Zdrowy Białystok

Piątek, 24 05 13:25

Ostatnia modyfikacja:piątek, 24 05 2019

Czas dla twoich oczu

elite0418Era informatyki gości w optyce okularowej od wielu lat. Komputerowe badanie wzroku – to hasło, które przyciąga klientów do gabinetów optycznych, dając im pewność, że dzięki takiemu pomiarowi będą mieli w 100% idealnie dobrane okulary lub soczewki kontaktowe. Czy tak jest rzeczywiście?
Obecnie standardem jest, że w salonie optycznym można zrobić badanie wzroku i na jego podstawie dobrać moce okularów. Nie potrzebujemy zatem skierowania do okulisty, nie musimy czekać w długiej kolejce na wizytę. Oszczędzamy czas, a okulary mamy praktycznie od ręki. Super! Czy oby na pewno?
- Oprócz dobierania korekcji okularowej ważne jest też, by badać oczy pod kątem chorób narządu wzroku - radzi Andrzej Malinowski, magister optometrii klinicznej z salonu Elite Optyk Malinowscy z Białegostoku. - Dlatego podczas wizyty w naszych gabinetach oglądamy też m.in. dno oka za pomocą lamp szczelinowych oraz sprawdzamy ciśnienie wewnątrzgałkowe. Mamy też możliwość tzw. skorygowania wyniku pomiaru tego ciśnienia o grubość rogówki, co jest szczególnie istotne w przypadku podejrzenia jaskry.
Dobór okularów pod kątem wady wzroku nie jest zatem badaniem pełnym. Oprócz korekcji okularowej trzeba też pamiętać, by badać oczy u okulisty - przynajmniej raz na jakiś czas, a w przypadku stwierdzenia dolegliwości - regularnie.
- Warto też pamiętać, że wynik komputerowego badania wzroku nie służy „do wypisania recepty na okulary”. Jest on jedynie ważną wskazówką dla specjalisty, która „pomaga” mu w ostatecznym doborze okularów. Zawsze trzeba go zweryfikować, gdyż określa tylko i wyłącznie przybliżoną korekcję optyczną, jaką można zastosować u danej osoby - dodaje Andrzej Malinowski.
Choć okulary potrzebne są nam cały rok, wiosną pojawiają się zazwyczaj nowe trendy w modzie okularowej.
- Coraz częściej do naszych gabinetów przychodzą osoby, które nie mają wady wzroku, a chciałyby nosić okulary. Świadczy to o tym, że okulary stały się obecnie modnym dodatkiem lub nawet nieodłącznym elementem wizażu - mówi z kolei Krzysztof Malinowski, dyplomowany optometrysta z salonu Elite Optyk Malinowscy z Bielska Podlaskiego.
Sezon na okulary przeciwsłoneczne w pełni. Zatem jeszcze kilka rad na ich temat.
- Najważniejsze, by kupować okulary przeciwsłoneczne z pewnych źródeł, np. z salonu optycznego. Mamy wtedy pewność, że mają one pełną filtrację UV. Jest to niezwykle ważne, ponieważ gdy zakładamy ciemne okulary nasza źrenica rozszerza się. Filtr UV nie „wpuszcza” do oka promieniowania ultrafioletowego. Gdy okulary go nie mają wówczas przez rozszerzoną źrenicę wniknie do naszych oczu więcej promieni UV, niż gdybyśmy nie mieli na nosie żadnych okularów. Skutkować to może upośledzeniem widzenia oraz szybszym rozwojem takich chorób jak zaćma czy zwyrodnienie plami żółtej - dodaje Krzysztof Malinowski.
I jeszcze krótka informacja o Elite Optyk Malinowscy. Firma powstała w 1990 r., jednak tradycje optyki okularowej sięgają w niej roku 1969, kiedy to Józef Malinowski, założyciel firmy, rozpoczął pracę jako optyk. Blisko 50-cio letnie doświadczenie zawodowe pana Józefa, wsparte wyższym wykształceniem optometrycznym jego synów - Andrzeja i Krzysztofa, pozwala na świadczenie usług optycznych na najwyższym poziomie.
- Obecnie mamy trzy salony optyczne, dwa w Białymstoku i jeden w Bielsku Podlaskim - mówi Józef Malinowski z Elite Optyk Malinowscy. - Naszym klientom oferujemy zaawansowane rozwiązania optyczne, które są możliwe m.in. dzięki tzw. wideocentracji. Jest to system, który umożliwia, z dokładnością do 0,1 mm, określenie parametrów niezbędnych do zoptymalizowania i wyprodukowania indywidualnych soczewek okularowych.
We wszystkich salonach Elite Optyk znajdują się gabinety do badania wzroku, w których przyjmują synowie Józefa Malinowskiego - doświadczeni, dyplomowani optometryści.
Tekst i fot.: Marzena Bęcłowicz

Szybki kontakt

  • Adres: ul. Bema 11, lok. 80, II piętro
    15-369 Białystok
  • Tel: 85 745 42 72
Jesteś tutaj: Strona główna Medycyna Czas dla twoich oczu