Zdrowy Białystok

Piątek, 22 09 15:52

Ostatnia modyfikacja:piątek, 22 09 2023

Czynniki powodujące suchość i pieczenie oczu

Czwartek, 20 kwiecień 2023 10:49

Od przebudzenia, aż do momentu zasypiania, nasze oczy wykonują nieustanną pracę. Ich zmęczenie, suchość, pieczenie i swędzenie często traktujemy jak coś normalnego, a przecież do każdego nieprzyjemnego objawu powinniśmy podchodzić poważnie. Nasze oczy mogą być bardziej wypoczęte, musimy tylko wiedzieć jak poprawnie o nie zadbać. Przedstawiamy sześć czynników, powodujących suchość i pieczenie oczu, których wyeliminowanie pomoże poradzić sobie z uczuciem dyskomfortu.
1. Długotrwałe narażanie wzroku na niebieskie światło
Spędzanie czasu przed ekranem komputera, smartfona czy telewizora to jeden z najbardziej powszechnych czynników, wpływających na niekorzystną kondycję naszych oczu. Według raportu „Godzina dla Oka” przed komputerem spędzamy średnio 10 godzin dziennie, a osoby, pracujące w biurze – aż 12. Dodatkowo nasz wolny czas zdominowany jest przez oglądanie seriali, przeglądanie mediów społecznościowych czy granie na konsoli. W konsekwencji, nasze oczy zamiast odpoczywać – podejmują kolejne wyzwania.
Niebieskie światło wpływa bardzo niekorzystnie na oczy, dlatego jeśli na co dzień pracujemy w towarzystwie ekranów, zadbajmy, by po powrocie do domu dać nieco odpocząć swoim oczom. Może dobrą propozycją będzie zabranie domowników na spacer do parku lub wspólne granie w planszówki? Starajmy się znaleźć choć godzinę, którą spędzimy z dala od ekranów smartfonów i komputerów. Pamiętajmy też, by w pracy robić sobie systematyczne przerwy od patrzenia w monitor. Według zasad BHP na każdą godzinę pracy przy komputerze rekomenduje się pięć minut przerwy.

Czytaj więcej: Czynniki powodujące suchość i pieczenie oczu

Bezdech senny

Środa, 19 kwiecień 2023 09:54

bezdechsenny202304Stale odczuwasz senność, zmęczenie, a partner twierdzi, że mocno chrapiesz? Być może jest to objaw obturacyjnego bezdechu sennego – warto to sprawdzić.
Bezdech senny to stan podczas snu, który prowadzi do zablokowania górnych dróg oddechowych lub ustania wentylacji płuc na dłużej niż 10 sek. Prowadzi to do zmniejszania stężenia tlenu we krwi, co w konsekwencji pobudza pracę mięśni oddechowych, która powoduje wybudzenie. Szacuje się, że wśród populacji światowej problem ten może dotyczyć ok. 25% mężczyzn oraz ok. 11% kobiet.
Czym skutkuje bezdech senny
Przede wszystkim nieświadomym wybudzaniem się ze snu, na kilka sekund, aby odzyskać normalny oddech. Tych wybudzeń może być nawet kilkanaście w ciągu całego snu, co znacznie wpływa na pogorszenie jego komfortu oraz na obniżoną koncentrację, zmęczenie i nadmierną senność w trakcie dnia.
Jak zdiagnozować i leczyć bezdech senny
Wywiad przeprowadzony przez lekarza pulmonologa oraz wykonanie badania polisomnograficznego (pozwala ocenić poszczególne stadia snu, poziom tlenu we krwi, wzorzec oddychania, czynność serca oraz reakcje fizjologiczne organizmu) określą czy jest to obturacyjny bezdech senny. Jeżeli diagnoza się potwierdzi, lekarz zaleci spanie w aparacie do leczenia bezdechu sennego, który jest najbardziej skuteczną metodą walki z tą przypadłością.

Czytaj więcej: Bezdech senny

Rak jelita grubego – objawy, przyczyny, diagnostyka

Środa, 19 kwiecień 2023 09:50

Marzec jest miesiącem Świadomości Raka Jelita Grubego. Jednak warto mówić o nim także w kolejnych miesiącach, gdyż jest on trzecim co do częstości występowania nowotworem złośliwym u mężczyzn i drugim, na który chorują kobiety.
Rak jelita grubego jest jednym z najbardziej podstępnych nowotworów, ponieważ może rozwijać się przez wiele lat nie dając żadnych objawów, co sprawia, że często chorzy zgłaszają się do lekarza zbyt późno.
Do grupy nowotworów jelita grubego zalicza się nowotwory okrężnicy, zgięcia esiczo-odbytniczego oraz odbytnicy. Należy wyodrębnić dwie grupy nowotworów jelita grubego: sporadyczne - niezwiązane z obciążeniem genetycznym oraz rodzinne - będące następstwem zmian zachodzących w genomie komórki, dotyczące mutacji w genach hMSH, hMLH1, PMS1 oraz w genach odpowiedzialnych za naprawę uszkodzonego DNA.
Zwiększone ryzyko zachorowania na nowotwory jelita grubego dotyczy zarówno osób w rodzinach, w których występowała ta choroba, ale również osób chorujących na chorobę Leśniowskiego-Crohna, wrzodziejące zapalenie jelit, z polipami w jelicie grubym, a także osób otyłych i palących papierosy.
Do najczęstszych objawów nowotworów jelita grubego należą: różnego rodzaju bóle brzucha, ogólne osłabienie, zmiana rytmu wypróżnień, krew w stolcu, niedokrwistość bez innych objawów ze strony przewodu pokarmowego, a także utrata masy ciała.

Czytaj więcej: Rak jelita grubego – objawy, przyczyny, diagnostyka

(R)ewolucja w psychiatrii

Środa, 19 kwiecień 2023 09:49

revit19042023Ciężkie kryzysy psychiczne dotykają wielu osób. Konfrontacja ze stresem w chorobie, po stracie pracy, doświadczeniu pandemii i wojny są czynnikami, które sprzyjają wystąpieniu kryzysu psychicznego – mówi Piotr Kononiuk, lekarz psychiatra, koordynator Zespołu Leczenia Środowiskowego przy CZP Revit w Białymstoku.
Współcześnie najlepszym podejściem w rozwiązywaniu problemów psychicznych jest psychiatria środowiskowa. Zakłada ona, że człowiek doświadczający kryzysu - o ile to możliwe - powinien być leczony w otoczeniu bliskich, a nie w szpitalu. Doświadczenia depresji, otępienia, schizofrenii, choroby afektywnej, myśli samobójczych to ogromne cierpienie, niesprawność, niemoc, przeżywane wewnętrznie przez osobę chorą, zakłócające relacje z bliskimi i otoczeniem. Od 1 stycznia br., w ramach CZP Revit, działa Zespół Leczenia Środowiskowego (ZLŚ). W swojej ofercie ma leczenie i opiekę domową - dostępną, szybką, bez konieczności hospitalizacji, włączającą w pomoc bliskich. Podstawową formą kontaktu są wizyty domowe. By móc skorzystać z pomocy ZLŚ nie jest potrzebne skierowanie. W skład ZLŚ wchodzą psychiatrzy, terapeuci środowiskowi, psycholodzy, asystenci zdrowienia, pracownicy socjalni.
- CZP Revit to coś więcej niż tylko leczenie farmakologiczne – to holistyczne podejście do pacjenta. Osoba zajmująca się profesjonalnie opieką nad przewlekle chorymi psychicznie orientuje się w takich zagadnieniach jak farmakoterapia, psychoterapia, terapia rodzin, rehabilitacja psychospołeczna i zawodowa. Pracownicy w sposób różnorodny i zintegrowany wspierają swoich podopiecznych - mówi Piotr Kononiuk.
ZLŚ obejmuje świadczeniami zdrowotnymi pacjentów (w ich miejscu zamieszkania), którzy mają problemy w codziennym funkcjonowaniu i nie są zdolni zjawić się osobiście w placówce. Dla osoby chorującej ważne jest, iż pozostaje ona w swoim środowisku rodzinnym, które daje jej poczucie bezpieczeństwa. Pozwala to również w wielu przypadkach na pogodzenie terapii z pracą lub nauką, co byłoby niemożliwe w przypadku pobytu w szpitalu. Zespół w udzielaniu świadczeń współpracuje zarówno z podstawową opieką zdrowotną, jak i instytucjami działającymi na polu pomocy społecznej.

Czytaj więcej: (R)ewolucja w psychiatrii

Diagnostyka chorób naczyniowych

Środa, 19 kwiecień 2023 09:43

„Złotym standardem” w diagnostyce chorób naczyń krwionośnych jest angiografia cewnikowa polegająca na wprowadzeniu do tętnicy cewnika i podaniu środka kontrastowego. Jest to jednak badanie inwazyjne, obciążone ryzykiem powikłań i wymagające pobytu w szpitalu. Dlatego obecnie podstawową techniką diagnostyczną w chorobach naczyń jest angiografia tomografii komputerowej, tzw. angio-TK.
Angio-TK jest metodą obrazowania naczyń na podstawie badania TK, po dożylnym podaniu środka kontrastowego ze strzykawki automatycznej, w tzw. bolusie. Jest to badanie znacznie mniej inwazyjne niż angiografia cewnikowa (cyfrowa angiografia subtrakcyjna - CAS), która jest obecnie wykorzystywana głównie jako metoda terapeutyczna, do przeprowadzania zabiegów naczyniowych, np. poszerzania tętnic, zakładania stentów naczyniowych lub embolizacji tętniaków.
O ile badanie angio-TK wymaga dożylnego podania jodowego środka kontrastowego, to ta droga podania jest znacznie bezpieczniejsza niż dotętnicza (jak w przypadku CAS), gdyż wiąże się z niewielkim odsetkiem powikłań. Taki sposób badania umożliwia też jego bezpieczne wykonywanie w warunkach ambulatoryjnych.
Dzięki obecności kontrastu w naczyniach, badanie angio-TK umożliwia precyzyjną ocenę anomalii naczyniowych - tętniaków, malformacji naczyniowych i bogato unaczynionych guzów. Jest również bardzo dokładną metodą oceny zwężeń naczyń i ich niedrożności. Jest na tyle dokładne, że z reguły można zakończyć na nim proces diagnostyczny i na jego podstawie wybrać metodę leczenia. Do głównych zalet badania angio-TK należy zaliczyć także: małą inwazyjność oraz krótki czas badania, możliwość otrzymania przestrzennego obrazu naczyń w dowolnej projekcji, możliwość oceny innych narządów w zakresie badania (np. podczas angio-TK jamy brzusznej można ocenić nie tylko naczynia tego obszaru, ale też wszystkie narządy jamy brzusznej). Do ograniczeń badania należy obciążenie promieniowaniem jonizującym, dlatego ważne jest przestrzeganie odpowiednich wskazań, ze szczególnym uwzględnieniem badań dzieci. Jednak nowoczesne skanery TK zapewniają optymalizację dawki promieniowania, którego wartości nie stwarzają zagrożenia dla zdrowia.

Czytaj więcej: Diagnostyka chorób naczyniowych

USG stawów biodrowych u niemowląt

Środa, 19 kwiecień 2023 09:40

ultramedusgstawowbiodrW ofercie białostockich gabinetów USG Ultramed pojawiły się dwa nowe badania. Pierwsze to echo serca u dzieci, drugie - USG stawów biodrowych niemowląt. O szczegółach tego drugiego opowie dr Radosław Bobrowski, właściciel Ultramedu.
USG stawów biodrowych u niemowląt (badanie preluksacyjne) jest nieinwazyjną, łatwo dostępną i szybką metodą obrazowej oceny jamy stawu biodrowego i okolicznych tkanek miękkich. Ma ono za zadanie wykrycie ewentualnego występowania dysplazji stawów biodrowych. Badanie powinno być wykonane w 6. tygodniu życia dziecka i nie później niż po ukończeniu przez nie 12 tygodni.
- USG stawów biodrowych u dzieci polega na ocenie elementów kostnych i stawowych oraz daje informację o ułożeniu głowy kości udowej względem panewki. Jest badaniem niezwykle istotnym, gdyż umożliwia wczesną diagnozę ewentualnej wady wrodzonej, a w przypadku jej występowania szybkie wdrożenie odpowiedniego leczenia lub rehabilitację. Badanie pozwala także na ocenę stopnia nasilenia wady – mówi dr Radosław Bobrowski, właściciel gabinetów USG Ultramed w Białymstoku.
Wczesne wykrycie dysplazji stawów biodrowych umożliwia jej całkowite wyleczenie i może nie pozostawić żadnych śladów w rozwoju dziecka. Zbyt późne wykrycie wady przyczynia się niestety do wydłużenia procesu leczenia i niekiedy może prowadzić do dużych problemów z chodzeniem spowodowanych bólem biodra, a nawet do niepełnosprawności dziecka.
- W czasie badania specjalista ocenia kąty określające ustawienie tzw. dachu kostnego i chrzęstnego, jądro kostnienia głowy kości udowej, stopień wykształcenia panewki oraz położenie głowy kości udowej – tłumaczy doktor Bobrowski.

Czytaj więcej: USG stawów biodrowych u niemowląt

Cyfrowe zmęczenie wzroku

Środa, 19 kwiecień 2023 09:37

cyfrowe zmeczenie wzrokuUrządzenia cyfrowe są obecnie częścią naszego codziennego życia. Zdecydowana większość ludzi spędza dwie lub więcej godzin dziennie przed ekranem telefonu, tabletu czy komputera. Tak duża ilość pracy na bliskich odległościach jest istotnym czynnikiem ryzyka powstawania i rozwoju krótkowzroczności oraz cyfrowego zmęczenia wzroku.
W ciągu ostatnich lat specjaliści odnotowują wysoki wzrost liczby osób krótkowzrocznych wśród dzieci i młodzieży. Im wcześniej pojawia się ta wada wzroku, tym statystycznie dłuższy jest czas, w którym osiąga coraz wyższe wartości. Oprócz tej - można powiedzieć - prawdziwej epidemii krótkowzroczności, specjaliści diagnozują nową przypadłość, którą jest cyfrowe zmęczenie wzroku. Jest to dyskomfort oczu odczuwany, gdy patrzymy z bliskiej odległości na monitory urządzeń elektronicznych takich jak komputery, telefony, e-booki czy tablety, przez dwie lub więcej godzin. Poziom dyskomfortu często wzrasta wraz z intensywnością korzystania z ekranu. Samo zmęczenie oczu nie jest jedynym objawem cyfrowego zmęczenia wzroku. Często towarzyszą mu bóle oczu i głowy, ból pleców, ramion i szyi, suchość oczu czy niewyraźne widzenie.
Istnieje cały szereg czynników, które prowadzą do cyfrowego zmęczenia wzroku. Jedne z najistotniejszych to: złe oświetlenie, odblaski na ekranie, niewłaściwe odległości patrzenia (zazwyczaj za blisko), zła pozycja siedzenia podczas pracy ale też nieskorygowane wady wzroku. Badania zwracają także uwagę na światło niebieskie, czyli część widma światła widzialnego o bardzo krótkiej długości fali elektromagnetycznej – znajdującej się zaraz za promieniowaniem ultrafioletowym. Duża ekspozycja na światło niebieskie może być czynnikiem ryzyka rozwoju zaćmy czy zwyrodnienia plamki żółtej (AMD). Ponadto pracując przed monitorami dużo rzadziej mrugamy, co doprowadza do przerwania filmu łzowego, wysusza oko a nawet powoduje swędzenie i pieczenie. Film łzowy osób pracujących przy komputerze, cierpiących na cyfrowe zmęczenie wzroku wykazuje analogiczne zmiany jak u osób z chorobą suchego oka.

Czytaj więcej: Cyfrowe zmęczenie wzroku

Zdrowie w oleju. Ojeju!

Środa, 19 kwiecień 2023 09:33

cudolejePoczątkowo tłoczyła oleje na potrzeby własne oraz dla znajomych. Z czasem zajęła się tym na szerszą skalę. Obecnie prowadzi sklep, w którym sprzedaje własne produkty. Przedstawiam Agnieszką Nikiciuk, właścicielkę tłoczni Cud-Oleje, która o zdrowotnych właściwościach zimnotłoczonych olejów wie wszystko i chętnie dzieli się tą wiedzą z innymi.
Marzena Bęcłowicz: Czym różnią się oleje tłoczone na zimno od rafinowanych?
Agnieszka Nikiciuk: Oleje te powstają w wyniku różnych procesów obróbki nasion. Podstawową różnicą w ich produkcji jest temperatura oraz brak dodatków chemicznych przy ich wytwarzaniu. Tłoczone na zimno pozyskiwane są w temperaturze nieprzekraczającej 40 st. C., natomiast rafinowane tłoczy się w wysokiej temperaturze, a otrzymany produkt oczyszcza. Niska temperatura tłoczenia pozwala na zachowanie wszystkich wartości, które są w ziarnach. Poza tym oleje niepoddane oczyszczaniu zawierają tzw. substancje towarzyszące – woski, chlorofil, elementy roślin. Jedynym minusem jest to, że należy je spożyć w ciągu kilku tygodni, bo to właśnie wtedy mają najcenniejsze wartości zdrowotne.
MB: Skoro wspomniała Pani o wartościach zdrowotnych rozwińmy temat.
AN: Moje oleje nie zawierają żadnych dodatków ani środków konserwujących. Mają naturalny, intensywny smak i zapach. Są gęste, bardziej mętne i przede wszystkim bogate w kwasy tłuszczowe omega – 3, 6, 9, witaminy E, A, D, K, składniki mineralne oraz inne pro zdrowotne związki. Ziarna, z których tłoczę oleje, są najwyższej jakości i w większości pochodzą od polskich producentów. Bezpośrednio po wytłoczeniu olej zlewam do ciemnych butelek i przechowuję w lodówce. Jednak w większości tłoczę oleje na zamówienie – wtedy są najwartościowsze, bo świeże. Ich odbiór możliwy jest tego samego lub następnego dnia.

Czytaj więcej: Zdrowie w oleju. Ojeju!

CZP Revit - dbamy o zdrowie psychiczne

Środa, 22 luty 2023 11:30

czprevitLeczenie psychiatryczne zmienia się z izolacyjnego na środowiskowe. Ma to też miejsce w naszym mieście, gdzie w ramach pilotażu Narodowego Programu Ochrony Zdrowia Psychicznego powstało Centrum Zdrowia Psychicznego Revit.
Centrum Zdrowia Psychicznego Revit to miejsce, w którym pełnoletni mieszkańcy Białegostoku otrzymać mogą szybką, bezpłatną pomoc psychologiczną - bez skierowania i bez zapisywania się na wizytę, i co ważne przez całą dobę, siedem dni w tygodniu. Istotną nowością jest również to, iż osoba zgłaszająca się do Centrum Zdrowia Psychicznego w pierwszej kolejności trafi nie do rejestracji, a do Punktu Zgłoszeniowo-Koordynacyjnego, w którym czeka profesjonalista (psycholog, pielęgniarka psychiatryczna lub psychiatra). Po dokonaniu oceny potrzeb ustali on wstępny plan pomocy oraz terminy jej udzielenia. Pomoc w przypadkach pilnych jest udzielana nie później niż w ciągu 72 godz. Mogą to być regularne wizyty u psychiatry, psychoterapia indywidualna lub grupowa, pobyt na oddziale dziennym, leczenie domowe oparte na wizytach w domu pacjenta i terapeutycznej pracy z nim i jego rodziną. W przypadkach nagłych, wymagających hospitalizacji, Centrum proponuje opiekę całodobową w szpitalu, z którym współpracuje. Pomoc dostosowana jest do potrzeb osoby zgłaszającej się i jest bardzo zindywidualizowana.

Czytaj więcej: CZP Revit - dbamy o zdrowie psychiczne

Diagnostyka SIBO i IMO

Środa, 22 luty 2023 11:16

gastromed test w mJeśli dokuczają ci niecharakterystyczne dolegliwości ze strony układu pokarmowego, zdecyduj się na wykonanie wodorowo-metanowego testu oddechowego. Te proste, bezbolesne i bezpieczne badanie umożliwi ci znalezienie przyczyn zaburzeń trawiennych i ułatwi ich leczenie.
- Wodorowo-metanowy test oddechowy wykonuje się w diagnostyce SIBO oraz IMO. SIBO (small intestine bacterial overgrowth) charakteryzuje się nieprawidłową i nadmierną ilością bakterii bytujących w jelicie cienkim. IMO (intestinal methanogen overgrowth) związane jest z nadmiernym przerostem metanogenów (mikroorganizmów produkujących metan) w jelicie cienkim i grubym. Obie te przypadłości mają podobne objawy. W przypadku SIBO są to przede wszystkim przewlekłe biegunki (wodniste lub tłuszczowe – takie, które trudno spłukać w toalecie) i skłonność do luźnych stolców, ale także wzdęcia i bóle brzucha czy uczucie pełności w jamie brzusznej. Zdarzają się też bóle głowy, zmęczenie, niedokrwistość czy nawet problemy psychiczne. IMO charakteryzują zaparcia, wzdęcia brzucha, spowolnienie perystaltyki, skłonność do otyłości, niekiedy spowolnienie tętna - mówi dr n. med. Marta Stachurska, gastroenterolog z białostockiego Centrum Gastroenterologii Gastromed.
Wodorowo-metanowy test oddechowy to badanie, które do swojej oferty wprowadzili specjaliści z Centrum Gastroenterologii Gastromed w Białymstoku. Dotychczas dysponowali oni analizatorem umożliwiającym rozpoznanie SIBO, mierzącym poziom wodoru w wydychanym powietrzu, tzw. wodorowym testem oddechowym (WTO). Teraz są jedyną placówką w naszym regionie, która posiada także urządzenie, za pomocą którego można wykonać pomiar zarówno wodoru, jak i metanu w wydychanym powietrzu. Jest to znacznie dokładniejsze narzędzie diagnostyczne. Dlaczego? Wyjaśnia to dr n. med. Maciej Kralisz, gastroenterolog z Gastromedu.
- Sprawdzenie obecności metanu w wydychanym powietrzu jest tak samo istotne, jak sprawdzenie obecności wodoru. Wodór wytwarzany jest podczas rozkładu cukrów przez bakterie obecne w jelicie cienkim i grubym. Metan „produkowany” jest z kolei przez mikroorganizmy, tzw. archeony, odpowiedzialne za występowanie przerostu mikrobioty. U blisko 30% ludzi mikroorganizmy zasiedlające jelita produkują tylko metan, lub metan i wodór. Zatem u takich osób test wodorowy nie wykryje nieprawidłowości wynikających z rozrostu metanogenów w jelitach. Dodatkowo, jeden z mikroorganizmów produkujących metan „żywi” się właśnie wodorem. Dlatego też u niektórych osób z przerostem metanowym test wodorowy wykaże niski poziom wodoru, co nie będzie faktycznym odzwierciedleniem jego niskiej produkcji przez bakterie w jelitach. W takiej sytuacji otrzymamy fałszywie negatywny wynik badania – tłumaczy specjalista.

Czytaj więcej: Diagnostyka SIBO i IMO

Szybki kontakt

  • Adres: ul. Bema 11, lok. 80, II piętro
    15-369 Białystok
  • Tel: 85 745 42 72
Jesteś tutaj: Strona główna Medycyna