Zdrowy Białystok

Wtorek, 07 05 02:51

Ostatnia modyfikacja:wtorek, 7 05 2024

Wakacyjne S.O.S.

aptekaWAKACJENa wakacje najlepiej nie wyjeżdżać bez odpowiednio skompletowanej apteczki. Oczywiście zawsze można szukać dyżurującej apteki na miejscu wyprawy. Ale jak przysłowie mówi: „Kto ze sobą nosi, nikogo nie prosi”.
Na wakacjach zdarzają się zatrucia pokarmowe, skaleczenia, przeziębienia, czy poparzenia słoneczne. Jak zabezpieczyć się na taką ewentualność? Otóż w każdej walizce powinna znaleźć się podróżna apteczka zawierająca niezbędne lekarstwa. Oczywiście jej skład w dużym stopniu powinien być uzależniony od tego, gdzie i z kim się wybieramy. Skompletowanie jej nie jest trudne. Jednak dla tych, którzy mogą mieć z tym trudności podpowiadamy co może się nam przydać na wczasach.
- Mdłości i zawroty głowy to symptomy dobrze znane tym, którzy mają problemy z jazdą samochodem, czy autobusem - mówi farmaceutka z apteki przy ul. Antoniukowskiej w Białymstoku. - Jeśli chcemy dotrzeć do celu w dobrej formie i cieszyć się podróżą, warto zażyć Aviomarin, Avioplant czy Lokomotiv.
Nieszczęśliwy upadek może zdarzyć się każdemu w najmniej oczekiwanej sytuacji. Warto zatem zabrać ze sobą bandaż elastyczny na wypadek skręcenia lub nadwyrężenia kończyny, oraz zwykły - jako środek opatrunkowy. Oczywiście woda utleniona i plaster to zestaw obowiązkowy.
- Częstymi wakacyjnymi dolegliwościami są zaparcia, biegunki lub niestrawności. Przebywamy w nowym klimacie, stołujemy się w restauracjach, czy napotkanych po drodze barach, a to nie zawsze odpowiada naszemu żołądkowi. Warto więc spakować do apteczki probiotyki, elektrolity, węgiel, Stoperan bądź Imodium - radzi farmaceutka.
Ostatnio coraz więcej osób miewa problemy z alergią. Objawy mogą pojawić się nie tylko po spożyciu alergizującego produktu, ale również po opalaniu. Warto więc dorzucić do apteczki Allertec, Flonidan Control lub CetAlergin.
- Na wakacyjny wyjazd warto wziąć też leki przeciwbólowe. Ból głowy, zęba, czy mięśni może skutecznie popsuć nawet najpiękniejszy letni dzień. Oczywiście należy też pamiętać o zabraniu ze sobą środków odstraszających owady - szczególnie, gdy wybieramy się nad wodę oraz preparatów do bezpiecznego opalania - kremów z filtrem i tych łagodzących oparzenia słoneczne - mówi farmaceutka.
Warto też pamiętać o właściwym sposobie przechowywania oraz przewożenia leków. Skorzystajmy z porady farmaceuty jakie preparaty dobrać, aby nie wymagały przechowywania w lodówce. Jeżeli zachodzi taka potrzeba, warto też mieć zaświadczenie od lekarza o konieczności stosowania leków. Szczególnie udając się w podróż samolotem, gdzie duża ilość leków może stanowić problem przy kontroli celnej.
Przy tym wszystkim trzeba pamiętać, że wakacyjna apteczka nie zastąpi porady lekarza. Gdy zajdzie taka potrzeba np. wystąpi wysoka gorączka lub, gdy oparzeniu słonecznemu towarzyszą wymioty i zawroty głowy należy zgłosić się do lekarza.
Marzena Bęcłowicz

Szybki kontakt

  • Adres: ul. Bema 11, lok. 80, II piętro
    15-369 Białystok
  • Tel: 85 745 42 72
Jesteś tutaj: Strona główna Aktualności Wakacyjne S.O.S.