Zdrowy Białystok

Sobota, 27 04 13:29

Ostatnia modyfikacja:sobota, 27 04 2024

Ruszaj się na zdrowie

osteoartKręgosłup nie lubi bezruchu. Dlatego też osoby spędzające większość dnia w pracy w jednej pozycji, siedzącej lub stojącej, mogą znacznie częściej odczuwać dolegliwości bólowe kręgosłupa. Warto więc pamiętać, aby w trakcie pracy robić sobie krótkie przerwy, wyprostować się, wykonać kilka skłonów, czy chociażby przeciągnąć się.
Zespoły bólowe kręgosłupa objawiają się w różnoraki sposób. Najczęściej jako miejscowy ból okolicy przykręgosłupowej, któremu towarzyszy wzmożone napięcie mięśni. Ból ten może też promieniować wzdłuż kończyny dolnej, wtedy mamy do czynienia z nerwobólem nerwu kulszowego, czyli tzw ischialgią (popularnie nazywaną „korzonkami”).
- Ostry ból w okolicy kręgosłupa, nasilający się przy kaszlnięciu, kichaniu lub wypróżnianiu, świadczy o przepuklinie krążka międzykręgowego - mówi dr n. med. Stefan Daniluk, specjalista z ClinicMed Centrum Leczenia Chorób Kostno-Stawowych i Kręgosłupa w Białymstoku. – Nasilenie dolegliwości kręgosłupa w drugiej połowie nocy może przemawiać z kolei za zapalnym podłożem bólu. Natomiast ból promieniujący do kończyny górnej (tzw. rwa ramienna) najczęściej związany jest z dyskopatią i uciskiem korzeni nerwowych w odcinku szyjnym kręgosłupa. Dolegliwości bólowe dotyczą wówczas szyi, barków, pleców i okolicy międzyłopatkowej z promieniowaniem wzdłuż kończyn górnych.
W codziennym życiu wpływ na dolegliwości bólowe pleców ma bardzo wiele czynników. Najczęściej ból powiązany jest z małą aktywnością ruchową, długim staniem lub siedzeniem w trakcie pracy, wielogodzinną pracą przy komputerze, czy podniesieniem czegoś ciężkiego. Częstym powodem bólu jest też praca w ogrodzie lub przy odśnieżaniu, związana z podnoszeniem ciężaru z jednoczesnym skrętem tułowia. Również długotrwała praca w pochyleniu, chodzenie na wysokich obcasach, nadwaga, spanie na niewygodnym łóżku, czy urazy np. upadki, nie pozostają bez znaczenia.
Zatem jak leczyć zespoły bólowe kręgosłupa gdy zwykła aktywność fizyczna nie wystarcza, a ogólnie dostępne środki przeciwbólowe nie przynoszą ulgi? Otóż należałoby niezwłocznie zasięgnąć specjalistycznej porady lekarza.
- Regularna aktywność fizyczna jest najlepszym rozwiązaniem. Kiedy jesteśmy aktywni, problem nie jest nasilony, a wręcz znika całkowicie. Znakomicie sprawdza się pływanie, ale prawie każda forma ruchu jest pomocna. Dlatego też w naszej placówce kładziemy duży nacisk na edukację chorego, tj. omówienie, w jaki sposób wykonywać codzienne czynności, aby unikać nawrotu bólu pleców. Jak przystosować sprzęty codziennego użytku oraz jakie proste ćwiczenia wykonywać w warunkach domowych. Nasz zespół specjalistów reumatologów, z dwudziestoletnim doświadczeniem w leczeniu zespołów bólowych kręgosłupa i stawów, gwarantuje zmniejszenie dolegliwości i powrót do normalnej aktywności. U nas każdy przypadek jest analizowany indywidualnie i stosownie do potrzeb. Proponujemy terapię „szytą na miarę” z wykorzystaniem farmakoterapii doustnej, fizykoterapii, miejscowych iniekcji i oczywiście edukacji – wyjaśnia ekspert.
W Centrum wykonywane są wyspecjalizowane zabiegi fizykoterapeutyczne, z wykorzystaniem najnowocześniejszych urządzeń, wśród których wymienić należy m.in.: laseroterapię wysokoenergetyczną, czy elektrostymulację igłową i przezskórną.
- Jesteśmy jedynym na Podlasiu ośrodkiem stosującym w leczeniu bólu terapię laserową o wysokiej częstotliwości, tzw. HILTerapię z użyciem Lasera HIRO 3.0. Wnikający głęboko w tkanki promień lasera gwarantuje uzyskanie efektu przeciwbólowego i przeciwzapalnego. Skutecznie wspomaga leczenie obrzęków i bólów mięśni, stymuluje procesy naprawcze i regeneracyjne (regeneracja chrząstki w stawie kolanowym), zapewnia efektywne działanie w przypadku patologii związanych z przyczepami mięśniowymi, jak również z chorobą zwyrodnieniową stawów – mówi dr Stefan Daniluk.
Z kolei elektrostymulacja igłowa to połączenie tradycyjnej akupunktury z elektroterapią prądami o odpowiednio dobranej częstotliwości. Metoda ta umożliwia precyzyjne oddziaływanie na wybrane punkty i jest stosowana głównie przy nerwobólach (rwa ramienna i kulszowa, neuralgia nerwu trójdzielnego).
Jeśli chodzi o przezskórne stymulacje, to najczęściej wykorzystywana jest przezskórna stymulacja nerwów (TENS). Metoda ta polega na tym, iż elektrostymulatory wysyłają impulsy elektryczne o niskiej amplitudzie, z elektrod przez skórę do nerwów obwodowych. Są to nerwy odpowiedzialne za czucie temperatury. Poprzez te nerwy sygnał elektryczny dociera do połączeń synaptycznych rdzenia kręgowego, gdzie działa dwojako: jako sygnał blokujący impuls nerwowy niosący informację o bólu do mózgu lub jako inicjator powstawania naturalnych substancji przeciwbólowych – beta-endorfin, mających działanie przeciwbólowe równie silne, jak morfina.
- Zarówno elektrostymulacja TENS, igłowa czy HILTerapia są sprawdzonymi klinicznie, nieinwazyjnymi, niefarmakologicznymi i wysoce skutecznymi terapiami przeciwbólowymi. Znajdują szerokie zastosowanie w uśmierzaniu zarówno bólu przewlekłego, jak i ostrego. Zabiegi TENS wykonywane są dziś praktycznie w większości gabinetów do fizjoterapii, ale szczególną popularność metoda ta zdobyła dzięki dostępności małych i przenośnych aparatów, które mogą być stosowane indywidualnie przez pacjenta w warunkach domowych – dodaje dr Stefan Daniluk.
MB

Szybki kontakt

  • Adres: ul. Bema 11, lok. 80, II piętro
    15-369 Białystok
  • Tel: 85 745 42 72
Jesteś tutaj: Strona główna Medycyna Ruszaj się na zdrowie