Zdrowy Białystok

Sobota, 20 07 09:33

Ostatnia modyfikacja:sobota, 20 07 2024

Nowoczesna stomatologia w nowoczesnej klinice

eurodent202204Najnowszej generacji sprzęt medyczny. Przestronne i komfortowe gabinety. Nieustanny rozwój personelu. O nowym gabinecie stomatologicznym Eurodent, jaki powstał przy ul. Władysława Bełzy 3 w Białymstoku opowiada jego właścicielka - Agnieszka Cimochowska.
Marzena Bęcłowicz: Pod szyldem Eurodent prosperują w Białymstoku dwa gabinety stomatologiczne. Jeden z nich właśnie przeszedł totalną rewolucję. W drugim planują Państwo takie same modernizacje. Jednak zanim opowie Pani o tym Czytelnikom sięgnijmy pamięcią wstecz.
Agnieszka Cimochowska: Nasz pierwszy gabinet stomatologiczny otworzyliśmy w Suchowoli, dokładnie 18 lat temu, w kwietniu 2004 r. Kilka lat później zdecydowaliśmy się poszerzyć działalność, w związku z czym powstały dwa gabinety w Białymstoku. Pierwszy przy al. Jana Pawła II, drugi przy al. 1000-lecia Państwa Polskiego. Kierując się zasadą - kto się nie rozwija, ten stoi w miejscu; a kto stoi w miejscu, ten się cofa - postanowiliśmy unowocześnić je, m.in. doposażając w najnowocześniejszy sprzęt. Okazało się jednak, że możliwości lokalowe obu gabinetów są zbyt małe, zdecydowaliśmy więc, że przeniesiemy się do nowych, większych pomieszczeń. Jako pierwszy rewolucję przeszedł gabinet znajdujący się przy al. 1000-lecia. Został on przeniesiony i obecnie mieści się kilka ulic dalej – dokładnie przy ul. Władysława Bełzy 3 lok. 38. Znajdują się tam trzy komfortowe gabinety stomatologiczne, mamy też niezależną rejestrację z przestronną poczekalnią oraz dodatkowo – oddzielną pracownię rentgenowską. Każdy z gabinetów wyposażony jest też w aparat do robienia rentgenowskich zdjęć punktowych – szczególnie przydatnych np. w czasie leczenia kanałowego. Zespół naszego nowego gabinetu zasiliło kilku doświadczonych specjalistów. Mamy m.in. pedodontę, czyli stomatologa specjalizującego się w leczeniu dzieci; endodontę oraz specjalistów z zakresu protetyki i chirurgii stomatologicznej.
eurodent202204 1MB: Powiedziała Pani, że tworząc ten gabinet postawiliście na wysokiej klasy sprzęt. Zatem jakie urządzenia ułatwiają codzienną pracę stomatologom w Waszej nowej placówce?
AC: Znajdują się tam światowej klasy urządzenia. Jednym z nich jest Master Flux Plus - najnowszy i najbardziej zaawansowany model do sedacji wziewnej.
Pracownia rentgenowska, o której mówiłam, wyposażona jest w tomograf CS 8200 3D firmy Carestream Dental.
Leczenie kanałowe realizowane jest z wykorzystaniem mikroskopu marki Global. Dzięki pracy z tym urządzeniem, mamy możliwość precyzyjnego dotarcia w głąb każdego z kanałów zębowych i oczyszczenia go nawet z tych elementów, które gołym okiem są niemożliwe do zauważenia; wykonania ponownego leczenia kanałowego, usuwania złamanych narzędzi, czy opracowania niedrożnych kanałów.
Zabiegi higienizacji wykonujemy zaś przy użyciu EMS Airflow Prophylaxis Master. Skaler ultradźwiękowy z nową technologią New Piezon No Pain oraz piaskarka AIR-Flow, pozwalają wykonać zabieg nad- i poddziąsłowego czyszczenia kamienia oraz osadu w jednym. To unikalne rozwiązanie polecane jest do stosowania w profilaktyce chorób przyzębia, w próchnicy oraz leczeniu podtrzymującym.
eurodent202204 2MB: Czym jest wspomniana przez Panią sedacja wziewna i dla kogo jest przeznaczona?
AC: To zupełnie bezpieczna metoda walki z lękiem przed wizytą u dentysty, tzw. dentofobią. Dentofobia to ogromny problem wielu osób, szczególnie dzieci. Pacjenci, którzy się z nią zmagają boją się nie tylko samej procedury leczenia zębów w gabinecie stomatologicznym, ale także dźwięku aparatury dentystycznej, czy jakichkolwiek innych zabiegów w obrębie jamy ustnej. Leczenie pacjenta, który jest mocno zdenerwowany i zestresowany nie jest łatwe dla stomatologa, ani też przyjemne dla samego pacjenta. Znacznie łatwiej współpracuje się z osobą zrelaksowaną i spokojną, dlatego też wykorzystanie sedacji staje się powoli standardem w stomatologii, szczególnie dziecięcej.
Sedację tzw. gazem rozweselającym można określić jako stan fizycznego odprężenia, przyjemnego zrelaksowania oraz uspokojenia uzyskany w czasie wdychania mieszaniny podtlenku azotu i tlenu, przy jednoczesnym zachowaniu u pacjenta podstawowych odruchów i świadomości.
Choć niektórzy mogą się obawiać, to gaz ten ma właściwości rozluźniające i uspokajające, przy znikomym działaniu nasennym. Nie działa zwiotczająco na mięśnie, nie otępia. Warty do podkreślenia jest fakt, że gaz przestaje działać bardzo szybko po zaprzestaniu jego podawania. Dlatego też już po 20 min. możliwe jest nawet prowadzenie samochodu.
MB: Priorytetem w Eurodent jest dbanie o komfort i bezpieczeństwo najmłodszych, którzy stanowią spore grono Waszych pacjentów.
AC: W związku z nową lokalizacją gabinetu - jest to osiedle, gdzie mieszka dużo młodych małżeństw z dziećmi - i tym, że mamy coraz większe grono właśnie małych pacjentów zatrudniliśmy specjalistę pododoncji ze wspaniałym podejściem do dzieci. W przypadku maluchów zawsze zaczynamy od wizyty adaptacyjnej, w czasie której opowiadamy im o leczeniu, pokazujemy narzędzia oraz gabinet. Bardzo ważnym aspektem jest też współpraca z rodzicami, którzy stanowią dla dziecka wsparcie i dają poczucie bezpieczeństwa, tak potrzebne podczas pierwszego kontaktu z dentystą.
MB: W placówce przy ul. Bełzy znajduje się także wspomniana przez Panią pracownia RTG. Czy jest to pracownia przeznaczona tylko na potrzeby Państwa pacjentów?
AC: O ile pracownia rentgenowska służy oczywiście naszym pacjentom i pracującym u nas specjalistom, to zapraszamy do współpracy także stomatologów z innych placówek. Tym bardziej, iż pracownię wyposażyliśmy w najnowocześniejszy, wszechstronny i kompaktowy tomograf CS 8200 3D z rozszerzonym polem widzenia. Jest to urządzenie typu 4w1, oparte na sprawdzonych technologiach obrazowania i oprogramowaniu firmy Carestream Dental. Zapewnia doskonałą jakość obrazu we wszystkich trybach. Oprócz diagnostyki obrazowej tomograf pozwala na uzyskanie precyzyjnych cyfrowych modeli 3D, które można bezproblemowo zintegrować z aplikacjami np. do planowania implantów lub ortodontycznymi.
Podstawową zaletą urządzenia jest jakość obrazu. Zaawansowane technologie obrazowania gwarantują wyjątkową, niezakłóconą szumami i artefaktami przejrzystość. Sześć możliwych rozmiarów obrazowań, od 4 cm x 4 cm do 12 cm x 10 cm, obejmuje zarówno codzienne zastosowania kliniczne, jak i bardziej zaawansowane potrzeby. Tryb EndoHD, zapewnia skany o niezwykle wysokiej rozdzielczości (75 µm), pozwalające zobaczyć nawet najdrobniejsze szczegóły morfologii kanału korzeniowego. Z drugiej strony nowe rozszerzone rozmiary: 12 cm x 5 cm i 12 cm x 10 cm – mogą uchwycić obrazy pełnego łuku, w tym trzecich zębów trzonowych, w jednym skanie, do wykonywania złożonych przypadków implantacji, periodontologii, chirurgii stomatologicznej i ortodoncji.
MB: Czy podobną rewolucję przejdzie także gabinet znajdujący się przy al. Jana Pawła II?
AC: Dokładnie tak. Już wkrótce „bierzemy się” też za niego. Będzie on dokładnym odzwierciedleniem tego nowo otwartego przy ul. Władysława Bełzy - zarówno pod kątem wyposażenia, jak i możliwości lokalowych. Też będą w nim trzy gabinety stomatologiczne, pracownia rentgenowska oraz recepcja z poczekalnią.
MB: Dziękuję za rozmowę.

Fot. Piotr Suchowierski

 

 

Szybki kontakt

  • Adres: ul. Bema 11, lok. 80, II piętro
    15-369 Białystok
  • Tel: 85 745 42 72
Jesteś tutaj: Strona główna Wywiady Nowoczesna stomatologia w nowoczesnej klinice