Zdrowy Białystok

Środa, 25 05 06:52

Ostatnia modyfikacja:środa, 25 05 2022

Mierzmy ciśnienie

Czwartek, 19 maj 2022 13:57

PIC CARDIOAfib kartonik 1Czy wiesz, że nieleczone nadciśnienie tętnicze prowadzi do chorób układu krążenia, zawału i udaru? To także najczęstsza przyczyna zgonów na świecie... Rocznie z powodu tej choroby umiera przedwcześnie 10 milionów ludzi, a połowa z nich nawet nie wie, że cierpi na zbyt wysokie ciśnienie. Dlatego każdy, dokładnie każdy, powinien regularnie je mierzyć. To pozwoli zapobiegać wielu zdrowotnym problemom. Ważne, żeby używać do pomiaru odpowiedniego ciśnieniomierza.
Zgodnie ze standardami zaleca się kontrolowanie ciśnienia jeden lub dwa razy w tygodniu. Pomiar należy odnotować w specjalnym dzienniczku – bo taki notes to świetne źródło informacji dla personelu medycznego! Co istotne, na około tydzień przed wizytą u lekarza należy zwiększyć częstotliwość pomiarów, tak aby wykonywać je codziennie: dwukrotnie rano i dwukrotnie wieczorem przed przyjęciem leków.
Jak mierzyć prawidłowo ciśnienie?
Gdy chcemy dostać miarodajny wynik pomiaru, powinniśmy bezwzględnie przestrzegać kilku zasad. Dzięki nim lekarz będzie pewny, że dostarczone dane są wiarygodne. Oto one:

Czytaj więcej: Mierzmy ciśnienie

Gadżety, które umilą wiosenne przechadzki

Piątek, 29 kwiecień 2022 09:53

Stepler spacer w mieścieSezon na spacery można uznać za otwarty - temperatura w miniony weekend dopisała na tyle, że mieszkańcy polskich miast tłumnie ruszyli w plener. Miejskie parki, deptaki, molo czy lasy stały się główna atrakcją dnia. Spacery czy to solo czy w gronie bliskich są chętnie praktykowaną formą aktywnego wypoczynku. Co zrobić, by czas spędzony na spacerowaniu i chodzeniu uczynić jeszcze przyjemniejszym? Aplikacja Stepler, z której korzysta już ponad 950 tysięcy Polaków, przygotowała propozycję TOP 5 gadżetów, które doceni każdy spacerowicz, bez względu na wiek.
Napoje w zasięgu…pasa?
2 litry w przypadku kobiet oraz 2,5 litra wody w przypadku mężczyzn - tyle powinniśmy pić dziennie, by nawodnić organizm i utrzymać go w dobrej kondycji. Kiedy temperatura jest wyższa, bądź jesteśmy w ruchu, nawet więcej. Dla minimalistów, którzy cenią komfort, wygodę i brak bagażu na plecach aplikacja Stepler poleca pas na bidon. Zaprojektowany tak, by umożliwić zabranie ze sobą podstawowych rzeczy, jak klucze, telefon czy portfel, sprawia, że butelka/czy bidon z wodą są pod ręką zawsze, kiedy tego potrzebujemy. W coraz większej liczbie miejskich parków zainstalowane są wodopoje dla spacerowiczów, a także psich pupili, które również mogą ugasić swoje pragnienie. Umożliwiają uzupełnienie wody i kontynuację ulubionej trasy.

Czytaj więcej: Gadżety, które umilą wiosenne przechadzki

Majówka z małym alergikiem – co zabrać w podróż?

Wtorek, 26 kwiecień 2022 15:53

Zamiast beztroskiego relaksu – zaczerwienione, piekące oczy, kichanie i uciążliwy katar. Mali alergicy już od wczesnej wiosny nie mają łatwego życia, ale nie muszą cierpieć podczas majówkowego wyjazdu, o ile ich rodzice dobrze się do niego przygotują. O czym trzeba pamiętać planując majówkę?
Rodzice alergików powinni mądrze planować wyjazd – począwszy od lokalizacji, przez spakowanie apteczki, aż po dobre nawyki w podróży.
Gdzie na majówkę? Nad morze!
Co roku Polacy zastanawiają się, gdzie wybrać się na długi majowy weekend. Niektórzy powinni brać pod uwagę nie tylko preferencje dotyczące sposobu spędzania wolnego czasu, ale też lokalizację. Alergicy niech unikają wyjazdów bardzo blisko natury: nienajlepszym rozwiązaniem będzie działka, leśny domek lub wypad pod namiot w pobliżu pól, lasów czy łąk.

Czytaj więcej: Majówka z małym alergikiem – co zabrać w podróż?

Pyszna kuracja dla ust od Laura Conti Cosmetics

Wtorek, 26 kwiecień 2022 15:23

panna cotta 300dpi 2Ich bariera lipidowa jest bardzo cienka, tak jak pokrywająca je skóra, przez którą prześwitują naczynia krwionośne. Są wyjątkowo wrażliwe na warunki atmosferyczne i bardzo szybko tracą prawidłowe nawodnienie. I niestety często zamiast kusząco, prezentują się nieestetycznie. Usta – bo oczywiście o nich mowa – wymagają przynoszącej szybkie efekty pielęgnacji. Zapewni je duet od marki Laura Conti Cosmetics: regeneracyjny peeling oraz deserowy balsam. Równie skuteczne, co… pyszne!
Aby cieszyć się perfekcyjnym wyglądem ust, warto działać dwukierunkowo: powierzchniowe natłuszczanie oraz dogłębne nawilżenie to podstawa pielęgnacji w przypadku czerwieni wargowej. Ale żeby wargi skutecznie wchłonęły substancje aktywne z balsamów czy olejków, powinny zostać odpowiednio do tego przygotowane. Tak – mowa o peelingu i tu warto zaznaczyć, że to nie tylko kwestia estetyki i komfortu.

Czytaj więcej: Pyszna kuracja dla ust od Laura Conti Cosmetics

Brak apetytu – kiedy należy reagować?

Wtorek, 26 kwiecień 2022 15:16

Utrata łaknienia to często naturalny stan, który pojawia się np. podczas przeziębienia, czy zatrucia – wtedy organizm jest skoncentrowany na walce z patogenami i na regeneracji, a trawienie schodzi na dalszy plan. Konieczne jest w takich okresach obniżonego łaknienia przyjmowanie dużej ilości płynów, bo ich niedobór, to ryzyko niebezpiecznego odwodnienia. Brak ochoty na jedzenie może skutkować niedoborem niezbędnych składników odżywczych, witamin, niedożywieniem, anemią, nadmiernym obniżeniem masy ciała, również obniżeniem nastroju, osłabieniem koncentracji i funkcji poznawczych. O problemach z łaknieniem opowiada Monika Krzysztofik, psychodietetyk, psycholog i psychoterapeutka w Poradni Zdrowia Psychicznego Harmonia, Grupa Lux Med.
Zaburzenia łaknienia mogą wynikać z przyczyn fizjologicznych i z przyczyn psychologicznych, np. stres, trauma, jadłowstręt, zaburzenia lękowe i wiele innych. Warto skonsultować się ze specjalistą, aby skutecznie pomóc osobie, przyjmującej zbyt małe ilości pożywienia i zapobiec niekorzystnym skutkom niedożywienia – w skrajnych przypadkach może to być niebezpieczne dla zdrowia i życia.

Czytaj więcej: Brak apetytu – kiedy należy reagować?

Pięć prostych nawyków, by pomóc planecie

Czwartek, 21 kwiecień 2022 11:12

Zmiany klimatu są widoczne. Gwałtowne zjawiska pogodowe, fale upałów, susze to najbardziej odczuwalne skutki zmian klimatu. Często sądzimy, że nasze indywidualne działania nie mają żadnej mocy sprawczej. A to nieprawda! Okazuje się, że nawet małe codzienne wybory mają znaczenie i zrobią różnicę! Jak dbać o środowisko bez wysiłku? Zacznijmy od pięciu prostych działań, które sprzyjają ochronie klimatu.
Akcja segregacja
Statystyczny Polak wytwarza około 350 kg odpadów rocznie! Ich segregowanie to zatem jeden z kroków w drodze do ochrony środowiska.
Od początku 2020 r. w Polsce segregacja odpadów jest obowiązkowa, jednak nadal nie wszyscy wiedzą, jak prawidłowo dzielić odpady na sekcje. Segregując odpady, pamiętajmy o tym, aby trzymać się zasad. To szczególnie istotne dla poprawnego recyklingu. Przykłady? Wystarczy jeden zatłuszczony ręcznik papierowy, aby zepsuć całą partię papieru. Do pojemnika na szkło wyrzucajmy tylko słoiki i butelki. Potłuczone talerze, szklanki, kieliszki czy nawet pojemniczki po świeczkach powinny się znaleźć wśród odpadów zmieszanych. Do pojemnika bio nie należy wrzucać resztek mięsa – nawet ugotowanego. Reguł jest wiele i mogą się różnić w zależności od gminy, jednak nie są trudne do przyswojenia. Szczegóły można poznać na stronie kampanii 5-tka za segregację: www.naszesmieci.pl. Jeśli nauczymy się ich raz, segregacja po paru dniach będzie przebiegać dużo sprawniej, aż w końcu odruchowo zaczniemy robić to prawidłowo.

Czytaj więcej: Pięć prostych nawyków, by pomóc planecie

Wielkie otwarcie Milko Mazury MTB

Czwartek, 21 kwiecień 2022 11:06

milko20220423 i 24 kwietnia odbędą się pierwsze zawody w ramach kolarskich zmagań Milko Mazury MTB. Wielkie otwarcie siódmego sezonu nastąpi w Iławie, gdzie odbędzie się Wyścig Pięciu Jezior. Marka Milko jest sponsorem tytularnym wydarzenia, które składać się będzie z 10 etapów i zakończy się we wrześniu.
Milko Mazury MTB na stałe wpisało się do kalendarza najważniejszych kolarskich wydarzeń sportowych, odbywających się w północno-wschodniej części kraju. To najszybciej rozwijający się cykl wyścigów kolarstwa górskiego w Polsce. Staruje na południu Mazur – w Iławie, a następnie kolarze zagoszczą w Pieckach, Mrągowie, Mikołajkach, Pasymiu, Giżycku, Rynie, Kwidzynie, a sezon zakończy się wyścigiem w Starych Jabłonkach.

Czytaj więcej: Wielkie otwarcie Milko Mazury MTB

Śródbłonek naczyniowy – mamy go wszyscy, ale czy wiemy, gdzie?

Czwartek, 21 kwiecień 2022 10:58

Choć nazwa „śródbłonek” brzmi tajemniczo, tak naprawdę to narząd wydzielania wewnętrznego, wyściełający wszystkie naczynia krwionośne w naszym organizmie. Przez lata postrzegany był głównie jako bariera pomiędzy krwią a mięśniami gładkimi naczyń. Dziś wiadomo, że pełni niezwykle ważną funkcję w utrzymaniu równowagi całego organizmu. Zaburzenie jego działania ma wpływ na rozwój wielu chorób, dlatego powinniśmy wiedzieć, jak o niego zadbać.
Powtórka z biologii: czas start!
Śródbłonek naczyniowy to pojedyncza warstwa komórek wyściełająca wewnętrzne ściany naczyń. Jest największym gruczołem wydzielania wewnętrznego u ludzi – co ciekawe i zdumiewające, cała jego powierzchnia może mieć wielkość małego boiska piłkarskiego. Dlaczego jego prawidłowe funkcjonowanie jest tak istotne?
- Śródbłonek reguluje napięcie ścian naczyń krwionośnych i przepływ krwi przez naczynia, dzięki kontrolowanemu uwalnianiu wazodylatatorów (tlenek azotu NO i prostacyklina PGI2) oraz wazokonstyktorów (endoteliny i czynnik aktywujący płytki krwi). Zachowanie delikatnej równowagi pomiędzy nimi ma istotne znaczenie dla układu sercowo-naczyniowego – komentuje dr nauk chemicznych, Marzena Wieczorkowska, dyrektor ds. badań i rozwoju z łódzkiej firmy Pharmena.

Czytaj więcej: Śródbłonek naczyniowy – mamy go wszyscy, ale czy wiemy, gdzie?

Jesteśmy, by pomagać

Środa, 20 kwiecień 2022 14:41

bsa202204Białostockie Stowarzyszenie Alzheimerowskie działa w naszym regionie od 23 lat na rzecz rodzin i osób z problemem choroby Alzheimera oraz pokrewnych schorzeń otępiennych. O tej chorobie raczej się szepcze niż mówi, bo dla jednych jest to temat wstydliwy, a dla innych trudny emocjonalnie.
Statystycznie choroba otępienna typu alzheimerowskiego dotyka jednego na dziesięciu pacjentów po 65. roku życia oraz jednego na czterech pacjentów po 80. roku życia, jednak coraz częściej występuje również wśród osób młodszych. Ma ona charakter neurodegeneracyjny, czyli powoduje stopniowe zamieranie komórek mózgu. Jej główne symptomy to zmniejszająca się sprawność umysłowa, zaburzenia orientacji, deficyty pamięci, zmiany osobowościowe. W jej przebiegu można rozróżnić kilka etapów. Dla zobrazowania postępującej utraty zdolności poznawczych chorego, etapy te można porównać z okresami rozwoju umysłowego dziecka, tylko w odwrotnej kolejności.

Czytaj więcej: Jesteśmy, by pomagać

Dlaczego warto wybrać grill gazowy

Środa, 20 kwiecień 2022 14:20

Zastanawiając się nad sposobem grillowania, wiele osób w pierwszej kolejności pomyśli o tradycyjnym grillu węglowym. Jednak nowe rozwiązania, jakie pojawiły się na rynku, znacznie przyśpieszają oraz ułatwiają ten proces. Mowa o grillu gazowym.
Choć z grillami gazowymi wiąże się dużo stygmatów, to właśnie one są przyszłością. Dlaczego? Wyjaśniamy.
Łatwe rozpalanie
Na początek - rozpalanie. W przypadku grilla węglowego nie jest to takie proste. Po pierwsze zajmuje sporo czasu, a po drugie trudno kontrolować i utrzymywać stałą temperaturę. Ponowne rozpalenie także jest dość problematyczne. Grilla gazowego uruchamiamy natomiast w kilka chwil - dzięki zapalnikom w technologii easyboost. Nie tracimy zatem cennego czasu.
Zdrowo i smacznie
Najważniejsze jest jednak zdrowie. Grillując na węglu wdychamy szkodliwe substancje wydzielające się przy jego spalaniu. Pozostają one w potrawach, które później spożywamy. Spalanie gazu nie wydziela niebezpiecznych związków, czyniąc grill gazowy zdrowym wyborem.

Czytaj więcej: Dlaczego warto wybrać grill gazowy

Szybki kontakt

  • Adres: ul. Bema 11, lok. 80, II piętro
    15-369 Białystok
  • Tel: 85 745 42 72
Jesteś tutaj: Strona główna Aktualności