Zdrowy Białystok

Piątek, 03 05 15:17

Ostatnia modyfikacja:piątek, 3 05 2024

Wygody. Nie wskazane!

legeartisChoroby kręgosłupa, objawiające się bólem karku i pleców, ograniczającym normalną aktywność fizyczną, są obecnie jedną z najczęstszych przyczyn wizyt pacjentów u lekarzy. O tym jak sobie z nimi radzić opowie Katarzyna Sienicka, fizjoterapeutka z Poradni Rehabilitacji Specjalistycznego Zakładu Opieki Zdrowotnej Lege Artis z Białegostoku.
Marzena Bęcłowicz: Czy choroba kręgosłupa to już problem społeczny?
Katarzyna Sienicka: Zdecydowanie tak, na uciążliwe bóle pleców skarży się praktycznie każdy dorosły, niestety niepokojące jest to, że patrząc poprzez pryzmat naszej poradni dolegliwości bólowe odczuwają coraz młodsi pacjenci. Ból ma różny charakter i przebieg; może być przewlekły, a także nagły i ostry. Możemy odczuwać promieniujący ból w zajętym odcinku kręgosłupa, zaburzenia czucia, drętwienie, mrowienie, kłucie, niedowład, czy porażenie mięśni. Ból może wystąpić nagle przy jakimś „fałszywym” ruchu, bądź narastać w ciągu kilku godzin, a nawet dni. Może powstać również podczas niekontrolowanego dźwignięcia ciężaru.
M.B.: Jakie są przyczyny tych dolegliwości?
K.S.: Istnieje przekonanie, że to choroba „siedzących ludzi”, a dokładniej ludzi, którzy wykonują pracę biurową, itp., bądź też takich osób, które nadużywają wszelakie wygody codziennego życia, zapominając o naturalnych potrzebach organizmu. Kolejną, istotną kwestią jest nieodpowiednia dieta prowadząca do otyłości, jak i życie w przewlekłym stresie.
M.B.: Czy dużo pacjentów zgłasza się z opisanymi objawami?
K.S.: Osoby zgłaszające się z dysfunkcją kręgosłupa są bez wątpienia naszymi najczęstszymi pacjentami. Naszym zdaniem pierwszą częścią realizacji kompleksowej rehabilitacji zakończonej sukcesem terapeutycznym, jest specjalistyczna konsultacja lekarska, która pozwoli na zdiagnozowanie problemu. Oferujemy bezpłatną konsultację z dr Markiem Arciuchem, specjalistą neurologiem oraz z dr Danutą Pietrzak, specjalistą rehabilitacji medycznej. Profesjonalna konsultacja lekarska zapewnia wybór indywidualnie dobranej, a co za tym idzie, najlepszej formy terapii. Pozwala na uwzględnienie wszelkiego rodzaju przeciwwskazań do niektórych form terapii, których nieopatrzne zastosowanie bez opinii lekarskiej mogłoby być niebezpieczne dla pacjenta.
M.B.: Jaka jest rola fizjoterapeuty w procesie usprawniania?
K.S.: Ważna i niezastąpiona, gdyż to my realizujemy zlecone zabiegi. Stosujemy sprawdzone i uznane na świecie metody fizjoterapii oparte o zdobyte kwalifikacje i wieloletnią praktykę. Proponujemy zabiegi z zakresu terapii manualnej i masażu, skojarzone z fizykoterapią oraz rehabilitacją ruchową, ale też pracujemy na wielu metodach, do których zalicza się m.in.: mobilizacje oraz manipulacje kręgosłupa i stawów obwodowych wg. Ackermanna, Lewita i Mulligana; pracę na tkankach miękkich, w tym: techniki energizacji mięśni, rozluźnianie mięśniowo-powięziowe, terapię punktów spustowych, poizometryczną relaksację PIR oraz masaż głęboki.
M.B.: Czy czas przyjęcia pacjenta i szybka realizacja zleconych zabiegów ma duże znaczenie?
K.S.:Ogromne! A nawet najważniejsze. Szybka pomoc w eliminacji dolegliwości bólowych równa się szybkiemu efektowi terapeutycznemu. Pacjent przyjmowany jest w momencie, kiedy występuje określona dysfunkcja, a nie za kilka miesięcy, kiedy zmiany postępują, bądź pojawiają się nowe. Jesteśmy w stanie pomóc osobom nawet w bardzo ostrych stanach bólowych.
M.B.: Dziękuję za rozmowę.

Szybki kontakt

  • Adres: ul. Bema 11, lok. 80, II piętro
    15-369 Białystok
  • Tel: 85 745 42 72
Jesteś tutaj: Strona główna Medycyna Wygody. Nie wskazane!