Zdrowy Białystok

Piątek, 20 09 15:25

Ostatnia modyfikacja:piątek, 20 09 2024

Grupa krwi

0509Czy znasz swoją grupę krwi?
Istnieją cztery główne grupy krwi A, B, AB oraz 0. Ponadto, w miarę rozwoju serologii (nauki o grupach krwi) wykryto wiele dodatkowych antygenów, dzięki którym powstały dodatkowe podgrupy. Bardzo duże znaczenie ma tu odkryty w 1941r. przez Laindsteinera antygen Rh. Na krwinkach czerwonych (erytrocytach) znajduje się szereg różnych białek, które decydują jaką mamy grupę krwi. Na powierzchni erytrocytów może być obecna jeszcze inna cząsteczka, białko D (tzw. czynnik Rh). W przypadku jego obecności grupa krwi jest Rh dodatnia, przy braku ? Rh ujemna. Otrzymujemy wówczas ARh+, ARh-, BRh+, BRh-, itd. Warto dodać, iż ten antygen występuje u większości ludzi. W Polsce jest najwięcej osób majacych grupę krwi A, ok. 37%, grupę O ma ok. 32%, B - ok. 20%, najrzadsza jest grupa AB, ma ją tylko tylko ok. 8% ludności.


Badanie oznaczające grupę krwi wykonuje się, aby dobrać odpowiedniego dawcę krwi. Jednak w wielu przypadkach badanie wykonuje się w celu wpisania grupy krwi do dokumentacji medycznej (np. u honorowych dawców krwi, kobiet w ciąży) lub po prostu zaspokojenia własnej ciekawości. Badanie można wykonać odpłatnie w każdym laboratorium medycznym. Natomiast jeśli zdecydujemy się oddać krew w jednym z regionalnych centrów krwiodawstwa grupa krwi zostanie oznaczona bezpłatnie. Do badania nie jest konieczne żadne specjalne przygotowanie, nie trzeba być na czczo. Pobiera się próbkę krwi żylnej (zazwyczaj z ręki), identycznie jak podczas pobierania krwi w celu wykonania morfologii.
Każdy z nas może znaleźć się w sytuacji gdy będzie potrzebował szybkiej transfuzji. Dawniej istniała możliwość wpisania grupy krwi do dowodu osobistego. Została ona jednak zlikwidowana. Na szczęście Ministerstwo Zdrowia przygotowało obowiązujący wzór Karty Identyfikacyjnej Grupy Krwi. Posiadanie takiej karty pozwala służbom medycznym skrócić procedurę przygotowania krwi do transfuzji o ok. 30 min. Ten czas, to czasem kapitał na wagę ludzkiego życia. Warto więc zainwestować w swoje bezpieczeństwo.
Koszt badania: laboratorium na ul. Słonimskiej ? 40zł, laboratorium w Eskulapie ? 35zł, laboratorium Diagnostyka ? 40zł (wydanie karty identyfikacyjnej - dwa oznaczenia - 75zł), Regionalne Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa ? 50zł.
Marzena Bęcłowicz
konsultacja merytoryczna: dr.n.med. Małgorzata Hołub, zastępca kierownika laboratorium Diagnostyka Sp. z o.o. w Białymstoku

Szybki kontakt

  • Adres: ul. Bema 11, lok. 80, II piętro
    15-369 Białystok
  • Tel: 85 745 42 72