Zdrowy Białystok

Czwartek, 16 05 14:38

Ostatnia modyfikacja:czwartek, 16 05 2024

Orientacja na dwóch kołach

Maria PrusikBrązowe medale ? to dorobek reprezentacji Polski na rozgrywanym, przy okazji Mistrzostw Świata, Pucharze Europy. Brawo dla Magdaleny Repak, Natalii Brejnak, Marii Prusik, Jakuba Jaroszka, Bartłomieja Jankowskiego oraz Artura Żebrowskiego!
W dniach 24-31 sierpnia b.r. w Białymstoku, Supraślu, Nadleśnictwie Poczopek i Dojlidach odbyły się Mistrzostwa Świata w Rowerowej Jeździe na Orientację (RJnO). Przedstawiamy krótką relację z tej imprezy.
W dzień otwarcia zawodów nad Białymstokiem wisiały ciężkie deszczowe chmury. Pogoda jednak nie wystraszyła zawodników, którzy tłumnie wzięli udział w uroczystej paradzie zespołów narodowych. Polskę reprezentowali: Aleksandra Oleszek, Maria Prusik, Natalia Brejnak (kategoria W17), Jakub Jaroszek, Artur Żebrowski, Bartłomiej Janowski, Filip Dolatowski (kategoria M17), Patryk Szymczak, Radosław Jaroszek, Łukasz Czerniak, Hubert Kielak (kategoria M20), Anna Kamińska, Barbara Sanocka, Julita Linowska (kategoria W21), Maciej Gromadka, Artur Jackiewicz, Piotr Buciak (kategoria M21), oraz w kategorii weteranów: Sławomir Kielak, Bartosz Niebielski, Maciek Oleszek, Mariusz Skorupa, Adam Wroniak (M40), Andrzej Grabowicz, Adam Hyjek, Andrzej Krochmail, Ludomir Parfianowicz, Stanisław Skorupa, Jan Zdanowicz (M50), Krystyna Galicz (W60), Konrad Janowski, Stanisław Kruczek (M60), Jerzy Kalinowski, Ryszard Bykowski (M70).
Pierwszy dzień Mistrzostw to wyścigi na sprinterskiej trasie sztafet mieszanych (w Poczopku). To nieoficjalna konkurencja ? traktowano ją niejako za trening i rozgrzewkę przed konkretnym ściganiem w ramach czempionatu. Dzień ten ?należał? do Rosjan, Austriaków, Francuzów i Szwedów. Jedyni Polacy, wśród sztafet elity, Barbara Sanocka i Artur Jackiewicz nie zostali sklasyfikowani. Świetnie spisała się za to para młodzieżowców Maria Prusik i Jakub Jaroszek, którzy zajęli szóste miejsce.
Dzień drugi należał do Finki Mariki Hara, Norwega Hansa Jorgen Kvale oraz Antona Foliforowa z Rosji. Zostali oni Mistrzami Świata w rozegranej w tym dniu konkurencji - sprint. Zawody odbyły się w centrum Białegostoku, w Parku Zwierzynieckim. Najlepsza w polskiej ekipie, Anna Kamińska zajęła piętnaste miejsce.
Trzeciego dnia triumfował Jakub Jaroszek, który został brązowym medalistą Pucharu Europy. Puchar Europy rozgrywany był przy okazji Mistrzostw Świata w MTBO. Zostały też przeprowadzone zawody na dystansie średnim (ok. 13 km).
Najcięższa konkurencja czempionatu, to RJnO na długim dystansie (40 km). I te właśnie zawody odbyły się czwartego dnia. Triumfowali Rosjanie - Olga Winogradowa i Anton Foliforov. Najlepszy z Polaków, Radosław Jaroszek zajął 19. miejsce, 40. był Hubert Kielak, a 44. Łukasz Czerniak.
Ostatnią konkurencją Mistrzostw były sztafety. Rozegrane zostały na białostockich Pietraszach.