Zdrowy Białystok

Środa, 26 06 08:35

Ostatnia modyfikacja:środa, 26 06 2019

Ratuj wzrok z Eskulapem

eskulap1219Często mrużysz i przecierasz oczy? Widzisz mniejszy kontrast postrzeganego obrazu? Czujesz pieczenie oczu? Tekst na ekranie komputera traci ostrość? Przysuwasz gazetę bliżej oczu? Po kilku minutach odkładasz książkę z uczuciem znużenia? Podczas prowadzenia samochodu wieczorem oślepiają cię światła? Tych symptomów nie wolno lekceważyć – to może być wada wzroku.
Coraz więcej czytamy, co chwila spoglądamy na wyświetlacz telefonu, a pracując lub ucząc się, wpatrzeni jesteśmy w ekran komputera. Częściej niż nasi przodkowie patrzymy w bliży. Specjaliści alarmują: mamy epidemię krótkowzroczności zarówno wśród młodzieży, jak i osób dorosłych. Krótkowzroczność jest nieuniknionym elementem współczesnego stylu życia. Po czterdziestym roku życia prawie u każdego pojawia się konieczność skorygowania wady wzroku określanej jako presbiopia, czyli utrata zdolności odczytywania tekstu z bliska. Mała krótkowzroczność często pojawia się u dzieci w wieku 10-12 lat. Psują sobie wzrok przede wszystkim dlatego, że stale przebywają w zamkniętych pomieszczeniach. Nie mają okazji patrzeć w dal. Z badań specjalistów brytyjskich wynika, że każda godzina spędzona na zewnątrz zmniejsza ryzyko rozwoju krótkowzroczności u dziecka o 2%.
Powinniśmy regularnie badać się okulistycznie. Dotyczy to też dzieci. Tylko dzięki temu można odpowiednio wcześnie wykryć wady wzroku lub rozwijające się skrycie choroby prowadzące do upośledzenia widzenia, które z czasem grożą społecznym wykluczeniem.
- Badania okulistyczne w Lekarskiej Specjalistycznej Spółdzielni Pracy Eskulap w Białymstoku to gwarancja najwyższej jakości zarówno na etapie diagnostyki, jak i leczenia. Spółdzielnia posiada odpowiednie wyposażenie do przeprowadzania wszystkich badań z zakresu okulistyki, a usługi świadczą wybitni specjaliści, których wiedza poparta jest wieloletnim doświadczeniem - podkreśla dr Grzegorz Kucharewicz, prezes Zarządu Lekarskiej Specjalistycznej Spółdzielni Pracy Eskulap w Białymstoku.
Niestety, społeczna świadomość konsekwencji chorób narządu wzroku jest w naszym kraju niska. To bardzo niepokojące zjawisko, biorąc pod wagę fakt, że na przykład zwyrodnienie plamki żółtej związane z wiekiem, stanowi jedną z najczęstszych przyczyn utraty wzroku u osób powyżej pięćdziesiątym roku życia, w krajach wysoko rozwiniętych. Z badań wynika, że co trzeci badany Polak (37%) deklaruje problemy ze wzrokiem. Najczęściej wskazywane schorzenia to krótkowzroczność (46%) i dalekowzroczność (40%). Co jedenasty badany (9%) ma problem z astygmatyzmem, a co czternasta osoba (7%) z zaćmą. Pozostałe schorzenia oczu deklarowane przez Polaków to między innymi jaskra (4%), powtarzające się zapalenie spojówek (3%) i niedowidzenie (2%). Zaledwie co piąty Polak (19%) bada się profilaktycznie u okulisty raz w roku. Co czwarty (28%) chodzi do okulisty rzadziej niż co trzy lata, a co trzeci Polak (32%) jeszcze nigdy nie był u lekarza okulisty.
Okulista dysponuje coraz doskonalszymi narzędziami diagnostycznymi. Angiografia oka umożliwia zobrazowanie zmian w naczyniach krwionośnych siatkówki i naczyniówki. Coraz precyzyjniejsze urządzenia pozwalają wykryć między innymi powikłania cukrzycowe, zamknięcia tętnic i żył siatkówki czy też zwyrodnienia plamki żółtej. Perymetria (pole widzenia) to badanie obszaru widzianego przez nieruchome, patrzące na wprost oko. Badania pola widzenia jest istotne przede wszystkim w jaskrze. Nowej generacji perymetry wyposażone są w testy o większej czułości. I wreszcie OCT – bezkontaktowe badanie polegające na obrazowaniu przekroju tkanek oka.
- Diagnostyka okulistyczna zmierza w kierunku uzyskiwania obiektywnych, wymiernych wyników badań o dużej dokładności. Należy do nich przede wszystkim tomografia optyczna, czyli tzw. OCT - metoda, która w nieinwazyjny sposób daje nam obraz struktur oka z mikroskopową rozdzielczością. Jest bardzo pomocna w diagnozowaniu i monitorowaniu leczenia schorzeń zarówno przedniego odcinka oka, jak i siatkówki oraz nerwu wzrokowego. Pozwala na wykrywanie we wczesnej fazie jaskry, nowotworów oka, zwyrodnień plamki żółtej oraz innych schorzeń, które mogą doprowadzić do utraty wzroku – mówi prof. dr hab. n. med. Małgorzata Mrugacz, okulista, specjalista chorób oczu z Lekarskiej Specjalistycznej Spółdzielni Pracy Eskulap w Białymstoku.
Już wkrótce badanie OCT w Spółdzielni Eskulap będzie wykonywane na najwyższej klasy urządzeniu Revo NX (z szybkością skanowania wynoszącą 110.000 A-skanów na sekundę). Jest to wysokiej klasy tomograf okulistyczny z modułem angiografii i biometrii, umożliwiający nie tylko pogłębioną diagnostykę, ale także obserwowanie zmian podczas procesu leczenia.
- Nerwu wzrokowego i siatkówki oka nie oceni się na podstawie podstawowego komputerowego badania okulistycznego. Badanie OCT jest jednym z najważniejszych w okulistyce. W niektórych schorzeniach należy je wykonywać regularnie. Gdy jest zaburzony panel jaskrowy - nawet co trzy miesiące – wyjaśnia Alicja Rudnicka, technik elektroradiologii w pracowni OCT z Lekarskiej Specjalistycznej Spółdzielni Pracy Eskulap w Białymstoku.
Eugeniusz Jarosik

Szybki kontakt

  • Adres: ul. Bema 11, lok. 80, II piętro
    15-369 Białystok
  • Tel: 85 745 42 72
Jesteś tutaj: Strona główna Medycyna Ratuj wzrok z Eskulapem