Zdrowy Białystok

Piątek, 20 09 16:42

Ostatnia modyfikacja:piątek, 20 09 2024

Ocena rezerwy jajnikowej

2801Rezerwa jajnikowa jest to ilość pozostałych w jajniku pęcherzyków pierwotnych.
Obecnie wiele kobiet decyduje się na posiadanie dziecka dopiero po trzydziestym roku życia. Niestety niektóre z nich długo nie mogą zajść w ciążę i nawet zastosowanie u nich odpowiedniego leczenia, nie przynosi oczekiwanego rezultatu. Przyczyną może być zmniejszająca się z wiekiem ilość i jakość pęcherzyków tzw. niska rezerwa jajnikowa, która skutkuje pogorszeniem się funkcji rozrodczych kobiety.
Każda kobieta rodzi się z określoną liczbą potencjalnie gotowych do bycia zapłodnionymi komórek jajowych. Jedne z nich mają ich ok. dwa miliony, inne jedynie kilkadziesiąt tysięcy. Ogólnie przyjmuje się, iż każda kobieta posiada średnio ok. 300 tysięcy, potencjalnie zdolnych do zapłodnienia komórek jajowych. W każdym cyklu miesiączkowym część pęcherzyków jest zużywana, czyli zmniejszeniu ulega liczba pęcherzyków pierwotnych w jajnikach. Stopniowe zmniejszanie się ulega przyspieszeniu ok. 35 roku życia. Gdy rezerwa jajnikowa wyczerpie się, rozpoczyna się okres menopauzalny.
A co wpływa na jej obniżenie i jak można ją poprawić? Otóż niestety rezerwa jajnikowa obniża się wraz z wiekiem kobiety. Początkowo proces ten postępuje powoli, jednak po przekroczeniu trzydziestki dynamika zmian przyspiesza. Należy jednak zaznaczyć, iż obniżanie się rezerwy jajnikowej jest sprawą indywidualną a przedstawione tu informacje to tylko uśrednione dane. Na pewno wpływ na ilość pęcherzyków mają uwarunkowania genetyczne oraz palenie papierosów. Jednak tylko bardzo nieprawidłowe wyniki mogą świadczyć o braku możliwości uzyskania prawidłowej komórki jajowej. Wszystkie inne sytuacje nie przekreślają szansy na posiadanie potomstwa, a są jedynie informacją, że czasu na zajście w ciążę jest niewiele.
Stan rezerwy jajnikowej określa się na podstawie testów wykonywanych z krwi, a są to: AMH oraz Inhibina B. Koszt wykonania AMH wynosi 180zł a Inhibiny B - 200zł. Badania wykonuje się z surowicy krwi. Nie trzeba być na czczo.
Marzena Bęcłowicz
konsultacja merytoryczna: mgr Sylwia Mikołajuk, manager ds. sprzedaży ogólnopolskiej sieci laboratoriów Diagnostyka w Białymstoku.

Szybki kontakt

  • Adres: ul. Bema 11, lok. 80, II piętro
    15-369 Białystok
  • Tel: 85 745 42 72
Jesteś tutaj: Strona główna Medycyna Mój kalendarz badań Ocena rezerwy jajnikowej