Zdrowy Białystok

Wtorek, 19 03 03:44

Ostatnia modyfikacja:wtorek, 19 03 2024

Przychodnia inna niż wszystkie

usk2019Blisko rok temu w Uniwersyteckim Szpitalu Klinicznym w Białymstoku zaczęła działać przychodnia podstawowej opieki zdrowotnej. Placówka zapewnia swoim pacjentom kompleksową opiekę lekarsko-pielęgniarską w ramach umowy z Narodowym Funduszem Zdrowia. Dołącz do grona jej pacjentów.
Każda ubezpieczona osoba ma prawo do swobodnego wyboru lekarza podstawowej opieki zdrowotnej, pielęgniarki oraz położnej. Jeśli z jakiegoś powodu chce zmienić tych świadczeniodawców, może to zrobić bezpłatnie dwa razy w ciągu roku. Warto dodać, że przy wyborze lekarza, pielęgniarki czy położnej nie obowiązuje rejonizacja. Można zapisać się do dowolnej placówki służby zdrowia – można też leczyć się poza miejscem swojego zamieszkania.
Jeśli więc planujesz ww. zmiany, musisz wiedzieć, że w kwietniu ub. w Uniwersyteckim Szpitalu Klinicznym w Białymstoku rozpoczęła działalność poradnia Uniwersyteckiego Lekarza Rodzinnego. Do dyspozycji pacjentów jest tam pięć nowoczesnych gabinetów lekarskich, gabinet zabiegowy, gabinet szczepień oraz oczywiście odpowiednio wykwalifikowana kadra pracowników.

- Jesteśmy jednostką szpitalną, co znaczy, że mamy możliwość zorganizowania naszym pacjentom specjalistycznych konsultacji lekarskich w naszej poradni, w ramach standardowej wizyty – tłumaczy lek. med. Anna Kalinowska, specjalista medycyny rodzinnej, kierownik Uniwersyteckiego Lekarza Rodzinnego. - Takie konsultacje ze specjalistą, np. kardiologiem, obejmują wstępną diagnozę oraz zalecenia. Jeśli lekarz specjalista zdecyduje, że pacjent powinien trafić pod stałą opiekę poradni specjalistycznej, wówczas wypisujemy mu skierowanie i zapisuje się on w kolejkę, tak jak inni pacjenci.
- My, jako jednostka szpitalna, oferujemy konsultacje specjalistów z klinik USK: kardiologa, diabetologa, gastrologa, neurologa. W planach mamy też konsultacje specjalistów rehabilitacji, poradni chirurgii naczyń oraz endokrynologiczne. Wszystko w zależności od potrzeb naszych pacjentów. Konsultacje te odbywają się na zasadzie zaproszenia specjalisty danej dziedziny do naszej poradni - dodaje lek. med. Grażyna Bromboszcz - specjalista medycyna ratunkowej oraz specjalista medycyny rodzinnej z poradni Uniwersyteckiego Lekarza Rodzinnego.
Z konsultacji może skorzystać każdy pacjent placówki, o ile wcześniej specjalista medycyny rodzinnej stwierdzi, że zachodzi taka potrzeba.
- Zazwyczaj udaje nam się zorganizować wizytę specjalisty w naszej poradni w ciągu miesiąca, a czasem - gdy jest więcej osób potrzebujących - wcześniej – dodaje doktor Kalinowska.
W najbliższym czasie kierownictwo placówki planuje wdrożenie w poradni zintegrowanego systemu informatycznego. Będzie to duże ułatwienie dla pracowników oraz pacjentów, bowiem w przypadku gdy pacjent będzie korzystał z pomocy specjalisty w USK, wówczas cała jego dokumentacja medyczna będzie dostępna zarówno dla danego specjalisty, jak i lekarza medycyny rodzinnej.
- Naszym pacjentom oferujemy też bezpłatne zabiegi elektrostymulacji TENS. To naturalna, bezinwazyjna i niezwykle skuteczna terapia przeciwbólowa. TENS ma szerokie zastosowanie w niwelowaniu bólu przewlekłego jak i ostrego – wyjaśnia kierownik poradni.
I jeszcze kwestie techniczne. Poradnia Uniwersyteckiego Lekarza Rodzinnego znajduje się na drugim piętrze w budynku poradni specjalistycznych USK w Białymstoku (tzw. blok M).
- Dzięki takiej lokalizacji, możemy zapewnić naszym pacjentom kompleksową opiekę, jakiej nie oferuje żadna inna białostocka przychodnia. W tym samym budynku znajduje się bowiem laboratorium analityczne, apteka oraz poradnie specjalistyczne. Nieopodal jest też Szpitalny Oddział Ratunkowy oraz Uniwersytecki Dziecięcy Szpital Kliniczny – mówi doktor Anna Kalinowska.
Z usług poradni mogą korzystać także mieszkający w naszym regionie obcokrajowcy, bowiem personel placówki mówi w języku angielskim i norweskim.
Dużym plusem poradni Uniwersyteckiego Lekarza Rodzinnego jest także to, że pacjenci mają możliwość umówienia się na wizytę nawet z miesięcznym wyprzedzeniem.
- Mamy grafik miesięczny. Na wizytę można więc umówić się z naprawdę sporym zapasem. Można to zrobić osobiście lub telefonicznie. Nie ma też problemu z przyjęciem pacjenta z dnia na dzień, czy nawet bezpośrednio w dniu zgłoszenia się do nas – dodaje doktor Grażyna Bromboszcz.
By zapisać się do poradni Uniwersyteckiego Lekarza Rodzinnego wystarczy złożyć deklarację. Trzeba to zrobić osobiście, gdyż sprawdzana jest tożsamość pacjenta oraz poprawność jego danych. W przypadku dzieci, ich deklaracje składają rodzice lub opiekunowie prawni.
Tekst i fot. Marzena Bęcłowicz

Szybki kontakt

  • Adres: ul. Bema 11, lok. 80, II piętro
    15-369 Białystok
  • Tel: 85 745 42 72
Jesteś tutaj: Strona główna Aktualności Przychodnia inna niż wszystkie