Zdrowy Białystok

Piątek, 17 08 10:03

Ostatnia modyfikacja:piątek, 17 08 2018

Jak dbać o zęby z aparatem ortodontycznym

Czwartek, 09 sierpień 2018 17:11

dziecko aparat ortodontycznyCoraz więcej osób jest świadomych, że równy zgryz to nie tylko kwestia estetyczna, ale przede wszystkim zdrowotna. Dlatego aparaty ortodontyczne są coraz częściej noszone, również przez dzieci. Jednak założenie aparatu to tylko pierwszy krok do pięknego uśmiechu. Szczególnie ważna staje się w tym momencie właściwa higiena jamy ustnej. Ekspert radzi, jak dbać o zęby z aparatem ortodontycznym, aby móc cieszyć się pięknym i zdrowym uśmiechem.
Dlaczego zęby z aparatem ortodontycznym są bardziej podatne na powstawanie nowych ubytków?

Czytaj więcej: Jak dbać o zęby z aparatem ortodontycznym

Wróć do zdrowia z MD Care

Środa, 08 sierpień 2018 10:04

osrodek rehabilitacji po udarzeMiejsce, które chcę zaprezentować powstało z myślą o pacjentach potrzebujących specjalistycznej, szerokorozumianej rehabilitacji neurologicznej, powypadkowej, bądź ogólnousprawniającej. Świadczy również usługi z zakresu opieki długoterminowej oraz profilaktyki i leczenia zaburzeń psychicznych. Przedstawiam Centrum Rehabilitacji i Adaptacji NZOZ MD Care. Ono jest po to, by pomagać.
Centrum Rehabilitacji i Adaptacji to ośrodek, którego działanie ukierunkowane jest na poprawę zdrowia i jakości życia osób, które zmagają się z rozmaitymi dolegliwościami.
- Wypracowaliśmy i wdrożyliśmy wysokie standardy pracy z naszymi pacjentami, których podstawą są holistyczne podejście do problemów zdrowotnych oraz zindywidualizowany plan leczenia i opieki, oparty na aktualnych wytycznych medycznych i fizjoterapeutycznych - mówi lek. Mariusz Mikulski, dyrektor placówki, specjalista chorób wewnętrznych, specjalista psychiatra, seksuolog - Jesteśmy przekonani, że całościowe spojrzenie na problemy pacjenta daje nam najlepsze możliwości diagnostyczne i terapeutyczne, w prowadzeniu rehabilitacji ogólnej oraz przede wszystkim poudarowej.

Czytaj więcej: Wróć do zdrowia z MD Care

Zadbaj o nogi z Medactive

Środa, 08 sierpień 2018 09:59

zdjecie2Odczuwasz nadmierne zmęczenie nóg? Masz uczucie ciężkości, a po całym dniu widoczna jest opuchlizna? Z kolei nocą dokuczają Ci skurcze? Oznaki te nie świadczą jedynie o zmęczeniu. Mogą to być pierwsze, niepokojące objawy tworzących się zmian chorobowych.
W Polsce kłopoty związane z prawidłowym krążeniem krwi dotyczą około 45% kobiet i 38% mężczyzn. Problemy te nasilają się stopniowo, dlatego bardzo ważne jest ich odpowiednio wczesne wykrycie i wdrożenie właściwego leczenia.
- Zmęczenie nóg, ciężkość, opuchlizna, skurcze to pierwsze sygnały, które świadczą o rozwoju zmian chorobowych - mówi Joanna Waszkiewicz, mgr fizjoterapii, właścicielka sklepu Medactive w Białymstoku. - Jeśli będziemy je lekceważyć, mogą doprowadzić do powstania przewlekłej choroby żylnej. Jej pierwszy zauważalny objaw, to powstanie siateczki popękanych żyłek, czyli tzw. pajączków, natomiast kolejnym są niestety żylaki. Z kolei nieleczona choroba żylakowa może doprowadzić do poważnych zmian zapalnych i zakrzepowych, a nawet owrzodzeń.

Czytaj więcej: Zadbaj o nogi z Medactive

Szybko, bezboleśnie, precyzyjnie

Poniedziałek, 28 maj 2018 16:41

ultramed0418Zabieg diagnostyczny polegający na pobraniu próbki zmienionej skóry lub tkanki w celu wykonania badania histopatologicznego. Mowa o biopsji. To nowa usługa, jaką oferuje białostocki Gabinet badań USG Ultramed.
Biopsja zlecana jest najczęściej w celu potwierdzenia lub wykluczenia zmiany nowotworowej. Wskazaniem do jej wykonania jest obecność stwierdzonego – np. w czasie badania USG lub tomografii – guza, torbieli, nacieku lub obrzęku. Biopsję wykonuje się też w celu rozpoznania innych chorób niż nowotworowe.
– Jest kilka rodzajów biopsji – wyjaśnia dr n. med. Radosław Bobrowski, właściciel gabinetu USG Ultramed w Białymstoku. – Najbardziej znana to cienkoigłowa. Jest to mało inwazyjna metoda pobierania materiału komórkowego poprzez nakłucie badanego narządu cienką igłą, pod kontrolą USG. Jej zaletą jest możliwość uzyskania materiału do badania ze zmian położonych głęboko wśród tkanek, np. guzków tarczycy, piersi, ślinianek, węzłów chłonnych oraz zmian podskórnych. Badanie nie wymaga znieczulenia, nie jest bolesne.

Czytaj więcej: Szybko, bezboleśnie, precyzyjnie

Odzyskaj sprawność z Lege Artis

Piątek, 25 maj 2018 19:24

la0218Nieinwazyjna i niezwykle skuteczna metoda leczenia stanów zapalnych i bólowych układu ruchu. Jej efekty terapeutyczne widoczne są niemal natychmiast. Na czym polega fenomen fali uderzeniowej? Zapraszam do lektury artykułu.
Fala uderzeniowa to obecnie jedna z najlepszych metod, stosowana w leczeniu chronicznego bólu związanego z układem mięśniowo-szkieletowym. W fizjoterapii została odkryta stosunkowo niedawno - najpierw z powodzeniem stosowano ją w rehabilitacji sportowców, natomiast później stała się powszechną metodą leczenia bólu.
W nowoczesnej terapii fala uderzeniowa wykorzystuje lecznicze cechy fali akustycznej. Energia, która jest przekazywana przez aplikator bezpośrednio do bolesnych obszarów ciała, skutecznie leczy procesy chorobowe zlokalizowane powierzchownie, jak i w głębszych partiach ciała. Zabieg eliminuje ból i przywraca pełną mobilność, polepszając jakość życia pacjenta.

Czytaj więcej: Odzyskaj sprawność z Lege Artis

Czas dla twoich oczu

Piątek, 25 maj 2018 19:16

elite0418Era informatyki gości w optyce okularowej od wielu lat. Komputerowe badanie wzroku – to hasło, które przyciąga klientów do gabinetów optycznych, dając im pewność, że dzięki takiemu pomiarowi będą mieli w 100% idealnie dobrane okulary lub soczewki kontaktowe. Czy tak jest rzeczywiście?
Obecnie standardem jest, że w salonie optycznym można zrobić badanie wzroku i na jego podstawie dobrać moce okularów. Nie potrzebujemy zatem skierowania do okulisty, nie musimy czekać w długiej kolejce na wizytę. Oszczędzamy czas, a okulary mamy praktycznie od ręki. Super! Czy oby na pewno?
- Oprócz dobierania korekcji okularowej ważne jest też, by badać oczy pod kątem chorób narządu wzroku - radzi Andrzej Malinowski, magister optometrii klinicznej z salonu Elite Optyk Malinowscy z Białegostoku. - Dlatego podczas wizyty w naszych gabinetach oglądamy też m.in. dno oka za pomocą lamp szczelinowych oraz sprawdzamy ciśnienie wewnątrzgałkowe. Mamy też możliwość tzw. skorygowania wyniku pomiaru tego ciśnienia o grubość rogówki, co jest szczególnie istotne w przypadku podejrzenia jaskry.

Czytaj więcej: Czas dla twoich oczu

Z kamerą przez nos

Piątek, 25 maj 2018 19:12

gastroskopia0218Na myśl o tym badaniu, niejednemu pacjentowi robi się niemiło. Gastroskopia. Co tu dużo mówić - jest nieprzyjemna. Chyba, że... Że zrobimy ją przez nos.
Gastroskopia to badanie górnego odcinka przewodu pokarmowego (przełyku, żołądka i dwunastnicy) za pomocą przyrządu zwanego gastroskopem. Badanie to już opisywaliśmy. Wracamy do tematu, ponieważ mamy dobrą wiadomość.
Gastroskopia, mimo stosowania znieczulenia, u wielu osób wywołuje dyskomfort. Najgorsze są odruchy wymiotne wywoływane przez endoskop, drażniący tylną ścianę gardła i podstawę języka. Wrażliwcom przychodzi z pomocą gastroskopia bezstresowa, która stosuje nowoczesne, bardzo cienkie endoskopy, wprowadzane do przewodu pokarmowego przez nos.
Gastroskopia przez nos jest innowacyjnym badaniem w naszym regionie. Jako pierwsi wprowadzili ją, w naszym regionie, lekarze ze Specjalistycznego Centrum Gastrologii „Gastromed” w Białymstoku.

Czytaj więcej: Z kamerą przez nos

Oczy w cyfrowym świecie

Piątek, 25 maj 2018 19:08

optyk0218Monitor, smartfon, tablet. Nasze oczy „pracują” na pełnych obrotach. Sprawdzamy wiadomości, nieodebrane połączenia, plotki na portalach społecznościowych, kursy walut. Jedną parę oczu dzielimy pomiędzy kilka monitorów. Można przecież oglądać telewizor, sprawdzać Facebooka i robić zakupy online.
Wzrok to nasz podstawowy zmysł. Niestety większość ludzi przyjmuje zdolność widzenia za coś oczywistego.
- Nasze oczy codziennie narażone są na działanie światła widzialnego o wysokiej energii, znanego jako światło niebieskie. Emitowane jest ono przez słońce, energooszczędne oświetlenie oraz przede wszystkim wszelkiego rodzaju urządzenia cyfrowe (smartfony, tablety, monitory LCD/LED i in.), które „męczą” nasze oczy - mówi Izabela Budrecka, właścicielka salonu Optyk Izabela w Białymstoku.

Czytaj więcej: Oczy w cyfrowym świecie

Pogadajmy po męsku

Piątek, 25 maj 2018 16:27

ultramed1217Dbasz o swoje auto. Co sezon zmieniasz opony, wymieniasz olej, robisz przegląd techniczny, sprawdzasz zawieszenie. A czy o swoje zdrowie dbasz tak samo? Robisz badania kontrolne? Kiedy ostatnio sprawdzałeś stan „podwozia”?
Zima za pasem. Wizyta u mechanika zaliczona - opony zmienione, zimowy płyn do spryskiwaczy kupiony. Można spać spokojnie i czekać na śnieg i mróz. Choć, zaraz... zaraz... Warto odwiedzić jeszcze jeden warsztat, by sprawdzić w nim swój stan techniczny.
- Mężczyźni nie lubią chodzić do lekarzy - mówi z uśmiechem dr n. med. Radosław Bobrowski, właściciel gabinetu USG „Ultramed” w Białymstoku. - Dlatego o ich profilaktycznych badaniach zazwyczaj pamiętają panie. One też zwykle zachęcają panów, a wręcz umawiają ich na wizyty u lekarza.
Kiedy mężczyzna przekroczy próg gabinetu lekarskiego, mamy pierwszy sukces. A jeśli jest to gabinet ultrasonograficzny sukces jest podwójny.

Czytaj więcej: Pogadajmy po męsku

Badaj piersi - wygraj z rakiem

Piątek, 25 maj 2018 16:21

eskulap418Statystyki alarmują! Rak piersi w naszym kraju stanowi około 20% wszystkich zachorowań na nowotwory złośliwe. Około 5.000 Polek co roku umiera z powodu tej choroby. W USA aż 70% kobiet chorych na raka piersi przeżywa 10 i 5 lat, a w Polsce tylko 40%.
Szanse wyleczenia znacząco wzrastają, jeśli zmiany nowotworowe zostają odpowiednio wcześnie wykryte. Dlatego wszystkie kobiety, zwłaszcza po ukończeniu 40. roku życia, powinny regularnie badać piersi, wykonując mammografię. Jest to radiologiczna metoda badania piersi. Uzyskane zdjęcia rentgenowskie, tzw. mammogramy, pozwalają uwidocznić prawidłowe struktury piersi i ewentualne zmiany w ich obrębie.
- Mammografia jest jednym z najlepszych sposobów wykrywania raka piersi - czułość tej metody w diagnozowaniu choroby nowotworowej oceniana jest na 80-95% - wyjaśnia Grażyna Żylińska, lekarz radiolog z trzydziestoletnim doświadczeniem zawodowym, pracująca w Lekarskiej Specjalistycznej Spółdzielni Pracy Eskulap w Białymstoku. - Pozwala ona na rozpoznanie tzw. zmiany bezobjawowej - guzków lub innych nieprawidłowości w piersi w bardzo wczesnym etapie rozwoju.

Czytaj więcej: Badaj piersi - wygraj z rakiem

Szybki kontakt

  • Adres: ul. Bema 11, lok. 80, II piętro
    15-369 Białystok
  • Tel: 85 745 42 72
Jesteś tutaj: Strona główna Medycyna