępujemy z rozpadlinami, pękającymi piętami, modzelami czy hiperkeratozami.

Czytaj więcej: O stopach wiemy wszystko

Najlepsza inwestycja w życiu

Wtorek, 03 listopad 2020 09:41

inwestycja202011Kiedyś jego życie zabrnęło w ślepą uliczkę. Wygrała w nim jednak chęć zmian i silna wola walki o lepsze jutro. Dziś sam pomaga takim, jakim był on przed laty. Przedstawiam Adama Jackiewicza, terapeutę uzależnień i współuzależnień, założyciela Ośrodka Przystań w Sokółce.
Marzena Bęcłowicz: Prywatny Ośrodek Terapii Uzależnień Przystań w Sokółce oferuje swoim podopiecznym terapie, które uczą życia bez nałogów. Jak powstało to miejsce?
Adam Jackiewicz: Pomysł na utworzenie Ośrodka powstał w wyniku moich własnych doświadczeń i przeżyć związanych z nałogiem. Wiele lat temu moje życie zabrnęło w ślepą uliczkę. Nie bardzo wiedziałem wówczas co robić, żeby je zmienić. Od moich bliskich słyszałem, że zmiany powinienem zacząć od poradzenia sobie z uzależnieniem od alkoholu. Tak, to w nim topiłem swoje smutki i niepowodzenia. Ale nie tylko… chwile radosne i sukcesy zawodowe - które też często miały miejsce w moim życiu - także zawsze musiały być „odpowiednio uczczone”. Nie byłem wtedy gotowy na zmiany, poza tym uważałem, że ich nie potrzebuję, bo wcale nie jestem uzależniony. Nie zgadzałem się z tą teorią, wypierałem ją, choć słowa – nałóg i uzależnienie tkwiły gdzieś głęboko w mojej głowie.
MB: Co zatem skłoniło Pana do podjęcia terapii?
AJ: W pewnym momencie zrozumiałem, że od dłuższego czasu oszukuję sam siebie. Głęboko skrywane słowa - nałóg i uzależnienie - bardzo szybko, szybciej niż się spodziewałem, okazały się prawdziwe. Dotarło do mnie, że tylko uznając je za prawdę, mogę zmienić swoje życie. Właściwie to nie miałem wyboru - jeżeli chciałem żyć, to musiałem zacząć się leczyć. Tak też zrobiłem i była to moja bardzo przemyślana decyzja. Podjąłem leczenie w prywatnym ośrodku, gdzie spotkałem ludzi, którzy mieli problemy bardzo podobne do moich. To całkowicie utwierdziło mnie w przekonaniu, że to mechanizmy uzależnienia powodowały, że myślałem, że mój problem nie istnieje.

Czytaj więcej: Najlepsza inwestycja w życiu

Optyka z tradycjami

Środa, 08 lipiec 2020 15:08

wywiad202006Jest współwłaścicielem rodzinnej, lokalnej sieci salonów optycznych, w których nowoczesność przeplata się z tradycją. Przedstawiam Andrzeja Malinowskiego, magistra optometrii klinicznej z salonu EliteOptyk Malinowscy w Białymstoku.
Marzena Bęcłowicz: Czy o wyborze zawodu, jaki Pan wykonuje przesądził fakt, że tata jest optykiem, czy była to Pańska decyzja nie związana z rodzinną tradycją?
Andrzej Malinowski: Tradycje optyki okularowej sięgają w mojej rodzinie roku 1969, kiedy tata - Józef Malinowski - po ukończonej szkole optycznej, rozpoczął pracę jako optyk okularowy. Zatrudniony był wówczas w firmie Foto-Optyka a później w Wojewódzkim Przedsiębiorstwie Handlu Wewnętrznego. Pracował tam aż do przemian gospodarczych, czyli do roku 1990, kiedy to WPHW zostało zlikwidowane. A, że tata był już wtedy wykształconym optykiem, choć nie była to łatwa decyzja, postanowił rozpocząć własną działalność gospodarczą. Ja miałem wówczas jedenaście lat i pamiętam jak zapytał mnie i rodzeństwo czy nie mamy w naszych świnkach skarbonkach jakichkolwiek zaskórniaków np. od babci, bo on potrzebuje pieniędzy na założenie firmy. Wszystkie rodzinne oszczędności zostały zebrane, tata wynajął malutki lokalik na piętrze i tak powstał Zakład Usług Oftalmicznych Józef Malinowski, przekształcony potem na Zakład Optyczny Józef Malinowski. Pod taką nazwą nasza firma jest nadal zarejestrowana, natomiast EliteOptyk Malinowscy jest naszą marką.
A teraz odpowiadając na pytanie: czy zawód jaki wykonuję, był naturalnym wyborem - niestety tak trochę nie do końca. Wprawdzie już pod koniec szkoły podstawowej - i potem w liceum - pomagałem tacie w zakładzie, ale robiłem to niezbyt chętnie. Po liceum natomiast zacząłem studiować Ekonomię na Uniwersytecie w Białymstoku. Po jej ukończeniu wyjechałem na dwa lata do Stanów Zjednoczonych, by nauczyć się języka. Kiedy w 2005 r. wróciłem, życie ostatecznie zweryfikowało moje plany. Młody człowiek nie miał wówczas zbyt wielu perspektyw na podjęcie pracy, nie mówiąc już o stworzeniu własnego biznesu. Podszedłem do sprawy trochę zadaniowo - postanowiłem skończyć podyplomową Optometrię na Politechnice Wrocławskiej i jednocześnie zacząłem pracę w zawodzie.

Czytaj więcej: Optyka z tradycjami

Tłoczymy z pasją i zaangażowaniem

Czwartek, 28 maj 2020 11:07

wywiad202005Szanują naturę, pielęgnują tradycje, cenią zdobycze współczesnej nauki. Z dala od zgiełku dużego miasta i pośpiechu tłoczą najlepsze oleje roślinne. Państwo Anna Gorlewska-Pietluszenko i Artur Pietluszenko prowadzą tłocznię Olejowe Smaki.
Marzena Bęcłowicz: Jesteśmy coraz bardziej świadomi czym jest zdrowe odżywianie i jakie ma ono dla nas znaczenie. Czy to właśnie ten fakt miał wpływ na powstanie tłoczni Olejowe Smaki?
Anna Gorlewska-Pietluszenko: Przez dziesięć lat prowadziłam firmę z branży szkoleniowej. Szybkie tempo pracy i codzienny stres odbiły się na moim zdrowiu. Ludzie, którym mówiłam o chęci zmiany, zwłaszcza biznesowej, nie mogli mi uwierzyć. Mając wsparcie ze strony najbliższych, powoli zaczęłam realizować swój projekt. Można powiedzieć, że w tym szalonym, zabieganym świecie poszłam „po olej do głowy”. I to dosłownie, bo właśnie ten olej okazał się tak potrzebny mi i w głowie... i na talerzu.
Pod szyldem Olejowe Smaki powstają produkty wysokiej jakości, z naturalnych składników, z polskich upraw. Szanujemy to, co daje natura, dzięki czemu budujemy biznes na jakości oraz zaufaniu, gdyż naszymi dostawcami są Polscy rolnicy, którzy czują, iż warto tworzyć dobre ziarno.
MB: Oprócz właściwego surowca kwestią kluczową dla jakości otrzymanego oleju jest proces produkcji.

Czytaj więcej: Tłoczymy z pasją i zaangażowaniem

Warto zaprzyjaźnić się ze sportem

Czwartek, 12 grudzień 2019 09:52

wywiad1219O tym, że aktywność fizyczna jest ważna przekonuje Anatol Borowik, który na co dzień jest prezesem Zakładów mięsnych Kabo w Choroszczy oraz wiceprezesem białostockiego Towarzystwa Sportowo-Rekreacyjnego Golfstok.
Marzena Bęcłowicz: Kabo to marka doskonale znana nie tylko na Podlasiu, ale też w innych regionach Polski. Przypomnijmy naszym Czytelnikom jak powstała.
Anatol Borowik: Decyzję o budowie zakładu mięsnego podjąłem po 12 latach pracy na Politechnice Białostockiej. Byłem wówczas wykładowcą i prowadziłem zajęcia z organizacji budownictwa oraz ekonomii budownictwa. Czułem jednak, że w tej dziedzinie nie osiągnę nic więcej. Dlatego na początku lat dziewięćdziesiątych, razem ze wspólnikiem Wiaczesławem Karpieszukiem, zaczęliśmy gromadzić materiały na budowę zakładu mięsnego. Były to czasy, kiedy na rynku brakowało praktycznie wszystkiego – a już szczególnie mięsa i wędlin. Wydawało się nam więc, że będzie to dobry biznes. Zakład powstał w 1992 r., ale przez długi czas cały zysk szedł w jego wyposażenie - szczególnie maszyny, które są bardzo drogie. Dorabialiśmy się 20 lat, a z kredytów - tak na dobre - uwolniliśmy się dopiero w 2013 r.
Początkowo nastawiliśmy się na produkcję typowo prozdrowotnych wędlin drobiowych. Jednak szybko okazało się, że nasze społeczeństwo ma inne preferencje smakowe i żywieniowe. Zaczęliśmy więc ewaluować zgodnie z gustami klientów. Wprowadziliśmy do oferty wędliny drobiowo-wieprzowe, a później otworzyliśmy sektor typowo wieprzowy. Obecnie produkujemy zarówno produkty drobiowe, wieprzowe jak i drobiowo-wieprzowe. Wizytówką firmy jest powstała w połowie lat 90 kiełbasa biebrzańska, produkowana z najlepszej jakości mięsa drobiowego i wieprzowego z dodatkiem naturalnych przypraw. Niedawno rozszerzyliśmy asortyment i do działu Biebrzańskie Smaki dołączyły - schab biebrzański, boczek biebrzański oraz szynka biebrzańska. Są to produkty najwyższej jakości.

Czytaj więcej: Warto zaprzyjaźnić się ze sportem

Zdrowie przede wszystkim

Piątek, 23 sierpień 2019 12:02

wywiad08191Bliskie. Przyjazne. Rodzinne. Takie jest Centrum Medyczne Rodzina, które świadczy usługi w ramach umowy z NFZ w zakresie Podstawowej Opieki Zdrowotnej. O pracy lekarza rodzinnego w tej placówce opowiada Anna Haponiuk, specjalista medycyny rodzinnej.
Marzena Bęcłowicz: Pracuje Pani w Centrum Medycznym Rodzina od początku jego powstania. Proszę „przedstawić” naszym Czytelnikom tę placówkę.
Anna Haponiuk: Centrum Medyczne Rodzina mieści się w nowoczesnym budynku znajdującym się przy ul. Witosa 15 B w Białymstoku. Wszystkie nasze wnętrza są przestronne, komfortowe, klimatyzowane oraz dostosowane do potrzeb osób niepełnosprawnych. Oferujemy kompleksową i profesjonalną opiekę nad całą rodziną, która obejmuje niemowlęta, dzieci, młodzież oraz osoby dorosłe. Zapewniamy opiekę lekarza, pielęgniarki i położnej środowiskowej. Świadczymy usługi lekarskie i pielęgniarskie oraz wizyty patronażowe, czyli wizytę lekarza i położnej w domu młodej mamy, tuż po narodzinach dziecka i powrocie ze szpitala. W gabinecie zabiegowo-szczepiennym przeprowadzamy szczepienia ochronne, bilanse zdrowia oraz badania profilaktyczne dzieci i młodzieży.
Jesteśmy otwarci na potrzeby naszych pacjentów, dlatego też obecnie nasza poradnia bierze udział w projekcie „Profilaktyka chorób naczyń mózgowych”, który jest skierowany do osób w wieku 40-65 lat.

Czytaj więcej: Zdrowie przede wszystkim

Szybki kontakt

  • Adres: ul. Bema 11, lok. 80, II piętro
    15-369 Białystok
  • Tel: 85 745 42 72
Jesteś tutaj: Strona główna Wywiady