Zdrowy Białystok

Sobota, 27 04 08:34

Ostatnia modyfikacja:sobota, 27 04 2024

Stąpać zdrową stopą

formedplusPłaskostopie, halluksy, ostrogi piętowe, deformacje. Niemal połowa Polaków ma różne wady i zniekształcenia stóp. Niestety tylko nieliczni decydują się na leczenie. Okazuje się, że znaczną część wad można skorygować wkładkami ortopedycznymi.
Stopa człowieka jest zbudowana aż z 26 kości, 19 mięśni, 33 stawów i 100 więzadeł. Ta niezwykła konstrukcja jest w stanie dźwigać ciężar ciała człowieka, a także pełnić funkcje lokomocyjne. Z tego powodu stopy są narażone na urazy i kontuzje. Tryb życia, starzenie się oraz sposób poruszania się również wpływają na zmiany zachodzące w stopach i mogą prowadzić do nieprawidłowego ich funkcjonowania, a w końcu do wielu wad i deformacji.
- Wady stóp powstają najczęściej, gdy na stopę wywierany jest nacisk i obciążenie przekraczające jej wytrzymałość – mówi Agnieszka Bujalska, fizjoterapeuta, kierownik salonu ortopedycznego Formed Plus w Białymstoku. - Badania wskazują, że niemal połowa dorosłych Polaków ma różne wady stóp, do których najczęściej zaliczają się: stopa płaska, płasko-koślawa, szpotawa i wydrążona. Najczęściej spotykaną deformacją stopy jest jednak płaskostopie. Na stopę i jej więzadła wywierane jest zbyt duże obciążenie, w wyniku czego jej środkowa część zaczyna stykać się z podłożem na coraz większej powierzchni, aż w końcu staje się patologicznie płaska. Wówczas podczas chodzenia bolą stopy i łydki oraz pojawiają się odciski na podeszwach stóp.
Komputerowe badanie stóp za pomocą urządzenia MediLogic® jest obecnie najnowocześniejszą metodą diagnozowania wad stóp. Polega ono na sprawdzeniu, jaki dana osoba wywiera nacisk na powierzchnię stóp, tak podczas stania, jak i chodzenia.
- W trakcie badania na ekranie monitora obserwujemy mapę obciążenia stóp pacjenta, z dokładnym rozkładem miejsc najbardziej przeciążonych. Badanie pozwala na precyzyjną diagnozę dysfunkcji stóp, a dzięki temu optymalne dobranie indywidualnych wkładek ortopedycznych, aparatów korekcyjnych, czy wskazówek dotyczących rehabilitacji – wyjaśnia pani Agnieszka.
Szczegółowy pomiar wykonywany jest nie tylko podczas stania, ale także w trakcie chodu pacjenta, co daje wgląd w fizjologię chodu, a także pozwala sprawdzić obciążenie stóp oraz ich zachowanie.
- Od pewnego czasu odczuwałam dolegliwości przy chodzeniu – wspomina Paulina Guryńska, pacjentka FormedPlus. - Jestem osobą bardzo aktywną, dużo ćwiczę i biegam. Ból kolan bardzo utrudniał mi codzienne ćwiczenia. Zdecydowałam się na komputerowe badanie stóp. Wykazało ono wiele nieprawidłowości. Zdecydowałam się na zakup specjalnie dla mnie dobranych wkładek ortopedycznych. Noszę je od pewnego czasu i czuję znaczną poprawę. Wprawdzie na początku moje stopy musiały się do nich przyzwyczaić, ale teraz nie wyobrażam sobie chodzenia bez nich. Doskonale stabilizują stopę oraz tak fajnie sprężynują... no i wreszcie zniknął ten uporczywy ból kolan.
Na koniec warto dodać, że regularne badania stóp powinny wykonywać osoby z nadwagą, pracujące na stojąco, sportowcy, a także chorzy na cukrzycę z tzw. stopą cukrzycową. Ponadto ci, którzy odczuwają bóle stóp, stawów skokowych, kolan i kręgosłupa. Badanie zalecane jest w równym stopniu osobom dorosłym i dzieciom.
- Jeżeli zauważymy u dziecka nieprawidłowy chód, ścieranie, czy wykoślawianie butów, niechęć do spacerów oraz inne aktywności fizycznej może to świadczyć o wadzie stóp. Mimo że stopa w odciążeniu może się wydawać prawidłowa, nie wyklucza to istnienia wady – wyjaśnia specjalista.
MB

Szybki kontakt

  • Adres: ul. Bema 11, lok. 80, II piętro
    15-369 Białystok
  • Tel: 85 745 42 72
Jesteś tutaj: Strona główna Medycyna Stąpać zdrową stopą