Zdrowy Białystok

Sobota, 07 12 03:32

Ostatnia modyfikacja:sobota, 7 12 2019

Otyłość to choroba, którą trzeba leczyć

Piątek, 06 grudzień 2019 11:52

Porozmawiajmy szczerze o otyłości 2Porozmawiajmy szczerze o otyłości – to kampania społeczno-edukacyjna, której celem jest zwiększenie świadomości społecznej na temat otyłości jako choroby przewlekłej i wymagającej leczenia. Organizatorem kampanii jest Polskie Towarzystwo Kardiodiabetologiczne.
Nadmierną masę ciała stwierdza się u trzech na pięciu dorosłych Polaków. Co czwarty choruje na otyłość. Według szacunków Narodowego Funduszu Zdrowia za 6 lat osób chorujących na otyłość będzie aż 30%. Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) uznaje otyłość za chorobę przewlekłą, tak samo jak nadciśnienie tętnicze, cukrzycę typu 2 czy przewlekłe choroby układu oddechowego. Mimo, że osoby chorujące na otyłość są wśród nas, dla społeczeństwa to wciąż temat tabu. Potrzebę edukacji potwierdzają opinie osób z otyłością zebrane w badaniu antropologicznym przeprowadzonym wśród polskich pacjentów.

Czytaj więcej: Otyłość to choroba, którą trzeba leczyć

Szklanka soku poprawia pamięć, koncentrację i spostrzegawczość

Piątek, 06 grudzień 2019 11:43

Zjawisko starzejącego się społeczeństwa widoczne jest w wielu państwach Europy, w tym także w Polsce. Wiąże się to z nowymi wyzwaniami ekonomicznymi, jak również społecznymi. Nie unikniemy upływu czasu, ale stosując odpowiednią dietę możemy mieć wpływ m.in. na stan zdrowia, a co za tym idzie jakość naszego życia. Dr Agnieszka Kozioł-Kozakowska dietetyk, Adiunkt w Klinice Pediatrii, Gastroenterologii i Żywienia UJ Collegium Medicum, komentuje ostatnie doniesienia naukowe i wyjaśnia, jaki wpływ na funkcje poznawcze ma właściwa dieta.
Jak wskazują ostatnie doniesienia naukowe – dieta zawierająca cytrusy ma korzystny wpływ na funkcje poznawcze, czyli zdolności do zapamiętywania, skupiania uwagi, logicznego myślenia i przetwarzania informacji. Wiadomo, że flawanony z cytrusów, tj. hesperydyna i naringenina, są w stanie przekroczyć barierę krew-mózg i zapobiegać uszkodzeniu komórek nerwowych. Metabolity flawonoidów znajdują się w najwyższych stężeniach w hipokampie, centrum pamięci mózgu i korze mózgowej, która odbiera i przetwarza informacje. Badania in vitro potwierdzają, że hesperydyna chroni przed uszkodzeniami neuronów spowodowanych stresem oksydacyjnym i hamuje śmierć komórek.

Czytaj więcej: Szklanka soku poprawia pamięć, koncentrację i spostrzegawczość

Czy Twoje dziecko jest widoczne na drodze po zmroku

Piątek, 06 grudzień 2019 11:40

Bezpieczeństwo na drodzeSzybko zapadający zmrok oraz często niesprzyjające warunki pogodowe w okresie jesienno-zimowym to czynniki, które sprawiają, że na drogach może być bardziej niebezpiecznie. Kierowcy powinni zachowywać szczególną ostrożność, jednak piesi również muszą zadbać o swoje bezpieczeństwo. Dotyczy to także najmłodszych – dzieci czerpią wzorce od osób dorosłych, więc warto zaszczepiać w nich prawidłowe zachowania na drodze już od najmłodszych lat.
- Noszenie elementów odblaskowych, szczególnie w okresie jesienno-zimowym, kiedy zmrok zapada szybciej, zwiększa bezpieczeństwo na drodze, nie tylko poza terenem zabudowanym, ale i w mieście, w miejscach słabo oświetlonych. Odblaski sprawiają, że pieszy jest widoczny z odległości co najmniej 150 m, które w wielu przypadkach są decydujące – dają kierowcy czas na reakcję. Kierujący jadący z prędkością 50 km/h pokonuje w jedną sekundę blisko 14 metrów.

Czytaj więcej: Czy Twoje dziecko jest widoczne na drodze po zmroku

Kalendarz warzyw i owoców na jesień i zimę

Czwartek, 28 listopad 2019 11:50

Warzywa owoce 115537937Owoce i warzywa to bogate źródło witamin i substancji mineralnych, dlatego należy spożywać je do każdego posiłku i pamiętać o nich bez względu na porę roku. Warto sięgać zwłaszcza po owoce i warzywa, które są w sezonie, bowiem właśnie wtedy są one najbardziej bogate w substancje odżywcze. Sprawdź, po które z nich najlepiej sięgać jesienią i zimą.
Brukselka – jest pełna dobroczynnych składników. Zawiera dużo błonnika oraz białka, dlatego m.in. poleca się ją wegetarianom. Powstała ze skrzyżowania jarmużu z kapustą głowiastą, a jej jadalna część wygląda jak malutka kapusta. Rośnie na wysokich łodygach, po ok. 80 sztuk na każdej. Brukselka jest także bogata w potas, który pomaga w prawidłowym funkcjonowaniu układu nerwowego, mięśni, a także pomaga w utrzymaniu prawidłowego ciśnienia krwi.
Burak – to popularne w Polsce warzywo korzeniowe, które ma wiele zastosowań kulinarnych. Surowego buraka wykorzystuje się do tłoczenia soku, którego spożywanie zgodnie z doniesieniami naukowymi zwiększa wydolność organizmu i działa krwiotwórczo. Burak od starożytności ceniony jest za swoje właściwości zdrowotne, obecnie coraz większym uznaniem cieszą się buraki kiszone w postaci zakwasu stanowiące naturalny probiotyk. Burak podobnie jak brukselka charakteryzuje się wysoka zawartością potasu, a dodatkowo jest źródłem folianów.

Czytaj więcej: Kalendarz warzyw i owoców na jesień i zimę

Skuteczne wsparcie jelit

Czwartek, 28 listopad 2019 10:05

gasreolax aranż 2Twój układ pokarmowy pracuje zbyt wolno? Dokuczają ci zaparcia? Przyczyna to najczęściej nieprawidłowa perystaltyka jelit. Tę przykrą dolegliwość możesz pokonać naturalnie. Często wystarczy zmiana diety i więcej ruchu, by poradzić sobie z problemem. Pomocne będą też preparaty, które w delikatny sposób poruszą jelita do działania, takie jak Gastrolax.
Podstawa to błonnik i woda!
Wprowadź do diety więcej produktów pobudzających perystaltykę jelit. Są to: warzywa i owoce, razowe pieczywo, kasze, produkty ze sfermentowanego mleka – zsiadłe, kefiry, jogurty. Ogranicz spożycie produktów spowalniających opróżnianie jelita – m.in. biały ryż, kasza manna, białe pieczywo, czerwone wino, czekolada.
Pij ok. 1,5 l wody dziennie. Jedną z przyczyn powstawania zaparć jest zbyt mała ilość wypitej wody. Kiedy nie pijesz Twój organizm broni się przed odwodnieniem. Najpierw sięga po wodę, która znajduje się w jelitach. Pozostawiając w nich suchą, zbitą i twardą masę, którą ty później nie jesteś w stanie bez bólu i problemów wydalić. Jak temu zaradzić? Pić, pić, i jeszcze raz pić!

Czytaj więcej: Skuteczne wsparcie jelit

Ruszyła tabelka świątecznych marzeń dzieci z domów dziecka

Poniedziałek, 25 listopad 2019 11:29

92d5fc51af7254e25207befb80402890Już po raz szósty Fundacja One Day będzie spełniać świąteczne marzenia dzieci z domów dziecka z całej Polski. W tym roku w znanej już tabelce marzeń znalazło się 650 pragnień dzieciaków. Pomóżmy spełnić te marzenia, a przede wszystkim pokażmy dzieciakom, że są ludzie, którzy o nich myślą i pamiętają. Dajmy im wiarę i nadzieję, że ich los nie jest nam obojętny. Wejdźmy na stronę https://www.oneday.com.pl/tabelka-marzen i spełnijmy jedno świąteczne marzenie.
Święta Bożego Narodzenia to najbardziej rodzinny czas w roku – pełen miłości, bliskości i radości. Atmosfera tych kilku dni jest niepowtarzalna, czekamy na nią cały rok. To wyjątkowy czas szczególnie dla najmłodszych, który maluje niezapomniane wspomnienia. Jednak nie wszystkie dzieci doświadczą rodzinnego ciepła, usiądą przy świątecznym stole i rozpakują świąteczne prezenty. Z myślą o tych dzieciach Fundacja One Day już po raz szósty stworzyła tabelkę marzeń.  Dzięki niej każdy z nas może stać się Świętym Mikołajem i razem z Fundacją One Day sprawić, by tegoroczne Święta stały się dla dzieci z domów dziecka równie magiczne jak nasze.
Fundacja One Day zadbała, aby podarowanie prezentu dziecku z domu dziecka było bardzo proste. Wystarczy wejść na stronę Fundacji, na której opublikowana jest tabelka marzeń i wybrać jedno, które chcemy spełnić (https://www.oneday.com.pl/tabelka-marzen). Zakup prezentu możemy połączyć z kupowaniem upominków dla naszych bliskich i wysłać go bezpośrednio do Fundacji. Nie mamy czasu na zakupy? Nic nie szkodzi – możemy zdecydować się na wykupienie cegiełki, która wspiera marzenia starszych dzieci (np. kurs na prawo jazdy). W ten sposób nie tylko spełnimy jedno marzenie, ale przede wszystkim damy jednemu dziecku wiarę, że ktoś o nim pamięta i nadzieję, że warto mieć marzenia.

Czytaj więcej: Ruszyła tabelka świątecznych marzeń dzieci z domów dziecka

Jesienny outfit Francuzek: na czym się wzorować?

Piątek, 08 listopad 2019 10:56


outfitCiepły sweter w stylu oversize, klasyczny trencz oraz jedwabny, elegancki szalik – to podstawa francuskiego stylu. Jeśli tej jesieni chcesz wyglądać jak prawdziwa paryżanka, zgodnie z filozofią „mniej znaczy więcej” postaw na bezpieczne ubrania w stylu basic. Przedstawiamy kilka pozycji, które tego sezonu z pewnością będą nosić Francuzki. Pójdziesz w ich ślady?
Sekret stylu Francuzek? Nowocześnie, ale z wyczuciem. Uniwersalnie, ale jakościowo – tak, by ubrania posłużyły Ci na kilka następnych sezonów. Jeśli podoba Ci się styl kobiet znad Sekwany, sprawdź jakie elementy garderoby powinnaś mieć w swojej szafie, by wyglądać nonszalancko i z klasą.

Czytaj więcej: Jesienny outfit Francuzek: na czym się wzorować?

Dlaczego nadajniki są groźne dla zdrowia?

Piątek, 08 listopad 2019 10:38

siec 5GJakie zagrożenie niosą za sobą nadajniki sieci 5G i mikrofalowe, a także linie wysokiego napięcia? Czym jest energia orgonowa, dzięki której możemy zniwelować skutki promieniowania z tych źródeł, a tym samym uniknąć problemów zdrowotnych?
Czym jest energia orgonowa?
Wilhelm Reich (1897-1957) wprowadził pojęcie „orgon” - oznaczające energię życia, która:
- wypełnia całą przestrzeń, jest obecna w całej żywej i nieożywionej naturze
- jest dla nas paliwem biologicznym, w naturalny sposób napędza wszystko co żywe, reguluje najważniejsze, podstawowe funkcje naturalne.
Organizm ludzki pobiera orgon:
- przez płuca z powietrza
- przez skórę z promieni słonecznych
- z pożywienia poprzez układ trawienny.

Czytaj więcej: Dlaczego nadajniki są groźne dla zdrowia?

Trwają zapisy do XII edycji programu „Kubusiowi Przyjaciele Natury”

Czwartek, 31 październik 2019 10:00

Dlaczego natura jest ważna? Jak segregować śmieci? Czy warto oszczędzać energię i wodę? Po co nam w diecie owoce i warzywa? – to tylko część pytań, na które dzieci poznają odpowiedź w ramach akcji „Kubusiowi Przyjaciele Natury”. Ten ogólnopolski program edukacyjny o tematyce ekologicznej jest organizowany już po raz 12. Dotychczas wzięły w nim udział ponad 4 miliony dzieci. Zgłoszenia przedszkoli oraz od bieżącego roku również szkół podstawowych (klasy I-III) do tegorocznej edycji „Kubusiowych Przyjaciół Natury” są przyjmowane do końca października 2019.
Edukacja ekologiczna to podstawa
Proekologiczne nawyki, kształtowane także dzięki działaniom edukacyjnym stały się koniecznością i drogą do zmiany naszych zachowań na bardziej przyjazne środowisku. Zmiana często zaczyna się od pojedynczego człowieka: segregacja śmieci, oszczędzanie wody czy zmniejszenie zanieczyszczenia powietrza dzięki korzystaniu z komunikacji, to pojedyncze czynności, które mają ogromne znaczenie, jeśli weźmiemy pod uwagę fakt, że na ziemi żyje ponad 7,5 miliarda ludzi.  Dlatego tak ważna jest edukacja obecnych i przyszłych pokoleń, oraz  dbanie, by nasze codzienne nawyki, wybory i zachowania sprzyjały środowisku. Troskę o naturę powinniśmy też zaszczepiać dzieciom, zwłaszcza, że są one ciekawe świata oraz wrażliwe na jego losy.

Czytaj więcej: Trwają zapisy do XII edycji programu „Kubusiowi Przyjaciele Natury”

Korzyści płynące z picia soku pomarańczowego

Czwartek, 31 październik 2019 09:56

Nowe doniesienia naukowe przedstawione podczas 13-ego Kongresu Federacji Europejskich Towarzystw Żywienia (FENS) potwierdzają, że spożywanie 100% soku pomarańczowego ma neutralny, a nawet pozytywny wpływ na organizm w kontekście otyłości i zdrowia układu krążenia. Hesperydyna, mało znany polifenol z cytrusów, obecny w 100% soku pomarańczowym, jest coraz częściej przedmiotem zainteresowań naukowców ze względu na wyniki badań wskazujące na jej korzystny wpływ na organizm.
Podczas 13-ego Kongresu Federacji Europejskich Towarzystw Żywienia (FENS), który odbył się 15-18 października w Dublinie zostały zaprezentowane wnioski, dotyczące 100% soku pomarańczowego jako ważnego źródła hesperydyny – naturalnego związku z owoców cytrusowych, który może pomóc w utrzymaniu prawidłowego ciśnienia krwi. Podczas konferencji zaprezentowano także wyniki innych badań, które wykazały, że wypicie szklanki soku pomarańczowego dziennie nie wpływa na zwiększenie masy ciała, pomimo obaw niektórych ekspertów.

Czytaj więcej: Korzyści płynące z picia soku pomarańczowego

Szybki kontakt

  • Adres: ul. Bema 11, lok. 80, II piętro
    15-369 Białystok
  • Tel: 85 745 42 72
Jesteś tutaj: Strona główna Aktualności