Zdrowy Białystok

Środa, 25 05 04:51

Ostatnia modyfikacja:środa, 25 05 2022

Polka u ginekologa

Środa, 11 maj 2022 10:06

raport polkaPolki nie są zbyt sumienne, jeśli chodzi o profilaktykę dotyczącą kobiecego zdrowia. Brakuje nam systematyczności, ale przede wszystkim świadomości, że badania profilaktyczne służą zachowaniu zdrowia. Regularnie (tzn. co najmniej raz do roku lub według zaleceń lekarza) ginekologa odwiedza 61% respondentek, natomiast aż 13 % w ogóle nie odwiedza tego specjalisty – wynika z raportu „Profilaktyka zdrowia kobiet” zrealizowanego wiosną 2022 r. dla Gedeon Richter Polska. Firma od kilku lat bada rozmaite aspekty zdrowia Polek, ponieważ to właśnie zdrowie kobiet jest w centrum jej zainteresowania.
Złoty standard - wizyta raz w roku
– Kluczem do zachowania kobiecego zdrowia są regularne wizyty u ginekologa, najlepiej raz w roku – mówi ginekolog dr n. med. Grzegorz Południewski. - Wówczas mamy możliwość uchwycenia nieprawidłowości, które mogą być początkiem poważnej choroby na wczesnym etapie, kiedy prawdopodobieństwo jej wyleczenia jest bardzo duże. To czas na omówienie badań profilaktycznych, rozmowę o antykoncepcji i planach macierzyńskich. Z regularnych porad ginekologa raz do roku korzysta jednak tylko 21% Polek. Co 4. chodzi do ginekologa raz na 3 lata, a 13% w ogóle nie odwiedza tego specjalisty. Pacjentki, które nie były u ginekologa przez kilka lub kilkanaście lat znacznie częściej, niż te, które badają się regularnie słyszą w gabinecie niekorzystne diagnozy, że choroba jest zaawansowana i wymaga ciężkiego, nierzadko okaleczającego leczenia.

Czytaj więcej: Polka u ginekologa

Tomograf czy rezonans?

Środa, 27 kwiecień 2022 14:54

Tomografia komputerowa i rezonans magnetyczny (RM, MRI) to jedne z najbardziej precyzyjnych badań diagnostycznych. Mają bardzo szerokie zastosowanie. Zlecają je lekarze niemal wszystkich specjalizacji. Oba też są mylone – pacjenci często nie rozróżniają tomografii i rezonansu, prawdopodobnie dlatego, że sprzęt diagnostyczny stosowany w obu przypadkach może wydawać się podobny. A różnic jest sporo – począwszy od sposobu badania, przez wskazania i przeciwskazania, aż do celu i czasu ich przeprowadzenia. Jak raz na zawsze zapamiętać czym się różni tomograf od rezonansu?
Tomografia komputerowa i rezonans magnetyczny to podstawa nowoczesnej i precyzyjnej diagnostyki. Dzięki nim lekarze diagnozują wiele różnych chorób, od urazów, stanów zapalnych po diagnostykę chorób nowotworowych. Kiedy lekarz zleca tomografię, a kiedy rezonans?

Czytaj więcej: Tomograf czy rezonans?

Zdrowy sen

Wtorek, 26 kwiecień 2022 16:01

oyono noc PL Front Dobra wiadomość dla osób mających kłopot z zasypianiem czy wybudzaniem się w nocy: ulgę przyniesie im Oyono® Noc suplement diety – innowacyjny produkt wspomagający zdrowy, regenerujący sen.
Nic tak nie obniża komfortu życia jak niewyspanie. Za krótki, rwany, płytki sen odbiera energię do działania i osłabia sprawność psychiczną i fizyczną. Po dłuższym czasie może też rzutować na zdrowie – obniżać odporność, wywoływać zaburzenia hormonalne, podnosić ciśnienie, poza tym wpływa na wzrost masy ciała. Jak pokazują badania, kłopoty ze snem ma już ponad połowa z nas, w większości kobiety. I aż 69% respondentów stosuje produkty wspomagające sen przynajmniej raz w tygodniu.

Czytaj więcej: Zdrowy sen

Badanie poziomu cukru nie musi kosztować dużo zdrowia

Czwartek, 21 kwiecień 2022 11:19

Wielu cukrzyków mierzy poziom glukozy znacznie rzadziej, niż wynika to z medycznych zaleceń. Powodów może być wiele – brak systematyczności, niepraktyczność lub niewygoda związana ze stosowaniem tradycyjnego glukometru, czy wreszcie stan wypalenia cukrzycowego. Mimo że na rynku są dostępne nowoczesne urządzenia półinwazyjne, które znacząco poprawiają jakość życia cukrzyków, dostęp do nich wciąż jest utrudniony, a tego typu rozwiązania nie zawsze podlegają refundacji. W efekcie sam koszt bezbolesnego pomiaru glukozy może wynosić nawet 1.000 złotych miesięcznie. Polski start-up GlucoActive chce zmienić tę sytuację.
Wielu cukrzyków nie jest świadomych tego, że codziennie powinni dokonywać serii pomiarów, aby monitorować stan swojego organizmu. Często skarżą się jednak na uciążliwości związane z codziennym nakłuwaniem palca i drobiazgowym, ręcznym prowadzeniem notatek z wynikami. Pominięcie kilku pomiarów wpływa jednak na rzetelność wyciąganych wniosków i może utrudniać leczenie.
Do popularyzacji tzw. półwinazyjnych lub bezinwazyjnych (a więc niewymagających ani nakłuwania palca, ani kontaktu z żadnym z płynów ustrojowych) metod pomiaru glukozy niezbędne jest wsparcie organów państwowych, aby były one dostępne dla jak najszerszego grona potrzebujących.

Czytaj więcej: Badanie poziomu cukru nie musi kosztować dużo zdrowia

Nowa pracownia MR w USK w Białymstoku

Środa, 20 kwiecień 2022 15:06

bioskaner202204logoBioSkaner

 

 

 

W połowie kwietnia br. w Uniwersyteckim Szpitalu Klinicznym w Białymstoku został oddany do użytku najnowocześniejszy rezonans magnetyczny w Polsce. Zgodnie z deklaracjami producenta, wiodącej na rynkach światowych firmy Siemens Healthineers, aparatu w takiej konfiguracji nie ma żadna inna placówka w naszym kraju.
Tym co wyróżnia 1,5 teslowy aparat MAGNETOM Sola z technologią BioMatrix są najnowszej generacji cewki BioMatrix, wykorzystanie algorytmów TurboSuite oraz wysoce specjalistycznych, opartych na sztucznej inteligencji rozwiązań Deep Resolve Gain i Deep Resolve Sharp. Należy podkreślić, że aparat ten może wykonać najbardziej skomplikowane i zaawansowane badania rezonansu magnetycznego. Biorąc pod uwagę fakt, że pracownia jest prowadzona przez Spółkę Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku pacjenci i naukowcy otrzymali do dyspozycji wspaniałe narzędzie, które podniesie jeszcze bardziej potencjał podlaskiej medycyny.

Czytaj więcej: Nowa pracownia MR w USK w Białymstoku

Kolonoskopia - w profilaktyce nowotworu jelita grubego

Środa, 20 kwiecień 2022 14:46

gastromed202204Rak jelita grubego jest drugim (po raku piersi i raku płuca) pod względem zachorowalności nowotworem złośliwym występującym wśród Polaków. I niestety jest ciągle zbyt późno wykrywany. Marzec jest miesiącem świadomości raka jelita grubego. Choć miesiąc ten mamy za sobą, na profilaktykę oraz edukację w tej kwestii nigdy nie jest za późno.
Na początek statystyki. Niestety – przerażające! Rocznie, w Europie diagnozuje się 400 tys. nowych zachorowań na raka jelita grubego, a ponad 200 tys. chorych umiera z powodu tej choroby. Jeśli chodzi o Polskę, to nowotwór jelita grubego rozpoznaje się co roku u ok. 19 tys. osób. To jeszcze nie wszystko! Pod względem efektów leczenia tej choroby, zajmujemy jedno z ostatnich miejsc w Europie. Tylko 13% naszego społeczeństwa ma świadomość zagrożenia rakiem jelita grubego. Ponad 80% nie ma pojęcia o badaniach przesiewowych oraz nie zgłasza dolegliwości lekarzowi. Powód? Aż 77% Polaków uważa tę chorobę za zbyt wstydliwą, by o niej mówić.

Czytaj więcej: Kolonoskopia - w profilaktyce nowotworu jelita grubego

Alergia - choroba XXI wieku

Środa, 13 kwiecień 2022 14:14

drrozanska202204Ponad 40% Polaków cierpi na choroby alergiczne, przy czym około 10% stanowią jej ciężkie postacie, jak astma, atopowe zapalenie skóry czy zapalenie alergiczne błony śluzowej nosa i zatok. Z każdym rokiem sytuacja będzie się pogarszać, na co wpływ ma zmieniające się środowisko naszego życia oraz pandemia SARS-CoV-2 i jej długofalowe skutki.
Ogromny dług zdrowotny, jaki zaciągnęliśmy w ciągu ostatnich dwóch lat, dotyczy również diagnozowania i leczenia schorzeń alergicznych, których szybki rozwój związany jest m.in. z przymusową izolacją, lockdownem, zdalnym nauczaniem i brakiem aktywności fizycznej. Dług ten będziemy spłacać przez dziesiątki lat. Na to wszystko nakłada się najbardziej zanieczyszczone powietrze w Europie, a przecież człowiek wdycha dziennie prawie 10 tys. litrów powietrza. Według ekspertów oddychanie tak fatalnym powietrzem w naszym kraju skraca życie przeciętnego Polaka średnio o pięć lat, a prognoza dla pacjentów cierpiących na choroby alergiczne jest jeszcze gorsza.
Wiosną, gdy drzewa i trawy zaczynają pylić, najbardziej doskwiera alergia wziewna. Czynniki uczulające dostają się do organizmu człowieka z każdym oddechem – przez nos, usta czy spojówki oczu. Ten typ alergii najczęściej powodują pyłki roślin, ale wywołany może być również przez inne obecne w powietrzu alergeny - przykładem jest alergia na roztocza kurzu domowego lub alergeny zwierząt domowych.
- W diagnostyce chorób alergicznych wykorzystuje się przede wszystkim testy alergiczne, skórne lub śródskórne, badanie stężenia przeciwciał IgE w surowicy krwi oraz badania dodatkowe, wykonywane w celu wykluczenia innych chorób, na przykład dermatologicznych, laryngologicznych czy pulmonologicznych. Z kolei w przypadku astmy oskrzelowej jednym z badań umożliwiającym jej rozpoznanie jest spirometria – mówi dr n. med. Małgorzata Różańska, specjalista alergolog z Lekarskiej Specjalistycznej Spółdzielni Pracy Eskulap w Białymstoku.

Czytaj więcej: Alergia - choroba XXI wieku

Mgła mózgowa, problemy z koncentracją? Jak walczyć ze skutkami COVID-19?

Środa, 06 kwiecień 2022 11:45

m.chudzikRozkojarzenie, zapominanie słów, luki w pamięci – to główne objawy tzw. „mgły covidowej”, będącej częstym i długotrwałym powikłaniem po COVID-19. Choć liczba zachorowań stale maleje, to osób zmagających się z uciążliwymi skutkami po zakażeniu SARS-Cov-2  nie ubywa, bo mimo że infekcja zazwyczaj trwa kilka dni – jej skutki pozostają z nami znacznie dłużej. Jak temu zaradzić?
Konsekwencje COVID-19 to najczęściej bóle mięśni, nadmierne zmęczenie i osłabienie organizmu. Niektórzy pacjenci skarżą się na wypadanie włosów, które po chorobie zaczynają wychodzić niemal garściami, inni narzekają na problemy z pamięcią i koncentracją. Jak poradzić sobie z mgłą covidową i wesprzeć działanie mózgu?
Gdy trudno się skupić
Choć określenie „mgła covidowa” nie jest terminem stricte medycznym, doskonale wiemy co oznacza. W praktyce jest to szereg zaburzeń o podłożu neurologicznym – począwszy od zaburzeń pamięci, przez rozkojarzenie, spowolnienie myślenia, poczucie mentalnego rozbicia. Objawia się to zapominaniem najprostszych słów, myleniem nazw, imion. Ozdrowieńcy odczuwają te problemy zarówno w pracy, jak i życiu osobistym. Taki stan może trwać od kilku tygodni, do nawet kilku miesięcy po przechorowaniu COVID-19. Istnieją jednak sposoby na wsparcie działania mózgu, które pozwolą na przyspieszenie okresu rekonwalescencji.

Czytaj więcej: Mgła mózgowa, problemy z koncentracją? Jak walczyć ze skutkami COVID-19?

Pracownia BioSkaner zaprasza do nowych poradni

Środa, 16 luty 2022 12:05

poradnia202202

logoBioSkaner

Odpowiadając na potrzeby pacjentów Pracownia BioSkaner, prowadzona przez Laboratorium Obrazowania Molekularnego i Rozwoju Technologii Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku, otworzyła dwie nowe poradnie - onkologiczną oraz medycyny nuklearnej.

Białostocka Pracownia BioSkaner dysponuje najnowocześniejszym w Polsce aparatem diagnostycznym Biograph™ mMR, firmy Siemens, którym wykonuje się wysokospecjalistyczne badania PET/MR, czyli dwa w jednym. Oprócz klasycznego badania PET, pacjent otrzymuje wysokiej jakości badanie rezonansu magnetycznego. Wykonane jednoczasowo pozwalają na wykrycie zmian, które nie byłyby widoczne przy wykorzystaniu jednej techniki.
Kompleksowa diagnostyka onkologiczna
PET/MR wykorzystywany jest w wielu schorzeniach, ale przede wszystkim w diagnozowaniu chorób nowotworowych, dlatego też w Pracowni BioSkaner otwarte zostały dwie nowe poradnie - onkologiczna i medycyny nuklearnej.
- Zdecydowaliśmy się rozszerzyć naszą ofertę o poradnie. Często pacjenci chcą skonsultować otrzymane wyniki badań, chcą uzyskać informacje jakie kolejne kroki należałoby poczynić i jakie diagnostyczne narzędzia mają do dyspozycji. Tu wkraczają nasi medycy nuklearni, którzy pomagają i podpowiadają najlepszą ścieżkę diagnostyczną. Nasi pacjenci wracają do nas wielokrotnie, konsultując kolejne otrzymane wyniki tak, aby mieć pewność, że proces terapeutyczny przebiega prawidłowo – mówi Daniel Górski, dyrektor zarządzający LOMiRT UMB.

Czytaj więcej: Pracownia BioSkaner zaprasza do nowych poradni

Radiosynowektomia – znakomitą alternatywą dla operacji

Środa, 16 luty 2022 12:00

radio202202

logoBioSkaner

Znajdująca się w Białostockim Parku Naukowo-Technologicznym Pracownia BioSkaner nawiązała współpracę z doświadczonymi lekarzami – ortopedami oraz specjalistami medycyny nuklearnej i rozszerzyła zakres swoich usług. Już teraz oferuje ambulatoryjny zabieg radiosynowektomii.

Radiosynowektomia (RSO, RS) to zabieg polegający na zniszczeniu zapalnie zmienionej błony maziowej stawu za pomocą promieniowania emitowanego przez radiofarmaceutyki, czyli leki zawierające odpowiedni radioizotop. W zależności od rodzaju stawu stosuje się inny izotop - 90-Y lub 186-Ren, które podawane są dostawowo pod kontrolą USG.
RSO jest skuteczną metodą terapeutyczną artropatii z towarzyszącym wysiękiem i/lub bólem stawów opornych na leczenie. Pozwala na złagodzenie objawów choroby i daje możliwość uniknięcia inwazyjnych zabiegów oraz operacji.
Korzyści z zabiegu
Głównymi korzyściami z przeprowadzenia zabiegu są: poprawa jakości życia poprzez złagodzenie lub całkowite wyeliminowanie bólu stawów oraz możliwość wyleczenia nieinfekcyjnych stanów zapalnych stawów bez konieczności przeprowadzania operacji chirurgicznych. Istotną zaletą jest także krótka rekonwalescencja - unieruchomienie stawu trwa jedynie 48 h. Efekt terapeutyczny osiągany jest po kilku tygodniach od podania izotopu.

Czytaj więcej: Radiosynowektomia – znakomitą alternatywą dla operacji

Szybki kontakt

  • Adres: ul. Bema 11, lok. 80, II piętro
    15-369 Białystok
  • Tel: 85 745 42 72
Jesteś tutaj: Strona główna Medycyna